احداث خط لوله‌ای که قرار است از وابستگی اروپا به گاز روسیه بکاهد، حکم تیغی است در پای روسیه.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی مجلۀ کوریه انترناسیونال، پس از سالها تعلیق فعالیت؛ کنسرسیوم گازی شاه دنیز2 متشکل از شرکت‌های بریتیس پترولیوم، استات اویل نروژی، توتال فرانسوی، لوک‌اویل روسی، نیکو ایرانی و شرکت سوکار آذربایجانی، چند روز پیش پروژۀ خط لولۀ گاز ترانس آدیاتیک(TAP)(تپ) را کلید زدند؛ پروژه‌ای که قرار است گاز دریای خزر را به اروپا منتقل کند که البته پروژۀ تپ تنها بخشی از آنست.
پروژۀ تپ که گفته می‌شود پایان مهمی برای خط لولۀ ناباکو بود، به دلایل متعدد فنی مورد توجه و حمایت اروپا و آمریکا و در نهایت اجرایی شدن قرار گرفت؛ یکی از دلایل مهم آن کاهش وابستگی اروپا به گاز روسیه است.
خط لولۀ گازی تپ که نزدیک به 800 کیلومتر طول دارد، مرز یونان-ترکیه را از طریق یونان، آلبانی و در نهایت آدریاتیک به ایتالیا متصل و در سال 2018-2019 گاز دریای خزر را در حجم 10 میلیارد مترمکعب به ایتالیا می‌رساند. گفته می‌شود در میان مدت نیز کشورهای کرواسی، مونته نگرو، بلغارستان نیز از طریق انشعاب خط لولۀ تپ به جمع دریافت کنندگان گاز آذربایجان(تا حجم 20 میلیارد مترمکعب) می‌پیوندند.
آیقیون بادالووا، کارشناس آذربایجانی در این باره در پایگاه اینترنتی ترند می‌گوید: این لحظه‌ای تاریخی برای بازار اروپاست چرا که اولین بار است که گاز از مسیر جدید و جایگزین به این قاره می‌رسد. آنچه که در این میان اهمیت دارد انتقال گاز آذربایجان از مسیر تازه‌ به سمت اروپاست که برای آذربایجان بازارهای تازه‌ای را ایجاد خواهد کرد. گفتنی است آذربایجان پیشتر گازش را به روسیه، گرجستان و ترکیه صادر می‌کرد.
الهام علی یف، رییس‌جمهور آذربایجان نیز در این باره می‌افزاید: "تنها باید امیدوار باشیم که حجم گاز صادراتی آذربایجان به اروپا کاهش نمی‌یابد چرا که آذربایجان نزدیک به 2000 میلیارد مترمکعب ذخایر ثابت شدۀ گاز در اختیار دارد و اروپا می‌تواند به بازار اصلی ما تبدیل شود." دولت آذربایجان قصد دارد پس از سال 2025 صادرات گاز خود به اروپا را(از میادین گازی آبشران، امید و..) افزایش دهد. مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا دربارۀ خط لولۀ جدید گازی می‌گوید: این خط لوله یکی از پایۀ مهم امنیت انرژی اروپاست.
میخائیل کورچمکین، کارشناس روسی دربارۀ این خط لوله می‌گوید: گازپروم، غول بزرگ گازی روسیه که 26% از گاز مصرفی اروپا را در سال 2012 تأمین کرد، با این اقدام رقیب تازه‌ای یافته است. پروژه روسی سوت استریم (South Stream) با حجم 63 میلیارد مترمکعب( با حضور شرکت‌های گازی انی ایتالیا، گازپروم روسیه و اوداف فرانسه) نیز با این اوصاف راه درازی در پیش دارد، چرا که هرچند این پروژه مسیر دیگری در مقایسه با لولۀ تپ دارد، اما با این حال هدف هر دو بازار یکی است (اروپای جنوبی و غربی)
از سویی انتظار می‌رود متعاقب کاهش درخواست گاز از سوی اروپا(به دلیل بحران اقتصادی)، موضع گازی روسیه در قبال اروپا تضعیف شود. با این حال برخی کارشناسان بر این باورند که آذربایجان نمی‌تواند رقیب گازپروم در بازارهای اروپایی باشد، چرا که حجم 10 میلیارد مترمکعبی که قرار است خط لولۀ تپ به اروپا منتقل کند، به مثابۀ قطرۀ کوچکی در برابر حجم ارسالی گازپروم به اروپاست.
اینفوگرافیک ذیل مسیر خط لوله‌های کوریدور جنوب را به تصویر کشیده است:

اینفوگرافیک خط لوله آذربایجان

برای مشاهدۀ اینفورگرافیک در ابعاد بزرگتر اینجا کلیک کنید 

3152

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۶
  16 4
  گاش ایران هم به پای چین و روسیه تیغ می زد
 • arshida IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۸
  3 11
  اگر با دقت اخر این مطلب را بخوانید اذربایجان نمی تونه رقیب گازپروم بشه مگه کشوری میتونه تیغی به این کوچیکی به کشور بزرگ و مقتدر روسیه بزنه.
 • سجاد IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۴
  5 0
  سلام اولا آذربیجان هنوز خط لوله نزده که بخواد تیغ بزنه.در ثانی این معامله است نه تیغ زدن .آذرها فقط دنبا یه بازارن برا گازشون .همین و بس
 • بی نام A1 ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  2 1
  واقعا متاسفم برای کشورم که اینقدر پتانسیل صادرات گاز داره اما کشور فسقلی مثل آذربایجان داره برای صادرات ناچیز گاز به اروپا خط لوله مستقل احداث میکنه کشوری که تا 200 سال پیش به علت بی کفایتی قاجاریه از ایران عزیز جدا شد
بلیط هواپیما
‍‍‍