این روزها شرایط دریاچه ارومیه وخیم است و با توجه به گرمای هوا، وزش گردوخاک، کمبود بارش و نبود برف در کوه‌ها در پی کمبود بارش‌های زمستانه نگین آبی آذربایجان با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، اوضاع دریاچه ارومیه آنقدر خراب شده که صفحه تلگرامی آب منطقه‌ای استان که تا خردادماه بطور مرتب آمار مربوط به تراز، حجم آب و وسعت دریاچه را منتشر می‌کرد بعد از یک انتشار خصوصی در ۷ تیرماه (انتشار آخرین آمار مربوط به دریاچه)، دیگر آماری از وضعیت دریاچه ارائه نمی‌دهد.

کاهش حجم آب دریاچه به کمتر از ۲.۷ میلیارد مترمکعب (۷تیرماه) و تبخیر روزانه چند ده میلیون مترمکعبی و تخصیص نیافتن حقآبه وعده داده شده از تونل زاب و رودها، روزهای سختی را برای نگین آبی آذربایجان رقم زده است.

از طرفی حملات گسترده به ستاد احیای دریاچه ارومیه دولت روحانی و بسته شدن آن عملا هیچ توجهی به شرایط بغرنج این دریاچه نمی شود و در این روزهای سختش، هموطنان برای شنا در آن با احتمال شرایط سخت آینده به دریاچه مراجعه می‌کنند.

امید است مسئولین برای جلوگیری از مرگ قطعی دریاچه فکری عاجل داشته باشند تا بحران ناشی از خشکی آن گریبانگیر استان‌هایی چون آذربایجان‌غربی و شرقی، زنجان و حتی قزوین، البرز و تهران ایجاد نشود.

عکاس: سینا پسران افشاریان

48

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =