واحد نگهداری و بسته بندی محصولات کشاورزی با سرمایه گذاری خارجی در ارومیه کلنگ‌زنی شد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، آئین کلنگ زنی واحد نگهداری و بسته بندی محصولات کشاورزی با سرمایه گذاری خارجی ۸.۴ میلیون یورویی با حضور استاندار آذربایجان‌غربی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برگزار شد.

این مجموعه که در سه فاز سردخانه و بخش بسته‌بندی و سورتینگ، خشک کردن میوه و صادرات محصول و مرکز لوجستیک حمل و نقل برای بازارهای هدف و با سرمایه‌گذاران خارجی با سرمایه‌گذاری ۸.۴ میلیون یورویی احداث خواهدشد.

جزئیات واحد مورد احداث در سه فاز

حسین عبدالله الحیّ یکی از سرمایه‌گذاران این طرح در آیین کلنگ‌زنی این مجموعه با اشاره به شرایط بحرانی و جنگ اقتصادی حال حاضر گفت: وظیفه ما اینست در این شرایط با همکاری هم، پروژه‌هایی برای شکستن تحریم‌ها و تقویت جامعه ایجاد کنیم و در این راستا باید از وزیر جهاد کشاورزی، استاندار آذربایجان‌غربی و سایر مسوولین که برای احداث این مجموعه مشارکت دارند تا شاهد سربلندی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران باشیم قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: اهداف ایجاد این طرح، مشوق و ایجاد انگیزه استاندار آذربایجان‌غربی، بازارهای هدف میوه‌های مرغوب این استان از جمله روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس و بهره‌مندی از تکنولوژی روز سردخانه، بسته‌بندی و سورتینگ، تولید میوه‌های خشک و همچنین ایجاد مرکز لوجستیک و حمل و نقل به عنوان هاب صادراتی برای تامین بازارهای هدف که کشورهای اروپایی در فازهای بعدیست خواهدبود.

این سرمایه‌گذار خارجی خاطرنشان کرد: این مجموعه در فاز اول سردخانه با ظرفیت اسمی ۱۳۰۰۰ تن و بسته بندی و سورتیگ با ظرفیت ۳۰۰۰۰ تن، در فاز دوم واحد خشک کردن میوه جات و صادرات محصول با برند صادراتی و در فاز سوم مرکز لوجستیک حمل و نقل برای بازارهای هدف استفاده کننده میوه جات استان احداث خواهدشد و از نظرات دانشگاه صنعتی ارومیه ، جهاد کشاورزی و صنعت و معدن بهره خواهیم گرفت و برنامه مدنظر آماده‌سازی و احداث آن طبق برآوردها در ۹ ماه خواهدبود و هم‌اکنون ۲ دستگاه خطوط تولید بسته بندی و سورتینگ نیز در گمرک مازندران و بازرگان آماده ترخیص است.

حجم سرمایه‌گذاری پروژه ۸.۵ میلیون یوروست

داود غفارپور مدیر کل امور اقتصاد و دارایی آذربایجان‌غربی در مورد این پروژه گفت: حجم سرمایه گذاری پروژه هم‌اکنون ۸.۵ میلیون یوروست که بصورت آورده نقدی و تجهیزات خواهدبود و بدلیل برخی زمان‌بندی‌ها امکان آماده‌سازی تا دهه فجر نیز امکان پذیر بود با این حال، در حال حل مشکلات اداری باری ترخیص تجهیزات از گمرک انزلی هستیم.
وی اضافه کرد: مساحت زمین احداثی پروژه ۵۶هزار و ۶۸ مترمربع و زیربنای مجموعه نیز ۱۶هزار و ۷۰۰ مترمربع است.

غفارپور ادامه داد: با اتمام پروژه شاهد اشتغالزایی مستقیم ۱۰۰ نفر بصورت مستقیم و ۲۰۰ نفر بصورت غیر مستقیم خواهیم بود.

تمجید نماینده مجلس از استاندار آذربایجان‌غربی در جذب سرمایه‌گذاری در استان

سیدسلیمان ذاکر نماینده ارومیه در مجلس هم با تمجید از تلاش‌های استاندار آذربایجان‌غربی در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی برای استان و شهر ارومیه گفت: جذب سرمایه گذار خارجی براساس چشم انداز ۱۴۰۴ و همچنین سرمایه گذاری داخلی موفقیت آمیز بوده است و تلاش‌های استاندار نیز باید مورد قدردانی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در کل جهان ۴ درصد اشتغال در حوزه کشاورزی است خاطرنشان کرد: این آمار  در ایران ۳۵ و در استان ۴۰ درصد است با این حال آرزو داشتیم نهضت بسته بندی و سورتینگ برای اصلاح نظام بازار محصولات کشاورزی استان محقق شود که با احداث این واحد، آذربایجان‌غربی خواهدتواند به یکی از قطب‌های صادراتی حوزه کشاورزی نیز تبدیل شود.

پر شدن خلاء چرخه تولدی محصولات کشاورزی برای دسترسی به بازارهای جهانی

محمدمهدی شهریاری در این مراسم با اشاره به اینکه نبود واحد بسته بندی با قابلیت های جهانی یکی از خلاهای چرخه تولید محصولات کشاورزی در استان بود گفت: با نگاه ویژه دولت و سیاستگذاری استان برای رفع مشکل سورتینگ و بسته بندی از ظرفیت سرمایه گذار خارجی برای این مهم استفاده شد.

وی گفت: در دو سال اخیر چند واحد بسته بندی دیگر نیز در استان افتتاح شده است.

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه این واحد ظرفیت ذخیره سازی و نگهداری ۴۳ هزار تن موادغذایی در سال را دارد افزود: این واحد مجهز به سردخانه ۱۱هزار تنی است که ۶ هزار و ۶۰۰ تن آن اتمسفری است.

شهریاری اشتغال زایی ۳۰۰ نفری،سهولت در دسترسی به مراکز تخصصی تجارت محصولات کشاورزی و حذف واسطه ها ، ایجاد ارزش افزوده، کاهش ضایعات محصولات ، ساماندهی مکانیزه و کاهش بهای تمام شده را از مهمترین نتایج این طرح برشمرد.

وی توجه به سرمایه گذاری خارجی را از اقدامات شاخص مدیریت استان در سه سال اخیر برشمرد و گفت: با وجود مشکلات تحریمی ولی اتفاقات خوبی در جذب سرمایه گذاری خارجی در استان رقم زده شده است.

استاندار آذربایجان‌غربی سرمایه گذاری ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار یورویی این واحد را فرصتی مناسب برای افزایش بهره وری کشاورزی استان دانست.

48

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =
بلیط هواپیما
‍‍‍