در این گزارش تصویری، بهترین عکس‌های علمی چند روز اخیر را به انتخاب سایت پاپ‌ساینس با هم مرور می‌کنیم: از عکسی نادر از انفجار اتمی هیروشیما گرفته، تا سیارک‌های نسر واقع، جنین کوسه و آناتومی یک سقوط.

آناتومی یک سقوط: کری اسکارباکا در حالی‌که در موقعیت‌های پرمخاطره میان زمین و هوا قرار داشت، اقدام به تهیه مجموعه‌ای عکس از خود کرد. از نظر وی، وجود انسان وضعیتی از سقوط دائمی است. برای دیدن عکس‌های بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

جنین کوسه: کوسه‌ها می‌توانند حتی قبل از تولد خطر را احساس کنند. جنین کوسه‌های بامبو زمانی که محرک‌های خطر را احساس می‌کنند، بی‌حرکت باقی می‌مانند تا خطر رفع شود. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 

پارک هوایی: عکاس روسی، سرگی سیمینف، توانست با این پانورامای سه‌بعدی از پارک مرکزی نیویورک، جایزه بخش آماتور مسابقه عکاسی بین‌المللیPano Awards اپسون را به خود اختصاص دهد. سیمینف عکس‌های لازم را از سایت AirPano گرفته بود، سایتی که در آن شما می‌توانید تجربه مجازی پانوراماهای کروی از شهرهایی مانند دبی و نیویورک داتشه باشید.
 

سیارک‌های نسر واقع: با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا و رصدخانه فضایی هرشل آژانس فضایی اروپا، اخترشناسان چیزی را کشف کرده‌اند که شبیه کمربندی سیارکی در اطراف ستاره نسر واقع (Vega) است؛ ستاره‌ای که دومین ستاره پرنور در آسمان نیم‌کره شمالی و پنجمین ستاره پرنور آسمان زمین محسوب می‌شود. این عکس نیز تصویرسازی هنرمندانه‌ای از این کشف نجومی است.
 

هیروشیما: این عکس کمیاب از بمباران اتمی هیروشیما در 6 آگوست 1945 / 15 مرداد 1324، هفته قبل و در مجموعه اموال متعلق به مدرسه‌ای ابتدایی در هیروشیما کشف شده است. گمان می‌رود این عکس حدود نیم ساعت پس از بمباران و در فاصله 10 کیلومتری از مرکز انفجار گرفته شده باشد.
 

دوچرخه‌های آی وی‌وی: در آخرین اثر هنرمند مشهور چینی، آی وی‌وی، 70 دوچرخه در حالی‌که به هم چسبیده‌اند مجسمه زیبا و اثرگذاری را به وجود آورده‌اند.
 

فضاپیمای شجاع: چند روز قبل از برخورد برنامه‌ریزی شده با سطح منطقه‌ای در نزدیکی قطب شمال ماه، یکی از فضاپیماهای دوقلو GRAIL ناسا دوربین خود را فعال کرد و شروع به تهیه ویدئو نمود. این کاوشگر حدود 10 کیلومتر بالای سطح نیم‌کره شمالی ماه و در سمت تاریک آن قرار داشت. عکس بالا صحنه‌ای زیبا از آخرین ویدئوی این کاوشگر است.
 

گلوله‌های شکارچی: این عکس از سحابی شکارچی (جبار) که توسط تلسکوپ جمینی در هاوایی گرفته شده است، تکنیکی موسوم به اپتیک سازگار (Adaptive Optics) را به تصویر می‌کشد. با استفاده از مجموعه‌ای از لیزرها و آینه‌ها، اثرات اعوجاجی جو زمین خنثی می‌شود و می توان عکس‌هایی با وضوح باورنکردنی تهیه کرد.
 

رکورد جهانی بازی: همان طور که به وضوح می‌توانید ببینید، برت مارتین هوادار پر و پا قرص بازی‌های ویدئویی است. اخیرا وی توانست به عنوان شخصی که بزرگ‌ترین کلکسیون اشیاء یادبود بازی را در دنیا دراد، نام خود را در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت کند.
 

صندلی پلکانی: اسون لام به خاطر پروژه‌ای که قصد دارد تا ذخیره‌گاه‌های طبیعی هلند را جذاب‌تر سازد، مجموعه‌ای از صندلی‌های کمیک و سورئال مانند این صندلی پلکانی خلق کرده است. برای دیدن طراحی‌های بیشتر از وی اینجا کلیک کنید.
 

سحابی عروس دریایی: سحابی عروس دریایی یکی از اجرام گریزپای فضایی است که عکاسی از آن بسیار دشوار است. اما در این عکس، این سحابی توسط نور ستاره همسایه خود، اتا-دوپیکر، روشن شده است و امکان ثبت این تصویر زیبا را فراهم ساخته است.
 53275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =