لوری تومیتا ژاپنی 29 ساله‌ای است که با استفاده از آنزیم‌ها، رنگ و صرف نزدیک به یک‌سال زمان حیوانات شفافی خلق کرده که از غضروف و استخوان ساخته شده‌اند. اغلب این حیوانات را آبزیان مرده تشکیل می‌دهند.

محبوبه عمیدی: لوری تومیتا که 29 سال دارد و ساکن یوکوهامای ژاپن است، اغلب به سراغ ماهی‌گیران و گاهی فروشگاه‌های فروش حیوانات خانگی می‌رود تا از آنها بپرسد «می‌توانم حیوانات مرده را بردارم؟». او برای خلق آثار هنری خود از این اجساد به یک‌سال زمان، کمی آنزیم و رنگ نیاز دارد تا پروتئین‌ها و بافت نرم هر حیوان مرده را به آرامی از بین ببرد و در نهایت غضروف و اسکلت باقی‌مانده را رنگ کند. او نتیجه این کار را «نمونه شفاف» می‌نامد که غضروف‌هایش به رنگ آبی و استخوان‌ها به رنگ ارغوانی مشخص هستند. تومیتا می‌گوید: «نمونه‌هایی که در فورمالین نگهداری می‌شوند، زشت و از شکل افتاده هستند؛ اما مردم جذب زیبایی جاندارانی می‌شوند که تنها از غضروف و استخوان تشکیل شده‌اند».

او که تا 4 سال پیش ماهی‌گیر بوده، اغلب نمونه‌های مورد نیاز خود را از تورهای ماهی‌گیران تهیه می‌کند. این مواد اولیه می‌تواند شامل خرچنگ‌های مرده رهاشده، سرپاوران ده‌بازویی، ماهی‌هایی که به فروش نرفته‌اند و آبزیانی که کسی خیال خوردنشان را ندارد، باشد. تومیتا گاهی هم به سراغ فروشگاه‌هایی می‌رود که حیوان خانگی می‌فروشند و حیوانات مرده را برای تبدیل به یک اثر هنری زیبا با خود می‌برد. او هنوز هم گاهی به ماهی‌گیری می‌رود؛ اما می‌گوید بازدید از یک نمایشگاه هنری در دو سال گذشته باعث شده راهی برای تلفیق علاقه خود به طبیعت با هنر پیدا کند.

تومیتا از بعد اخلاقی هم به این کار نگاه می‌کند. او می‌گوید: «مطابق آماری که توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO)ارائه شده، سالانه حدود یک‌سوم مواد غذایی تهیه‌شده توسط انسان‌ها از بین می‌رود. می‌دانید این مقدار معادل چند  زندگی است؟».

او تصاویر چاپ شده از نمونه‌های شفاف و نمونه‌هایی را که درون بطری قرار گرفته‌اند، در ژاپن به فروش می‌رساند. می‌توانید نمونه‌های بیشتری از کارهای او را در وب‌سایت تومیتا ببینید یا اگر از آی پد استفاده می‌کنید، اپلیکیشن New World Transparent Specimens را برای مشاهده نمونه های شفاف او به کار بگیرید.  

53273

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =