با تلاش همه جانبه آتش نشانان، آتش سوزی یک کارخانه بزرگ تولید رنگ و تینر در جنوب تهران مهار و از گسترش آن جلوگیری شد.

رخداد این آتش سوزی ساعت 02:15 دقیقه شب گذشته به سامانه 125 اطلاع رسانی شد که بلافاصله آتش نشانان ایستگاه های 50، 35، 9، 79، 83، 81 هم چنین چندین دستگاه خودروی حامل کف خاموش کننده، تانکر آب و خودرو حامل دستگاه تنفسی به محل حادثه در منطقه شورآباد، خیابان 22 بهمن روانه شدند.
رضا یادگاری- معاون عملیات منطقه 5 سازمان آتش نشانی تهران- در این مورد گفت: به دنبال درخواست کمک فوری آتش نشانی شورآباد از سامانه 125 آتش نشانی تهران بلافاصله آتش نشانان ایستگاه 50 که نزدیک ترین ایستگاه به محل حادثه بود اعزام شدند.
وی با اعلام این که محل آتش سوزی در محدوده عملیاتی آتش نشانی شورآباد قرار داشت گفت: هنگامی که آتش نشانان به محل حادثه رسیدند نیروهای آتش نشانی شورآباد مشغول عملیات بودند اما وسعت وگستردگی این آتش سوزی به حدی بود که آتش نشانان ایستگاه 50 به محض رسیدن به محل حادثه سریعا از ستادفرماندهی آتش نشانی تهران درخواست اعزام چندین ایستگاه کمکی کردند.
یادگاری درمورد مشخصات محل آتش سوزی اظهار داشت: محل حادثه کارخانه ای به وسعت 28 هزارمترمربع بود که در داخل آن بیش از 10 مخزن 200 تنی مواد شیمیایی مخصوص تولید رنگ، تینر و الکل هم چنین هزاران بشکه 220 لیتری وجود داشت که درصورت سرایت آتش به این مخازن فاجعه ای رخ می داد.
وی افزود: با توجه به گستردگی شعله های آتش و انفجارهای متعدد و پی در پی بشکه های مواد شیمیایی، محل حادثه به جهنم سوزانی تبدیل شده بود که در لحظات اول به نظر می رسید امکان مهارآن وجود ندارد.
معاون عملیات منطقه 5 آتش نشانی تهران با اشاره تامین سریع نیروهای عملیاتی و تجهیزات مورد نیاز از مناطق 2 و 5 آتش نشانی تهران، خاطرنشان کرد: آتش نشانان تهران خوشبختانه به رغم حجم و حرارت بسیار زیاد این آتش سوزی و درمیان انفجار و پرتاب بشکه های تینر و مواد شیمیایی به هوا که به شدت جان آتش نشانان را تهدید می کرد، موفق شدند با تلاش بسیار و از خود گذشتگی، این آتش سوزی مهیب و کم سابقه را مهار کرده و از گسترش آن به مخازن 200 تنی هم چنین انبار و کارخانه های مجاور جلوگیری کرده و آن را کاملا تحت کنترل درآورند.
رضا یادگاری در ادامه گفت: البته دربحبوحه عملیات نیروها در این کارخانه، چندین بشکه ی شعله ور به داخل سوله انبار مجاور آن افتاد و آن را دچار آتش سوزی کرد که آتش نشانان با اقدام به موقع خود نگذاشتند آتش سوزی توسعه پیدا کند و شعله های آتش را در میان سوله کاملا خاموش کردند.
وی درخصوص علت بروز این آتش سوزی هم چنین خسارت وارده تصریح کرد: درحال حاضر نیروهای آتش نشانی شورآباد در محل حادثه در حال بررسی علت وقوع این آتش سوزی گسترده و نیز برآورد میزان خسارت وارده هستند.
45282

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =