مهر نوشت:

مدیر انجمن دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران از کشتار دو رأس شوکای کمیاب و آبستن در منطقه حفاظت شده بولا در مازندران خبر داد.
کیوان هوشمند افزود: یگان حفاظت محیط زیست مازندران روز گذشته در جریان گشت و کنترل مناطق جنگلی حفاظت شده بولا واقع در دودانگه ساری، با مشاهده آثار شکار غیرمجاز، موفق به دستگیری 4 نفر شکارچی متخلف شدند.

به گفته وی، از این متخلفین لاشه دو راس گوزن (شوکا) ماده آبستن، دو قبضه اسلحه شکاری و مقداری مهمات کشف و ضبط شد.

هوشمند اظهار داشت: در گذشته شکارچیان خارج از فصل مجاز به شکار نمی رفتند و هرگز به سمت حیوانات جوان، ماده و بره ها شلیک نمی کردند. روند رو به گسترش کشتار حیوانات ماده، آبستن و حتی گونه های کمیاب و در معرض انقراض نشان از نابودی تمام اصولی دارد که زمانی حتی شکارچیان غیر مجاز آنها را رعایت می کردند.

مدیر انجمن دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران تصریح کرد: شوکا (گوزن مینیاتوری) کوچکترین گونه گوزن کشور به شمار می رود، شوکا با رنگ بدن تقریبا قهوه‌ای و نوک موهای روشن‌ حدود 15 کیلوگرم وزن دارد. گوزن‌ از گونه های جانوری متعلق به حدود میلیونها سال پیش است، حیات گوزن‌ها در شمال ایران قدمتی طولانی دارد و روزگاری در گستره وسیعی از مناطق جنگلی جنوب دریای خزر در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان زندگی می کرده است.

هوشمند یادآور شد: در حال حاضر نسل هر دو گونه گوزن مناطق جنگلی شمال ایران یعنی مرال (گوزن قرمز) و شوکا (گوزن مینیاتوری) به دلیل تخریب گسترده، تغییر کاربری عرصه های جنگلی شمال کشور به مناطق مسکونی و زمین های کشاورزی و شکار بی رویه در آستانه انقراض قرار دارد.

به اعتقاد وی، مرال و شوکا به عنوان گونه های بارز در اکوسیستم مطرح هستند و در زیستگاه خود می‌توانند تضمین کننده بقای سایر گونه های وابسته به خود باشند و حذف آنها از طبیعت کشور می تواند صدمات جبران ناپذیری را بوجود آورد.

4747

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • جواد IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
  76 7
  کسی که این کار را کرده باید اعدام بشه
 • م-س A1 ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
  74 1
  به نظر من علت اصلی انقراض حیات وحش در ایران از جمله شمال شکار غیرفصلی و بیرویه است.در شهر ها وروستاها هرکسی تفنگ مجاز یا غیر مجاز دارد. فرهنگ کشتار حیات وحش هنوز از ذهن بسیاری پاک نشده است.
 • بدون نام US ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
  96 1
  خدا لعنتوشون کنه!!! امیدوارم یه مجازات درست حسابی در انتظارشون باشه!!!
 • بدون نام EU ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
  75 0
  حیف نام انسان که به شکارچیان این زبان بسته ها نسبت داده شود
 • محمد IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
  22 16
  از نظر علمی این رفتار توجیه دارد. این افراد در طبقه بندی مازلو در سطحی زندگی می‌کنند که دغدغه شان تامین سطوح پایین مثلث مازلو است. هرگاه از نظر خوراک و پوشاک و مسکن و آموزش تامین بودند و دغدغه نداشتند می‌توانید در مورد حفظ محیط زیست با ایشان صحبت کنید. تنها راه حفاظت،‌ بالا بردن سطح زندگی اهالی این مناطق است. با بگیر و ببند به راحتی نمی‌توان با این رفتارها مقابله کرد.
  • بدون نام IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
   41 0
   نه جانم این افراد وحشی هایی هستند که اگر قانون در شهرها هم مثل محیط زیست درست اجرا نشود انسانها را شکار خواهند کرد.
 • آرمان IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
  46 1
  یه شکارچی قبل از هر چیزی باید عاشق طبیعت باشه ! نه قاتل طبیعت ! در کشور چین شکارچیهای گونه های کمیاب ( مثل پاندا ) را اعدام میکنند ! امیدوارم یک حکم در خور عمل این نامردها براشون صادر شه تا درس عبرتی باشه برای سایر متجاوزین
 • متین IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
  24 1
  پیشنهاد میکنم جهت حفاظت نسل طرحهای تکثیر و پرورش گونه های کمیاب و در حال انقراض مانند این نوع گوزن را فورا در دستور کار قرار دهند و یا از علاقه مندان در این رابطه حمایت نمایند.
 • بدون نام IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
  21 1
  به نظرم وقتش رسیده که ما هم قانون منع فروش اسلحه های شکاری رو در مجلس شورای اسلامی مطرح کنیم.
 • بدون نام IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
  23 2
  شکار راه و رسم داره یکی از اصولش نزدن حیوان ماده و ابستنه اینا شک دارم شکارچی اصیل باشن تازه به دوران رسیده هاای تفنگ بدستن یا غیر مجاز
  • بدون نام IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
   17 1
   اتفاقا شکارچی خیلی قدیمی و حرفه ای بود خوب شد گیر افتاد باید حسابی تنبیه بشه
 • بدون نام IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۳
  28 0
  کم کم به این نتیجه میرسیم برای حفظ کره زمین و موجودات ان نسل انسان منقرض شود خیلی بهتر خواهد شد!!! شرمنده تمام مخلوقات شدهایم!! بابا ما عجب موجوداتی هستیم!!!!!!!!!!!
  • سارا IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۳
   21 0
   حساب مخلوقات را با ایرانیها جدا کن! چون فقط یک ایرانی میتونه اون بلا را سر خرسهای سمیرم و یا این گوزنهای زبان بسته بیاورد!