امسال تنها 5 مورد جدید به میراث طبیعی جهان اضافه شد که دریای شن، آتشفشان اتنا در جزیره سیسیل و پارک ملی تاجیکستان که اولین میراث جهانی این کشور است، جزو آنهاست.

محبوبه عمیدی: پنج مکان طبیعی تازه به فهرست 217 تایی میراث جهانی یونسکو اضافه شد. در میان آنها یک صحرای مه‌آلود، یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های دنیا و یک پارک ملی فوق‌العاده زیبا با دره‌ها و یخچال‌های بزرگ به چشم می‌خورد.

کمیته میراث جهانی یونسکو طبق روالی سالانه از میان فهرستی از نامزدهای تازه تعدادی را که دارای شرایط خاصی هستند، انتخاب می‌کند. این کمیته مطابق عهدنامه‌ای که در سال 1972/1351 تهیه شده، مکان‌هایی را برای حمایت انتخاب می‌کند که از لحاظ طبیعی یا فرهنگی دارای ارزشی غیرقابل‌توصیف هستند.

یک مکان طبیعی برای اینکه در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار بگیرد باید حداقل با یکی از چهار معیار زیر تطبیق داشته باشد:

 1. حاوی پدیده‌های طبیعی کم‌نظیر یا مناطق وحشی باشد که در زیبایی طبیعی و اهمیت زیباشناسی بی‌همتا هستند
 2. نمونه‌ای برجسته از تاریخ زمین، شامل تاریخچه حیات، فرآیندهای زمین‌شناسی که به تغییرات طبیعی در زمین منجر شده‌اند یا مثالی باارزش از ژئوفیزیک و جغرافیای طبیعی زمین باشد
 3. مثالی برجسته برای نمایش اثر اکولوژیکی و بیولوژیک در تکامل و توسعه زمین، اکوسیستم‌های ساحلی متعلق به آب شیرین و دریا یا ارتباط میان گیاهان و جانوران باشد
 4. زیستگاهی طبیعی برای گونه‌های در معرض خطر گیاهی و جانوری باشد که ارزش علمی و زیست‌محیطی بالایی دارند

دریای شن
دریای شن نامیب که بخشی از صحرای نامیب در جنوب‌غربی آفریقا است و خشکی بیش از حد آن باعث می‌شود غباری از شن این منطقه را فرا بگیرد، پس از گذشت 10 سال به تنها منطقه‌ای تبدیل شده که با هر 4 اصل تعریف شده بالا مطابقت دارد. از میان 13 منطقه دیگر که امسال پیشنهاد شده بودند، 8 تای آنها تنها با 1 یا 2 اصل تعریف شده مطابقت داشتند. جزیره گالاپاگوس که خارج از منطقه ساحلی آمریکای جنوبی قرار دارد و آب‌سنگ بزرگ مرجانی استرالیا که به ترتیب طی سال‌های 1978/1357 و 1981/1360 به این فهرست اضافه شده‌اند، هر 4 خصوصیت تعریف شده را دارا بودند.

آتشفشان اتنا 
کوه Etna که در جزیره سیسیل در ایتالیا واقع شده، نتیجه برخورد صفحات تکتونیک اوراسیا و آفریقا با یکدیگر و بلندترین قله آتشفشانی فعال در اروپا با ارتفاع 3330 متر است. کارشناسان یونسکو امیدوارند اضافه شدن این آتشفشان به میراث طبیعی جهان بتواند شرایط بهتری را برای منطقه که مخصوصا به دلیل وجود گردشگران بسیار دارد آسیب می‌بیند، فراهم کند.

ارتفاعات چین 
رشته‌کوه Xinjiang Tianshan در چین نیز یکی دیگر از زیست‌بوم‌های بسیارباارزش جهان است که بیش از 140 گونه گیاهی بومی و 477 گونه جانوری کمیاب را در خود جا داده است. این منطقه که بخشی از مرتفع‌ترین مناطق جهان است از چمن‌زارها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و دره‌های عمیق شکل گرفته و تشکیل آن از سنگ‌ماسه ظاهری نارنجی رنگ به آن داده است.

اولین میراث جهانی تاجیکستان 
پارک ملی تاجیک اولین میراث جهانی تاجیکستان، حدود 18درصد از وسعت این کشور را پوشانده و از ترکیب صحرا، دریاچه‌، یخچال و عمیق‌ترین دره‌های جهان شکل گرفته است. این پارک تقریبا در سرتاسر رشته کوه پامیر کشیده شده و در آن بیش از 400 دریاچه، خرس قهوه‌ای، پلنگ‌ برفی و بز کوهی سیبریایی وجود دارد. علاوه بر این بزرگ‌ترین یخچال‌های جهان پس از قطب‌شمال و جنوب در این پارک دیده می‌شود که طولانی‌ترین آنها حدود 77 کیلومتر کشیده شده است.

شن‌های روان 
آخرین میراث طبیعی امسال متعلق به مکزیک است و در بیابان سونورا واقع شده. این منطقه بزرگترین سطح از شن‌های روان را در آمریکای شمالی در اختیار دارد و از بیش از 400 آتشفشان غیرفعال شکل گرفته است. گاهی ارتفاع خاکریزهای شنی در این منطقه به بیش از 200 متر می‌رسد. در این منطقه بیش از 540 گونه گیاهی، 44 گونه از پستانداران، بیش از 200 نوع پرنده و 40 گونه از خزندگان زندگی می‌کنند. 

53273

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهسا A1 ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۶
  2 0
  خييييييلي خوب بود!مرسي:))))))
 • msaeid22 EU ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۰
  0 0
  جالب بود مرسی ولی اون نوشته های روی عکسهارو نمیشه جای دیگه برد