11 استان کشور هنوز شبکه ریلی ندارند. به عبارتی در حال حاضر از مجموعه 31 استان کشور، 20 استان به شبکه ریلی وصل هستند.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، 11 استان کشور هنوز شبکه ریلی ندارند. به عبارتی در حال حاضر از مجموعه 31 استان کشور، 20 استان به شبکه ریلی وصل هستند. این در حالی است که بیش از 70 شهر ایران از طریق 11 هزار کیلومتر راه آهن به یکدیگر در ارتباط هستند. آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، بوشهر، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی،‌خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه ، گیلان و همدان هم 11 استانی هستند که هنوز خطوط ریلی به آن‌ها نرسیده است.

سازمان اطلاعات امریکا، راه آهن کشورهای مختلف را براساس طول کل مسیر و قسمت های آن با یکدیگر مقایسه می کند. براساس این مقایسه ایران در بین 132 کشور مورد بررسی در سال 2008 با 8,442 کیلو متر خط ریلی، در رتبه 24 ام کشورهای دنیا قرار دارد. البته در حال حاضر براساس گزارش راه آهن جمهوری اسلامی ایران (رجا)، کل مجموعه طول خطوط اصلی و فرعی راه آهن کشور، 12998 کیلومتر است.

براساس این گزارش، امریکا با 224,792 کیلو متر خط ریلی، در صدر نشسته است. بعد از آن، روسیه با 87,157 کیلومتر و و چین با 86,000 کیلومتر در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. آخرین کشور هم لیختن اشتاین با 9 کیلومتر خط ریلی است.

3535

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محسن IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۸
    5
    پیشنهادخیلی مهم:لطفا باتوجه به محدودیت بودجه 2 خطه کردن راه آهن باسرعت بالای 170 کیلومتر ازتهران به قزوین آمل وبابل گرمسار قم ساوه چالوس رانسبت به تمام طرحهای راه آهن الویت بدهید.هم نیاز به مسکن درتهران راحل میکند هم آلودگی هوا وترافیک ومرگ ومیروتصادفات رادرتهران وتمام جاده های اطراف آن حل میکندوکیفیت زندگی مردم دراین محدوده بشدت بالامیرود.الگوی بسیارمناسب توسعه ریلی برای دیگرنقاط کشورهم خواهدبود.این کاردرآلمان هلند زاپن و... خیلی خوب جواب داده