آزمایشگاه‌های فیزیک در سراسر دنیا میزبان دستگاه‌های شگفت‌انگیزی هستند که به کاوش در قلب ماده و رمزگشایی از رازهای جهان می‌پردازند. این دستگاه‌ها به همان اندازه کار علمی که انجام می‌دهند، باورنکردنی و خارق‌العاده‌اند.

محمود حاج‌زمان: آزمایشگاه‌های فیزیک در سراسر دنیا میزبان دستگاه‌های شگفت‌انگیزی هستند که به کاوش در قلب ماده و رمزگشایی از رازهای جهان می‌پردازند. این شتاب‌دهنده‌های ذرات، برخورددهنده‌های یون سنگین، آشکارسازهای پرتو گاما و تجهیزات آزمایش‌های نوترینو، همگی به اندازه کار علمی که وظیفه انجامش را دارند باورنکردنی و خارق‌العاده هستند.
اکنون عکس‌های برتر رقابت Global Particle Physics Photowalk اعلام شده است؛ رقابتی که تمرکز آن بر نقطه مشترک هنر و فیزیک ذرات پرانرژی معطوف بود. سپتامبر / شهریورماه گذشته، صدها نفر از عکاسان حرفه‌ای و آماتور سراسر دنیا دعوت شدند تا به پشت صحنه 10 مورد از پیچیده‌ترین تاسیسات علمی دنیا سری بزنند، و تماشاگر بخشی از دستگاه‌هایی باشند که آخرین کشفیات علم فیزیک را شکار می‌کنند.
این تاسیسات شامل آزمایشگاه ملی بروک‌هیون نیویورک، آزمایشگاه فرمی ایلی‌نویز آمریکا، آزمایشگاه ملی ساسو ایتالیا، رصدخانه چیلبولتون انگلستان، و آزمایشگاه TRIUMF کانادا می‌شد. از میان هزاران عکس ارسالی به مسابقه، هر کدام از این آزمایشگاه‌ها محبوب‌ترین عکس‌های خود را انتخاب کرد و برندگان آنها به مرحله رقابت جهانی راه یافتند. هیات داوری از عکاسان حرفه‌ای و رای‌دهندگان آن‌لاین برندگان رتبه‌های اول تا سوم مسابقه را انتخاب کردند. برندگان می‌توانند از برنده شدن در رقابتی جهانی به خود ببالند، و از سوی آزمایشگاه‌های معترض به نتایج جوایزی مانند اجازه دسترسی به آرشیو عکس‌هایشان و یا سفر به آزمایشگاه سرن به سایر عکاسان اعطا شد.
از میان 39 اثر برگزیده، برخی از آنها را در این گزارش تصویری با هم مرور می‌کنیم. اگر شما علاقه‌مند هستنید تا سایر عکس‌ها را نیز ببینید، اینجا کلیک کنید. همچنین برای مشاهده برندگان منتخب هر کدام از آزمایشگاه‌ها می‌توانید اینجا کلیک کنید.

53275

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =
بلیط هواپیما
‍‍‍