به مناسبت پایان سال میلادی، سایت نیوساینتیست گزیده‌ای از عکس‌های علمی-خبری خود را منتشر کرده است که تماشای زیبایی آنها خالی از لطف نیست.

پرندگان در تور
با توجه به آنکه آسیب بسیار اندکی به پرندگان وارد می‌کند؛ تورهای تنک و کم‌رنگ راه بسیار مناسبی برای به دام انداختن پرندگان و انجام مطالعات بوم‌شناسی روی آنها هستند. روشی که البته به خلق عکس‌های زیبایی نیر منجر می‌شود.

دانه شیطانی قلبی‌شکل
شاید در نگاه اول همانند موجودی ترسناک به نظر رسد که از دنیایی شیطانی به قصد شکار شما آمده است، اما در حقیقت عکس بالا چیزی جز گرده بی‌آزار گلی بنفش‌رنگ نیست.

برخورد نزدیک با یک دایناسور زنده
پرنده‌ای که عکس آن را می‌بینید یک Cassowary است، نوعی شترمرغ استرالیایی که شهرت خطرناک‌ترین پرنده روی زمین را یدک می‌کشد.

آتش در خرمن
بسیاری از مردم تصور می‌کنند برای سوزاندن خانه‌ها، شعله‌های ناشی از آتش‌سوزی‌های گسترده باید خود را به آنها رسانده و با محاصره کامل منزل آنها را بسوزاند. اما نتایج آزمایشی که تصویر آن را در بالا مشاهده می‌کنید مشخص کرد که ابتدا اخگرها (زغال نیمسوز) در اطراف خانه آتش می‌گیرند و سپس به دیوارها سرایت می‌کند. در برخی موارد هم این اخگرهای شعله‌ور از پنجره به داخل وارد می‌شوند و با آتش زدن به مبلمان و پرده‌ها، آتش را به درون خانه منتقل می‌کنند.

فناوری بر فراز اورست
60 سال پیش ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی به عنوان نخستین کوهنوردان دنیا موفق به فتح قله اورست شدند. آنها موفقیت خود را مدیون فناوری‌های مدرنی بودند که این کار را امکان‌پذیر ساختند.

نیروگاه آفتابگردان
پروژه نیروگاه خورشیدی Ivanpash که در بیابان موهاوی آمریکا در حال ساخت است، پس از تکمیل قادر خواهد بود تا الکتریسیته کافی برای روشن ساختن 140 هزار خانه را تولید کند.

امروز حال مریض چطوره؟
پرنده‌ای که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، یکی از بیماران بیمارستان قوش ابوظبی است، که بیش از 250 اتاق برای رسیدگی به این پرندگان دارد. سالیانه بیش از 7 هزار بیمار پردار در این بیمارستان مداوا می‌شوند.

درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش
شاید عجیب به نظر رسد، اما توده‌ای که در عکس بالا مشاهده می‌کنید در حقیقت مغز انسانی بالغ است که در مجموعه‌ای خصوصی در تگزاس کشف شده است. این مغز به طرز عجیبی بدون چین و چروک‌هایی است که مشخصه پیچیده‌ترین اندام بدن ما به شمار می‌روند.

دریاچه نفرین شده
دریاچه نطرون در تانزانیا ویژگی عجیب و مرگباری دارد: آب فوق قلیایی آن باعث می‌شود اغلب حیوانات بدشانسی که به آن نزدیک می‌شوند جان خود را از دست بدهند. با مرور زمان و به دلیل نشستن کربنات سدیم روی لاشه این جانوران، بدن آنها به مجسمه‌هایی سنگی تبدیل می‌شود.

دعوای ایگواناها
شاید بال یا نفس آتشین نداشته باشند، اما این ایگواناهای ساکن کاستاریکا بی‌تردید نزدیک‌ترین جانوران به تصوری هستند که ما از اژدها در ذهن خود داریم.

53275

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سینا A1 ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  8 11
  پرندگان در تور : ... و البته راهی بسیار نامناسب برای اعدام دسته جمعی گنجشک ها در اطراف بعضی مزارع. دریاچه نفرین شده : بسیار زیبا و حیرت انگیز
 • بی نام EU ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۹
  3 0
  توي يك مستند ديدم كه اهالي ترينيداد و توباگو با ايگوانا غذا درست مي كنند.خبرآنلاين هر وقت خواستي با جي لويد ساموئل مصاحبه كني،طرز طبخ ايگوانا رو ازش بپرس.
 • بی نام A1 ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۹
  2 0
  واقعا عکس های جالبی بود..
 • بی نام CA ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
  1 0
  جالب بود، ممنون