نظرتان در مورد خرچنگ دریایی آبی چیست؟ در مورد خرچنگ دریایی سفید یا صورتی و بنفش چه‌طور؟ چرا به تازگی تعداد بیشتری از این خرچنگ‌ها دیده می‌شوند؟ آیا آن‌‌ها نشان‌گر پدیده‌ تازه‌ای هستند؟

بهنوش خرم‌روز: به نظر می‌رسد که روز به روز، خرچنگ‌های دریایی با رنگ‌های عجیب و غریب تازه‌ای پیدا می‌شوند. کسی هم نمی‌داند که واقعا چرا، تنوع این خرچنگ‌ها در رنگ این همه زیادتر شده است.
آبی، صورتی، نارنجی و حتی با طرح‌های درهم، ‌از رنگ‌های خرچنگ‌های دریایی است که به تازگی کشف شده و قبلا دیده نشده بودند. احتمالا در بین آن‌ها خرچنگ دریایی نارنجی از بقیه دردسرسازتر است، چون آشپز ممکن است به اشتباه فکر کند که قبلا پخته شده است! اما واقعا موضوع چیست؟
به گزارش دیسکاوری، برخی معتقدند که در واقع، خرچنگ‌های دریایی تغییری نکرده‌اند، بلکه رسانه‌های اجتماعی و سرعت و حجم انتقال اطلاعات باعث می‌شود که ما نمونه‌هایی را ببینیم که تا پیش از آن،‌ نمی‌توانستیم از وجود آن‌ها خبردار شویم. مایکل تلوستلی، مدیر تحقیقات آکواریوم نیو اینگلند واقع در بوستون در این‌باره این سوال را مطرح می‌کند: «آیا ما به این دلیل این موجودات را بیشتر می‌بینیم که فضاییی مانند توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و مردم با دیدن خرچنگ‌های دریایی در رنگ‌های متفاوت، هیجان‌زده می‌شوند؟ یا این که ما واقعا شاهد ایجاد تغییر در آن‌ها هستیم؟ یا شاید هم فقط به این دلیل که بیشتر از قبل به شکار خرچنگ‌های دریایی می‌رویم و در نتیجه، با احتمال بالاتری،‌ خرنگ‌های دریایی در رنگ‌های متنوع می‌بینیم؟ در حال حاضر،‌ شما می‌توانید توضیحات فراوانی برای این پدیده داشته باشید. اما هنوز اطلاعات کافی برای پاسخ به این سوال‌ها در اختیار نداریم.»
با این حال،‌ اطلاعات ان.او.ای.ای نشان می‌دهد که خرچنگ‌های دریایی گاهی به دلیل خوردن یک ماده غذایی خاص،‌ به رنگ‌های عجیب و غریبی درمی‌آیند. با این وجود، ‌تا به حال فقط در محیط آزمایشگاهی برای خرچنگ‌های دریایی چنین اتفاقی افتاده است.
در اقیانوس،‌ خرچنگ‌های دریایی آبی، در واقع نشانگر نوعی ژنتیک غیرعادی هستند. احتمالا سایر خرچنگ‌های دریایی که در رنگ‌ها و الگوهای متفاوت پیدا شده‌اند هم به همین ترتیب،‌ حاصل آشکار شدن غیرعادی ژن‌ها در آن موجودات هستند. چنین فرض می‌شود که همه آن‌‌ها،‌ در صورت پخته شدن،‌ همان ظاهر و طعم خرچنگ‌های دریایی معمولی را دارند.
اما چرا حالا باید سر و کله این خرچنگ‌های دریایی عجیب و غریب پیدا شود؟ احتمال گرفتن یک خرچنگ دریایی به رنگ آبی، یک در دو میلیون است، در حالی که این رقم در مورد خرچنگ دریایی به رنگ نارنجی، یک در ده میلیون است. خرچنگ‌های دریایی زرد یا نارنجی و مشکی با احتمال یک در 30 میلیون به دام می‌افتند و برای آن‌ها که طرح‌های ترک مانند روی بدن خود دارند، این رقم به یک در 50 میلیون می‌رسد. خرچنگ‌های دریایی سفید ار همه نادرتر هستند و احتمال این که یکی از آن‌ها صید شود، یک در 100 میلیون برآورد می‌شود.
خیلی خیلی نادرند، ‌نه؟ احتمالا خرچنگ‌هایی که رنگ‌های عجیب و متفاوت دارند،‌ به همان اندازه که برای ما عجیبند،‌ برای موجودات دریایی هم عجیب هستند و به همین دلیل هم در مقایسه با سایرین، بیشتر به چشم شکارچیان می‌آیند. دیانا کوان، مدیر اجرایی محافظت از خرچنگ‌های دریایی می‌گوید: «با کم شدن تعداد شکارچیان، به خصوص نوعی ماهی که کاد نامیده می‌شود،‌ شانس زنده ماندن خرچنگ‌های رنگی بیشتر شده و باز به دلیل رنگشان،‌ بیشتر هم توجه ما را جلب می‌کنند.»
وی طی سال‌های گذشته، خرچنگ‌های دریایی رنگارنگی را دریافت کرده است. به گفته خودش،‌ زیباترین آن‌ها به رنگ صورتی و بنفش است. 
 53272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
  22 0
  اون صورتیه پدرسوخته چه خوشگله
 • فارس IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
  13 2
  نشانه عظمت خداوند است
 • بدون نام IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
  5 0
  لابستر
 • بدون نام IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
  5 2
  الان آکواریوم داران حمله می کنند برای به اسارت گرفتن این موجودات بیچاره
 • علی IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
  6 0
  اینا ذاتا اینجورین یا جهش پیدا کردن؟
 • rojin A1 ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  اخی عزیزم میخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخام
بلیط هواپیما