به نظر می رسد گام های دولت برای مدیریت در دانشگاه آزاد و بالابردن امنیت کنکور دانشگاه آزاد اسلامی از جمله دلایل یکپارجه شدن کنکور دانشگاه آزاد و کنکور سراسری است.

محمد حسین نجاتی: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از تجمیع و یکی شدن کنکور سراسری دانشگاه های دولتی و پیام نور با دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد. اقدامی که برخلاف سیاست چندین ساله تاکید شده مبنی بر خصوصی سازی و برون سپاری برخی از فعالیت های دولتی صورت گرفته است.

ابراهیم خدایی دراین باره گفته است: کنکور سراسری و کنکور دانشگاه‌ آزاد برای سال 92 با یکدیگر تجمیع می‌شود و ثبت‌نام و پذیرش رشته‌محل‌های آزمونی دانشگاه آزاد برای سال تحصیلی 92-93 از طریق سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی 92 -93 دانشگاه آزاد اسلامی ثبت‌نام و آزمون مجزایی نخواهد داشت، به فارس گفت: داوطلبان علاقه‌مند به انتخاب کدرشته‌ محل‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی باید در آزمون سراسری سال 92 ثبت‌نام کنند و بر این اساس این داوطلبان می‌توانند از امروز 20 آذرماه تا روز سه‌شنبه 25 آذرماه نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور  داوطلبانی که در تاریخ‌های تعیین شده موفق به ثبت‌نام نشوند می‌توانند از روز دوشنبه 30 بهمن‌ماه تا روز پنجشنبه 3 اسفندماه نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

خدایی گفت: پذیرش داوطلبان علاقه‌مند کدرشته‌محل‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس شرایط و ضوابط ازمون سراسری که در دفترچه راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال 92 درج شده است، صورت می‌گیرد.

 

چرا کنکور دو دانشگاه، یکپارچه می شود؟
اگرچه مسئولان سازمان سنجش و دانشگاه آزاد اسلامی دلایل این اقدام را هنوز مطح نکرده اند اما به نظر می رسد گام های دولت برای مدیریت در دانشگاه آزاد و بالابردن امنیت کنکور دانشگاه آزاد اسلامی از جمله دلایل این اقدام بوده است.

از طرف دیگر تجمیع کنکور های دانشگاه دولتی و آزاد همزمان با مطرح شدن بحث های مربوط به حذف کنکور است؛ دولت و مجلس به دنبال طرحی برای حذف کنکور هستند که بر اساس آن کنکور برای 50 درصد رشته ها برگزار نشوند، اما در عمل به نظر می رسد، کنکور برای ورود به دانشگاه هایی که شهریه دریافت می کنند حذف می شود.

در همین رابطه هفته گذشته رئیس کمیته آموزش عالی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: "برای 50 درصد رشته محلها احتیاج به کنکور خیلی آسان(عمومی) است، به علاوه بررسی سابقه تحصیلی داوطلبان کفایت کند"  (در اینجا بخوانید)

 

امنیت آزمون دلیل بود؟
سابقه 40ساله ایران در برگزاری کنکور های سراسری برای ورود به مقاطع آموزشی مختلف هنوز منجر به بالارفتن امینت کنکور های سراسری و معتبر نشده است. وجود 10 مورد سوالات لو رفته در 10 آزمون معتبر تنها در دهه 80 گواهی بر این مساله است.

اوایل سال جاری در اردیبهشت ماه دانشگاه آزاد از دستگیری باند حرفه ای سرقت سوالات آزمون کارشناسی ارشد در واحد علوم و تحقیقات خبر داد و اعلام کرد باند حرفه ای سرقت سوالات آزمون کارشناسی ارشد در حین برگزاری آزمون در این دانشگاه دستگیر شده است.

دستگیری باند حرفه ای سرقت سوالات آزمون کارشناسی در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در حالی بود که این دانشگاه سابقه موارد لو رفتن سوال ها را در سال های 82 و 87 نیز داشت و در کنار وزارت بهداشت کارنامه متفاوت تری را در بالابردن امینت کنکور دارد.

سابقه لو رفتن سوالات آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت بیش از سایر آزمون ها بوده است؛ از مجموع 10 مورد ادعا و واقعیت لو رفتن سوالات، سهم وزارت بهداشت سه آزمون و سهم دانشگاه آزاد اسلامی هم پنج آزمون است که همه آنها به اثبات رسیده است.


در جدول زیر سابقه آزمون ها و سوالات لو رفته در دهه 80 در کشور را بخوانید

 

نام آزمون اظهار نظر سونوشت
آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در سال 91 دانشگاه آزاد از دستگیری باند حرف های سرقت سوالات آزمون کارشناسی ارشد در واحد علوم و تحقیقات خبر داد. اختلالی در برگزاری آزمون ایجاد نشد
آزمون سراسری سال 90 رییس سازمان سنجش آموزش کشور ضمن رد شایبه لو رفتن سوالات کنکور تاکید کرد: به دلیل اختلاف ساعت سوالات کنکور در خارج کشور متفاوت با داخل ایران است. اختلالی در برگزاری آزمون ایجاد نشد
سوالات کنکور آزمون دستیاری وزارت بهداشت 89 وزیر بهداشت: عد ه ای مدعی فروش سوالات کنکور دستیاری شد هاند که این فریبکاران به وزارت اطلاعات معرفی شدند. منجر به برگزاری مجدد آزمون نشد
سوالات کنکور آزمون دستیاری وزارت بهداشت 88 وزیر بهداشت: به دلیل احراز تخلف و فروش سوالات آزمون باطل اعلام شد و کلیه عوامل مرکز سنجش آموزش پزشکی از کار برکنار شدند. برگزاری مجدد آزمون
آزمون کارشناسی ارشد سال 88 دانشگاه آزاد اعلام کرد اعضای باند اخلال در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد دستگیر شدند. اختلالی در برگزاری آزمون ایجاد نشد
آزمون سراسری دانشگاه آزاد در سال 87 عبدالله جاسبی رییس وقت دانشگاه آزاد: فروش سوالات کنکور فقط شامل سوالات تقلبی بوده و سوالات حقیقی کنکور این دانشگاه هرگز لو نرفته است. منجر به برگزاری مجدد آزمون نشد
کنکور سراسری 86 مشیری نماینده مجلس هفتم: امسال نیز مانند هر سال سوالات کنکور لو رفته و عده زیادی با خرید و فروش آنها سود کلانی به جیب زدند. منجر به برگزاری مجدد آزمون نشد
کنکور سراسری دانشگاه آزاد در سال 85 عبدالله جاسبی، رییس وقت دانشگاه آزاد اسلامی: اخلال گران نظم و امنیت کنکور دانشگاه آزاد دستگیر شدند. اختلالی در برگزاری آزمون ایجاد نشد
آزمون دستیاری وزارت بهداشت در سال 83

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: در سال 83 با لو رفتن سوالات آزمون دستیاری چندی نمیلیارد تومان به جیب سودجویان رفت.

اختلالی در برگزاری آزمون ایجاد نشد

47237

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  4 22
  این که دو آزمون با هم برگزار بشه نه تنها هیچ نکته منفی ندارد بلکه هم در وقت و هزینه ها صرفه جوئی می کند و هم استرس کمتری به داوطلبان کنکور وارد می کند. ضمنا برون سپاری یا خصوصی سازی برای اموری مثل آموزش ، بهداشت و امنیت معنا ندارد همه جای دنیا برون سپاری در بخش های صنعت اتفاق می افتد که متاسفانه در کشور ما بر عکس هست.
 • بدون نام IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  26 5
  من فقط یک سوال دارم کسانی که از شرکت در کنکور سراسری 92 محروم شده اند و میخواهند در کنکور آزاد امسال شرکت کنند و حالا که این دو کنکور باهم ترکیب شده و هردو را سازمان سنجش ثبت نام میکند تکلیفشان چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟(اگه کسی میدونه لطفا جواب بده)
 • بدون نام ES ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  5 4
  عجب!!!!!!
 • بدون نام IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  17 2
  میشه تکلیف ما رو معلوم کنید؟ یک روز میگید کنکور حذفه....روز بعدش میگید کنکور سراسری و آزاد ادغام شدند...همه چی خوبه؟
 • بدون نام IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  20 0
  با این کار واقعا فاتحه دانش آموز خوانده میشه! مهمترین علت حذف کنکور این بود که سرنوشت یک نفر در ۴ ساعت رقم نخوره! قبلا ۲ تا ازمون بود یعنی یکی که کنکور سراسریشو بد می داد میتونست تو کنکور ازاد جبران کنه ولی الان اگه کنکورتو بد بدی یک سال عقب میافتی!
 • محث IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  7 0
  دقیقا20درصد رشته هایی که برداشته میشن کدام رشته ها هستن
 • رضا IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۲
  15 4
  اگه شرایطش شرکت در کنکور پزشکی ازاد مثل سراسری شده وما که 6 ماهه داریم میخونیم برا پزشکی ازاد تکلیفمون جیه؟یعنی چون ارشد داریم نمیتونیم ازاد هم شرکت کنیم؟
 • اسحاقی IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۴
  16 0
  چرا اطلاع رسانی درستی از رادیو تلویزیون نمی شود مردم بلتتکلیف و نگرانند. و سوالات زیاد بی جوابی دارند.
 • مونا IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۱
  13 2
  سلام من کنکور 91 شرکت کردم و روزانه قبول شدم ولی میخواستم ازادپزشکی بدم با توجه به اینکه ازمون ازاد ودولتی یکی شده ایا میتوانم در ازمون شرکت کنم؟ و همچنین ایا هزینه ازاد با توجه به یکی شدن 2ازمون کمتر میشود یا بیشتر؟
 • مهسا IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۲
  8 0
  سلام منم سه سال موندم که دانشگا ازاد بزشک که قبول شم حالا تکلیفمون چی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ملیکا A1 ۰۴:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۹
  7 4
  سلام من امسال کنکور دارم...فقط دانشگاه در سراسری ثبت نام کردم...یعنی الان آزادم ثبت نام شدم یا باید جدا گانه ثبت نام میکردم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • نازی IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۰
  8 0
  آخه چرا یه نفر نمیگه تکلیف ما چیه بالاخره؟؟ هر کی یه حرف میزنه ! هیچکسم اطلاع دقیق نداره! الآن ما چیکارکنیم؟؟؟
 • رضا IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۴
  1 1
  به نظر میرسه کاهش جمعیت مرد( )40%) نسبت به زن 60 % ذر کنکور( یا کاهش جمعیت جوان کشور) عامل اصلی این تلفیق میباشد نه امنیت کنکوری. افزایش خدمت سربازی به 24 ماه هم دلیل دیگر.
 • فاطمه A1 ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  4 0
  بابا اینا اصن تکلیفشون با خودشون روشن نیست مطمئن باشید خودشونم نمیدونن دارن چیکار میکنن
 • علی A1 ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۲
  6 0
  اگه یکی روز کنکور مریض بشه یا براش یک مشکلی پیش بیاد هم دولتیش خراب شده هم ازادش و دیگه هیچ شانسی نداره تا سال دیگه
 • بی نام A1 ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۳
  3 1
  مسوولان محترم لطفا اطلاع رسانی کنید که بدونیم ثبت نام سراسری و آزاد با هم بوده یا جدا؟