محققان در شرق اتریش موفق به کشف سیستم سردابی عجیبی شده‌اند که کم‌نظیر است. در درون غارهای این منطقه دیواره‌هایی از مرمر با ترکیبی متفاوت شکل گرفته و آب دارد از لابه‌لای منافذ ایجاد شده قطره‌قطره به اعماق زمین نفوذ می‌کند.

محبوبه عمیدی: این غار استثنایی که در منطقه Obir Tropfsteinh در شرق اتریش کشف شده، به دلیل ترکیب عجیب سنگ‌ها و جلوه‌هایی که نور در آن ایجاد کرده، بیشتر از اینکه به غاری کشف شده در اعماق زمین شبیه باشد، مانند جهانی بیگانه به نظر می‌رسد. برج‌های سنگی که در این غار وجود دارند و شیوه شکل‌گیری بخش‌های داخلی آن به ندرت در دیگر نقاط زمین دیده شده است.

به گزارش دیلی میل، کاوش در این منطقه و غاری که در چند‌صد متری اعماق زمین قرار گرفته به منظور کشف اطلاعات تازه‌ای در مورد تغییرات آب‌وهوایی آغاز شده است. علاوه بر این محققان دارند با تلاشی خستگی‌ناپذیر نقشه حرکت آب را از میان سنگ‌های چندمیلیارد ساله کوهستان آلپ در این کشور ترسیم می‌کنند. آنها از رنگ فلورسنت که می‌تواند همراه آب کیلومترها حرکت کند و به منابع آب زیرزمینی بریزد، برای ردیابی جریان‌های زیرزمینی استفاده می‌کنند.

روبی شون، عکاس انگلیسی که همراه این گروه تحقیقاتی به چندصد متری اعماق زمین آمده تا از تلاش آنها برای عبور از این هزارتوی پرپیچ‌وخم و کشف اسرار آن عکاسی کند، می‌گوید: «غارها محیط‌هایی صعب‌العبور، سرسخت و پیش‌بینی نشدنی هستند. هیچ نوری وجود ندارد و دائم باید نگران زمینی باشید که می‌خواهید قدم‌های بعدی را روی آن بردارید». با این حال او از میان صخره‌ها و شکاف‌ها عبور می‌کند تا بتواند تصاویر خیره‌کننده تازه‌ای را ثبت کند.

شون می‌گوید: «این عکس‌ها مورد علاقه افراد بسیاری هستند. اغلب انسان‌ها نمی‌توانند چنین تجربه‌ای را کسب کنند و به همین دلیل برای آنها تماشای آنچه که درست زیر پاهای‌شان در جریان است، بسیار شگفت‌انگیز خواهد بود. حتی کاوشگری که پا به درون غار گذاشته نمی‌تواند آن‌را از این زاویه دید وسیع ببیند. او روی کلاه ایمنی خود چراغ کوچکی دارد که تنها بخش محدودی را روشن می‌کند و با تصویری که نور خیره‌کننده فلاش خلق می‌کند، بسیار متفاوت است».

 53273

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ff IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۱
  8 2
  thank,s
 • سلمی IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۳
  1 0
  خیلی عالی