بررسی های تذکرات یک سال گذشته نماینده های ۶ استان ایران که بحران زیست محیطی دارند نشان می دهد که مخالفان فعلی سازمان محیط زیست دوستداران همیشگی محیط زیست نبوده اند.

طهورا شهبازی: فضای روابط سازمان محیط زیست و طیفی از نمایندگان مجلس چند ماهی است که بیش از گذشته آغشته به ریزگردهای شده، هرچند که مجلس روز گذشته مجلس بودجه ۶۰ میلیارد تومانی پیشنهادی دولت برای مقابله با ریزگردها را تصویب کرد، اما گرد و خاک خوزستان و چند مورد دیگر، از جمله جالش های تازه سازمان محیط زیست و مجلس است.

هرچند که چالش محیط زیست و مجلس از مسئله بنزین وارداتی آغاز شد، با موافقت برخی نمایندگان با اقدامی غیر همسو با اصول زیست محیطی یعنی موافقت با ساخت جاده در جنگل ابر، دو چندان شد و در مساله اهواز، فضای روابط در گرد و خاک گم شد. تا جایی که برخی بهارستانی ها علاوه بر انتقادهای گاه وبیگاه از تریبون مجلس، در اقدامی عملی، ۶۰ میلیارد تومان از بودجه سازمان محیط زیست را حذف کردند تا اعتراض به شکلی عملی اعتراض خود را به معصومه ابتکار برسانند. در گزینه آخر هم طرح ادغام سازمان محیط زیست در وزارت جهادکشاورزی تهیه کردند. بی توجه به اینکه سازمان محیط زیست، نهادی زیر نظر شخص رییس جمهور است و رییس آن،‌ معاون رییس جمهور.

تذکرات زیست محیطی کمتر از انگشتان یک دست!

مخالفت های برخی نمایندگان با معصومه ابتکار، اما چقدر با روحیات زیست محیطی آنها هم‌خوان است؟ اما آیا نمایندگان منتقد او دغدغه های زیست محیطی دارند و آنها را در مجلس پیگیری می کنند؟ آیا نمایندگان خوزستان که در مسئله ریزگردها، ماسک به صورت در مجلس حاضر شدند، تا پیش از این واقعه در مجلس پیگیر مسایل زیست محیطی استانشان بوده اند؟

در واقع عده ای از بهارستان نشینان که با امضای جاده جنگل ابر، عدم همراهیشان با محیط زیست عیان شد حالا دربحث ریزگردها فشار بی سابقه ای را بر سازمان حفاظت محیط زیست وارد و انتقادات زیادی را علیه این سازمان مطرح می کنند. آنها زمانی صحبت از استعفای محترمانه ابتکار به میان آورده و زمان دیگر به دنبال جمع آوری امضا برای ادغام این سازمان با وزارت جهاد کشاورزی در مجلس هستند تا بلکه نظارتشان بیشتر شود.

اما در این میان آنچه بیشتراز همه رنگ و بوی واقعیت می گیرد سنگینی کفه شایبه سیاسی بودن این مخالفت کردن ها به کفه دل نگرانی محیط زیستی است. نمایندگانی که امروز حال و هوای خاک گرفته اهواز به دغدغه اصلی شان تبدیل شده است تذکرات زیست محیطی و دل نگرانی محیط زیستیشان در یک سال گذشته به انگشتان یک دست هم نمی رسد.

بررسی تذکرات یک سال گذشته نمایندگان ۶ استان ایران که مشکلات عمده زیست محیطی دارند نشان می دهد تا قبل از وقوع پدیده گرد و غبار خوزستان برخی از نماینده های منتقد امروزی دل نگران همیشگی محیط زیست نبوده اند.

دو تذکر از یک نماینده منتقد تنها دریک سال

یکی از نمونه های بارز این بررسی زهره طبیب زاده نوری نماینده مردم تهران و معاون محمود احمدی نژاد در دولت نهم است. طبیب زاده نوری که در بحبوحه گرد و خاک اهواز خواستار استعفای ابتکار شده بود در یک سال گذشته از میان ۳۸تذکر شفاهی و کتبی که داشته تنها به 2تذکر زیست محیطی بسنده کرده است. هرچند یکی از آنها هم مربوط به جاده کشی در جنگل ابر بوده باشد. جاده ای که ۱۵۱نماینده مجلس به اصرار یکی از نمایندگان گلستان امضایی پای آن نامه زده بودند.

طبیب زاده که سفر وزیر بهداشت به جای ابتکار را نشانه بی کفایتی ابتکار دانسته بود، در گفت و گویی دراین باره گفته است: با توجه به اینکه رئیس جمهور نیز به عدم توانایی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پی برده است، بهتر است زودتر مبادرت به تعویض او کند یا خانم ابتکار محترمانه از این سمت استعفا دهد تا با فراغ بال بیشتری بتواند به امور سیاسی خود بپردازد.

ابتکار استعفا بدهد و در منزل غذا بپزد

اما نمایندگان خوزستان که نرفتن ابتکار به اهواز را دستمایه مخالفتشان قرار داده بودند در قامت مخالفان سرسخت رییس سازمان محیط زیست درآمدند تا جایی که هر کدام به نوعی خواستار استعفای ابتکار شدند و یکی از آنها ابتکار را به آشپزی در خانه تشویق کرده بود. سیدشریف حسینی نماینده مردم اهواز گفته است: من به خانم ابتکار پیشنهاد می‌کنم که اگر توان کار کردن ندارد از ریاست سازمان محیط زیست استعفا دهد و در منزل برای خانواده خود غذا بپزد و این بهتر از آن است که نتواند به وظایف خود در سازمان محیط زیست عمل کند.

حسینی که تا به حال یک تذکر زیست محیطی آن هم در زمان وقوع ریزگردها داشته با انتقاد از به تأخیر افتادن یک هفته‌ای سفر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به استان خوزستان گفت: این موضوع نشان می‌دهد که خانم ابتکار مشغول گربه‌سانان است و مردم در اولویت دوم قرار دارند.

ناصر سودانی نماینده مردم اهواز نیز گفت: سازمان محیط زیست مسوول اصلی رسیدگی به این وضعیت است و باید برای رفع این مشکل بیش از همه تلاش کند. مسئولان نباید با انداختن تقصیر برگردن دیگران از رسیدگی به این مسئله شانه خالی کنند.

سید شکر خدا موسوی نیز به عنوان یکی از نماینده های مخالف ابتکار که از ۲۱تذکر کتبی و شفاهی ۳تذکر زیست محیطی داشته است، گفت: خود خانم ابتکار ۸ سال مسوول سازمان حفاظت محیط زیست بود و در آن زمان نیز برای آلودگی هوای خوزستان اقدامی انجام نشد. اگر خانم ابتکار نمی‌توانند شرایط کنونی را مدیریت کنند بهتر است به جای مصاحبه، از سمت خود استعفا دهند، چرا که هم‌اکنون دو روز است مدارس در استان خوزستان تعطیل شده است و مردم در شرایط بسیار بدی تنفس می‌کنند.

مخالفت ها و حرف و حدیث های نمایندگان اهوازی در حالی مطرح می شود که اغلب این نماینده ها تا پیش از وقوع پدیده گرد و غبار دل نگرانی های جدی زیست محیطی نداشته اند. این مساله را می توان از تعداد تذکرات زیست محیطی آنها در یک سال گذشته مشاهده کرد.

آنها چه تذکرات زیست محیطی داده‌اند؟

اما برای بررسی دغدغه های زیست محیطی نمایندگان مجلس، خبرآنلاین تعداد تذکرات نمایندگان ۶ استان ایران که مشکلات زیست محیطی عمده و بحرانی دارند، بررسی کرده است. در جداول زیر تعداد کل تذکرات و تذکرات محیط زیستی ۸۸ نماینده ۶ استان ایران در فاصله ابتدای اسفند ۹۲ تا ابتدای اسفند ۹۳ آمده است؛

استان تهران

ردیف

نام نماینده

تعداد تذکرات شفاهی و کتبی

تذکرات محیط زیستی

1

علیرضا محجوب (تهران/ری/ شمیرانات)

۶۵

خطاب به رییس‌جمهور: صدور دستور استمرار پلمپ کارگاه‌های آلوده‌ساز سربی. 

-به رئیس جمهور در خصوص تسریع در رسیدگی به مشکل گرد و غبار اهواز

- در تذکری به رئیس جمهور خواستار رسیدگی به تخریب محیط زیست در حوزه بخشداری های مختلف شهرستان ری توسط سوداگران زباله شد.

-به رئیس‌ جمهور و وزیر نیرو درباره جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه و اقدام فوری با وجود خشک شدن 90 درصد از این دریاچه.

-به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

2

فرهاد بشیری(پاکدشت)

۴۲

-خطاب به وزیر نیرو در مورد تسریع در اجرای طرح‌های جمع‌آوری فاضلاب شهری حوزه پاکدشت و شریف آباد 

-به وزیر نیرو درخصوص تسریع در بهره‌برداری تصفیه‌خانه آب شرب شهدای توچال سد ماملوتذکر داد.

-در تذکری به وزیر نیرو: تصفیه خانه سد ماملو برای تأمین آب شرب منطقه پاکدشت و همچنین تأمین آب شرب برای مردم روستاها هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.

3

الیاس نادران (تهران/ری/شمیرانات)

۱۷

خطاب به رییس سازمان محیط زیست: خانم ابتکار به جای ایفای مسئولیت خود بنزین وارداتی را سیاسی می‌کند، یا کار سیاسی انجام می‌دهد و یا مصوبه مجلس را سیاسی می‌داند به نظر می‌رسد اگر ایشان معاون سیاسی رئیس جمهور می‌شد اثرگذاری‌اش بیشتر از رئیس سازمان محیط زیست بود. ضمن این‌که این گمانه وجود دارد که این مبلغ برای مواردی شائبه‌دار خرج شود.

-به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

4

لاله افتخاری (اسلامشهر/تهران/ری/شمیرانات)

۱۷

خطاب به رییس جمهور که به برنامه پاکسازی هوای تهران و موضوعات مرتبط با شب عید مردم رسیدگی کند.

5

احمد توکلی(اسلامشهر/تهران/ری/شمیرانات)

۱۱

6

زهره طبیب زاده (اسلامشهر/تهران/ری/شمیرانات)

۳۸

خطاب به وزیر نیرو درباره علت ورود آب اآلوده به نیترات در شبکه آبرسانی ورامین.

-به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

7

فاطمه رهبر(تهران/ری/شمیرانات)

۱۲

8

مرتضی آقاتهرانی(اسلامشهر/تهران/ری/شمیرانات)

۳

-

9

محمد سلیمانی (تهران/ری/شمیرانات)

۱۲

-

10

مسعود میرکاظمی (تهران/ری/شمیرانات)

۳

-

11

حسین طلا (تهران/ری/شمیرانات)

۸

خطاب به وزیر نیرو درخصوص عدم تامین آب کشاورزی برای شهرستان ری و آبیاری محصولات کشاورزی با آب فاضلاب تهران تذکر داد.

تذکر به وزیر نیرو در خصوص تسریع در تکمیل طرح تصفیه خانه شهرستان پردیس و تامین آب کشاورزی شهرستان ری و اسلامشهر

12

مهدی کوچک زاده(اسلامشهر/تهران/ری/شمیرانات)

۸

-

13

حمیدرضا مشهدی عباسی(تهران/ری/شمیرانات)

۵

-

14

مهرداد بذرباش (اسلامشهر/تهران/ری/شمیرانات)

۱۳

به وزیر کشاورزی در خصوص لزوم صیانت از عرصه‌‌های طبیعی و جنگل‌ها با توجه به حجم آتش‌سوزی‌های اخیر تذکر دادند

15

حسین نجابت (تهران/ری/شمیرانات)

۷

به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

16

فاطمه آلیا (اسلامشهر/تهران/ری/شمیرانات)

۲۲

به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

17

مهدی هاشمی (تهران/ری/شمیرانات)

۸

-

18

حسین نقوی حسینی (ورامین)

۲۳

کشاورزی در خصوص لزوم صیانت از عرصه‌‌های طبیعی و جنگل‌ها با توجه به حجم آتش‌سوزی‌های اخیر تذکر دادند.

به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

19

روح الله حسینیان(اسلامشهر/تهران/ری/شمیرانات)

۶

-

20

ابراهیم نکو (رباط کریم)

۳

-

21

مجتبی رحماندوست (تهران/ری/شمیرانات)

۱۰

-

22

اسماعیل کوثری (تهران/ری/شمیرانات)

۹

خطاب به معاونت راهبردی رئیس جمهور و وزارت نیرو تذکر داد که اگر نگران گردوغبار در تهران و یا نگران تامین محصولات کشاورزی با آب فاضلاب هستند، تخصیص بودجه جهت تکمیل پروژه‌های زیست‌محیطی به ویژه تصفیه فاضلاب را مدنظر قرار دهند.

23

بیژن نوباوه (تهران/ری/شمیرانات)

۵

-

24

علیرضا زاکانی (اسلامشهر/تهران/ری/شمیرانات)

۳

-

25

علی مطهری (تهران/ری/شمیرانات)

۸

-

26

محمود نبویان (تهران/ری/شمیرانات)

۲

-

27

یوناتن بت کلیا (اقلیت‌های دینی / مسیحیان آشوری / کلدانی)

۱

-

28

حمید رسایی (تهران/ری/شمیرانات)

۲۱

-

29

غلامرضا مصباحی مقدم (تهران / ری / شمیرانات)

۱

-

از میان ۳۸نماینده استان تهران، ۲۹نماینده دربازه زمانی مورد نظر تذکرات شفاهی و کتبی داشته اند. از میان ۲۹نماینده، تنها ۱۱ نماینده تذکرات زیست محیطی داده اند. این درحالی است که تهران با بحران آب، بحران آلودگی هوا، فرسایش خاک و ... روبروست.

استان اصفهان

ردیف

نام نماینده

تعداد تذکرات شفاهی و کتبی

تذکرات محیط زیستی

۱

عباس مقتدایی(اصفهان)

۴۴

خطاب به وزیر نیرو درباره ضرورت اعمال استانداردهای زیست‌محیطی در تصفیه‌خانه‌های استان اصفهان.

-تذکر به رئیس‌ جمهور ضرورت جلوگیری از هزینه کرد مبالغ مربوط به نجات دریاچه ارومیه در موضوعات غیرمرتبط به ویژه شائبه فعالیت‌های سیاسی خانه کشاورز در پوشش کارهای دولتی را متذکر شدند.

-به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

۲

حسینعلی حاجی دلیگانی(برخوار / شاهین شهر / میمه)

۳۴

در تذکر به روحانی گفت: باغات منطقه شاهین‌شهر و میمه در معرض خشک شدن است و از زمین‌های حاصل‌خیز منطقه به دلیل کمبود آب بهره‌برداری نمی‌شود که در اینجا باید پرسید آیا توزیع کردن 10 میلیون مترمکعب آب در این منطقه زیاد است؟

-خطاب به معاون وزیر نیرو به تعهدات خود عمل نمی‌کند، گفت:  بند 2 شورای عالی آب که به امضای اعضا رسیده اجرایی نمی‌شود تا زمینه برای توزیع آب در زمین‌های کشاورزی فراهم شود.

-با تاکید بر رسیدگی و حل مشکلات کشاورزان درخصوص رفع کمبود آب در منطقه گفت: قنات‌های شاهین‌شهر با مشکل جدی روبر است و نیاز به لایروبی دارند.

- آب مردم استان اصفهان با گازوئیل مخلوط شده است ، از وزیر کشور درخواست تشکیل ستاد مدیریت بحران در کشور را کردیم ولی جوابی دریافت نکردیم.

۳

محمد حسین میرمحمدی(خوانسار / گلپایگان)

۷

-

۴

نیره اخوان بی طرف(اصفهان)

۱۱

-

۵

ناصر موسوی لارگانی(فلاورجان)

۳۳

در تذکری به وزیر نیرو بیان کرد: خواهشمندم از خروج آب از استان اصفهان جلوگیری شود و شما به چه حقی تصمیم به خروج آب از اصفهان گرفته اید.

-درتذکریبهرئیس‌جمهوربرلزومبرخوردقاطعبامدیرانسازمانهواشناسیتهرانبهعلتقطع 150 اصلهدرختموجوددرمحوطهاینسازمانتاکید کرد.

-در تذکر شفاهی با تاکید بر اینکه استان اصفهان در حال نابودی است و مردم آن آب آشامیدنی ندارند، گفت: 2 ماه است که طرح استیضاح وزیر نیرو تحویل هیات رئیسه شده است، اما اعلام وصول نمی‌شود.

-تذکر به وزارت نیرو که باید در جهت اجرا و تکمیل طرح فاضلاب فلاورجان و شهر قهدریجان و تکمیل تصفیه‌خانه این منطقه اقدام کند.

-تذکر به وزیر نیرو درباره حل مشکلات قطعی و کمبود آب شرب روستای بخش پیربکران و منطقه، به وزیر نیرو درباره ضرورت جاری کردن آب در بستر رودخانه زاینده رود جهت آبیاری باغات روستاهای منطقه

۶

حمیدرضا طباطبایی(نایین)

۱

به وزیر کشاورزی در خصوص لزوم صیانت از عرصه‌‌های طبیعی و جنگل‌ها با توجه به حجم آتش‌سوزی‌های اخیر تذکر دادند

۷

احمد بخشایش(اردستان)

۷

به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

۸

محمد فیروزی (قمصر/نطنز) ۱۳ خطاب به وزیر نیرو در مورد جلوگیری از برداشت بی رویه آب در شهر بادرود.
- به وزیر نیرو در خصوص لزوم تسریع در ساماندهی برداشت بی‌رویه آب کشاورزی در شهرستان نطنز تذکر داد.

۹

حمیدرضا فولادگر (اصفهان)

۱۰

بهرئیس‌جمهوردربارهتوقفجادهعلی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرودازسویمعصومهابتکاررئیسسازمانحفاظتمحیطزیستتذکردادند.

۱۰

محسن صرامی فروشانی (خمینی شهر)

۱۰

به وزیر نیرو جهت انتقال آب به فلات مرکزی، ضرورت کار کارشناسی از سابق تا کنون خط قرمز ماست که مطمئناً نتیجه کار کارشناسی منصفانه منجر به تونل بهشت‌آباد به جای لوله خواهد شد.

- مشکل آب اصفهان ، چهارمحال و بختیاری، یزد و خوزستان با بالابردن پلاکاردها یا انجام سخنرانی‌ها و آماده کردن مردم برای رای دادن به نمایندگان در سالهای آتی، حل نمی‌شود.

۱۱

احمد سالک (اصفهان)

۲۶

درتذکربه وزیرنیرو: انتقال آب به فلات مرکزی باید دراولویت امورقرار گیرد تا نگرانی مردم بابت تامین آب شرب درتابستان مرتفع گردد.

-در اصفهان نرخ رشد بیماری ام اس و سرطان نسبت به نرخ رشد کشور بیشتر است و آلودگی هوا تا سه نسل آینده اثرات مخرب دارد و دولت برای جبران آن اقدام جدی کند.

-مسئله انتقال آب به فلات مرکزی بی تردید باید با کار کارشناسی دقیق و توجه به کار کارشناسی دوازده سال پیرامون تونل بهشت صورت پذیرد و به نامه یک جانبه وزیر نیرو اعتراض د اریم.

-تذکر به وزیر نیرو در خصوص اولویت تأمین آب شرب کشاورزی و صنعت؛ ضمنا پساب شهرستان اصفهان تامین کننده بخشی از کشاورزی است که نمی توان در اختیار بخش صنعت گذاشت.

-به وزیر نیرو جهت انتقال آب به فلات مرکزی، ضرورت کار کارشناسی از سابق تا کنون خط قرمز ماست که مطمئناً نتیجه کار کارشناسی منصفانه منجر به تونل بهشت‌آباد به جای لوله خواهد شد.

- با توجه به کمبود آب و ورود به هفتمین سال خشکسالی در اصفهان، افسردگی حاکم بر زندگی مردم، رشد بیکاری کشاورزان و آثار سوء آن مقرر شد برای رفع موانع فوق طرح انتقال آب به فلات مرکزی انجام گیرد.

- به وزیر نیرو درباره لزوم رهاسازی آب رودخانه زاینده رود در نیمه اول آبان ماه برای کشت پائیزه کشاورزان استان اصفهان تذکر داد.

۱۲

عوض حیدرپور(سمیرم سفلی / شهرضا)

۵

-

۱۳

مجید منصوری (آران و بیدگل / کاشان)

۶

-

۱۴

حسن کامران (اصفهان)

۵

-

۱۵

ابوالفضل ابوترابی (تیران و کرون / نجف آباد)

۲

ابوالفضل ابوترابی در تذکر شفاهی به دولت گفت: سال‌ها قبل در دولت اصلاحات بدون آنکه آبی به سد زاینده‌رود اضافه شود از حق آبه مردم اصفهان کم می‌کردند و آب را از اصفهان به یزد انتقال می‌دادند که این اتفاق متاسفانه در دولت احمدی‌نژاد نیز اتفاق افتاد و آب را از حق آبه مردم اصفهان به چهارمحال بختیاری انتقال دادند.

۱۶

علی ایرانپور (مبارکه)

۴۴

خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص لزوم جلوگیری از ادامه اجرای طرح‌های توسعه فولاد مبارکه با عنایت به آلایندگی‌های این شرکت تذکر داد.

-خطاب به رییس جمهور، لزوم پرهیز در اجرای طرح‌های فولاد مبارکه به دلیل افزایش نگرانی‌های زیست‌محیطی

تذکر به رئیس جمهور درباره لزوم توجه جدی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور به معضلات زیست‌محیطی شرکت فولاد مبارکه‌،

۱۷

سکینه عمرانی (اصفهان)

۸

از ۲۰نماینده استان اصفهان ۱۷نماینده دربازه یک ساله تذکرات شفاهی و کتبی خود را به مسوولان اجرایی کشور ارایه کرده اند که از این میان ۱۱نفر تذکر زیست محیطی داشته اند. این درحالی است که استان اصفهان درگیر بی آبی عمده مخصوصا در حوضه زاینده رود، آلودگی هوا و فرسایش خاک است. 

استان سیستان و بلوچستان

ردیف

نام نماینده

تعداد تذکرات شفاهی و کتبی

تذکرات محیط زیستی

۱

حلیمه عالی (زابل / زهک)

۲۲

متاسفانه با خشک شدن دریاچه هامون و عدم توجه به مسائل زیست‌محیطی، بادها به طوفان‌های 220 روزه در کل سال تبدیل شده‌اند.

-به وزیر نیرو توضیح علت کمبود آب شرب روستایی در منطقه سیستان را تذکر داد.

- دلیل اصلی وقوع ریزگردها در سیستان و بلوچستان را دریاچه هامون عنوان کرد و گفت: با این حال چرا هامون فراموش شده است.

۲

یعقوب جدگال (جابهار / نیکشهر)

۲۴

جدگال نماینده مردم چابهار در مجلس درتذکری به وزیر نیروخواستار تسریع در رسیدگی به مشکلات آب شرب شهرستان چابهار شد.

-خطاب به وزیر نیرو درباره لزوم رسیدگی به وضعیت آب شهر چابهار

- خطاب به وزیر نیرو درخصوص بررسی علل فروش آب مخزن آب شهری چابهار توسط مسئول اداره آب و فاضلاب شهری.

-تذکر به وزیر نیرو در خصوص تسریع در حل مشکل آب شرب شهر چابهار

-عالی در تذکری به رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست: آیا احیای تالاب‌ها به‌خصوص تالاب هامون، فقط در اجرای همایش‌ها و سخنرانی‌ها خلاصه می‌شود؟ جهت احیای تالاب هامون کدام اقدام اجرایی شده است؟

-به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

۳

سید باقر حسینی (زابل / زهک)

۱۸

-

۴

ناصر کاشانی (زاهدان)

۱۰

-

۵

هدایت الله میرمرادزهی (زابلی / سراوان / سیب)

۳

-

۶

حمیدرضا پشنگ (خاش / نصرت آباد / میرجاوه / کورین)

۱۴

-

۷

حسینعلی شهریاری (زاهدان)

۵

-

از میان ۸نماینده استان سیستان و بلوچستان در یک سال تنها یک نماینده تذکر شفاهی یا کتبی نداشته است و از میان ۷نفر دیگر تنها ۲نفر آنها تذکرات زیست محیطی داشته اند. این درحالی است که استان سیستان و بلوچستان با بی آبی و خشک شدن هامون و گرد و غبار شدید درگیر است

استان خوزستان

ردیف

نام نماینده

تعداد تذکرات شفاهی و کتبی

تذکرات محیط زیستی

۱

عبدالله سامری (خرمشهر)

۱۷

خطاب به وزیر نیرو در خصوص عدم تکمیل پروژه سد خرمشهر تذکر داد.

-خطاب به وزیر نیرو توضیح علت عدم تکمیل طرح‌های نیمه تمام و آب و فاضلاب خرمشهررا تذکر داد.

-به وزیر نیرو درخصوص توضیح علت عدم تکمیل سد سلولی سد مخزنی منطقه منیخ خرمشهر بر روی روخانه بهمنشیر آبادان تذکر داد.

- به وزیر نیرو: توضیح علت عدم تکمیل طرح‌های نیمه تمام و آب و فاضلاب خرمشهررا تذکر داد.

- تذکربه وزیر نیرو درخصوص توضیح علت عدم تکمیل طرح آب و فاضلاب شهرستان خرمشهر

-موجودات زنده یا دارای شش هستند یا آبشش و اکنون هم خاک شش؛ مثل مردم خوزستان که به جای برف بازی باید خاک بازی کنند که  طنزهای موجود حکایت از این واقعیت تلخ دارند.

-به وزیر نیرو، علت تکمیل پروژه فاضلاب خرمشهررا تذکر داد.

-به رئیس جمهور تذکر داد و خواستار توضیح علت آلودگی‌های زیست محیطی در شهرستان خرمشهر و استان خوزستان شد.

-به وزیر نیرو، علت عدم تکمیل پروژه سد سلولی بر روی رودخانه کارون و بهمنشیر تذکر داد.

-به وزیر نیرو در خصوص علت عدم تکمیل پروژه سد سروری تذکر داد.

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۲

عبدالله تمیمی (شادگان)

۵

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۳

ناصر صالحی نسب (دشت آزادگان)

۸

خطاب به وزیر نیرو، توضیح علت آبگیری غیرکارشناسی که سبب خشک شدن رودخانه کرخه شده است را تذکرداد.

-خطاب به وزیر نیرو، توضیح علت آبگیری غیرکارشناسی که سبب خشک شدن رودخانه کرخه شده است را تذکرداد.

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۴

ناصر سودانی (اهواز)

۱۴

به رئیس جمهور در خصوص تسریع در رسیدگی به مشکل گرد و غبار اهواز

-خطاب به رئیس جمهور تشکیل جلسه اضطراری به ریاست وی جهت بررسی راهکاری عاجل جهت مهار گرد و غبار با تخصیص اعتبارات ویژه را تذکر داد.

-به وزیر نیرو تذکر داد و بر لزوم تامین اعتبار برای رفع مشکلات آب شرب روستاهای شهرستان‌های اهواز، باوی، حمیدیه و کارون تاکید کرد.

- در تذکر شفاهی خطاب به وزیر نیرو گفت: قطعی آب، کمبود فشار و از همه مهمتر آلودگی شدید آب اصلی‌ترین مشکل مردم منطقه است و مردم دائم  از وعده‌های عملیاتی نشده رییس‌جمهور در مورد رفع مشکل می‌پرسند

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۵

راضی نوری (شوش)

۱۰

خطاب به وزیر نیرو در مورد جلوگیری از احداث سد معشوره بر رودخانه کرخه به منظور جلوگیری از فاجعه زیست محیطی متذکر شد.

-در تذکر به رییس جمهور جبران ضرر و زیان خسارت کشاورزان به دلیل وقوع ریزگردها یک امر ضروری بوده و بنده خواهان رسیدگی دولت هستم. همچنین لحاظ کردن بدی آب و هوا برای کارگران و کارمندان استان خوزستان در دستور کار قرار گیرد.

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۶

محمد سعید انصاری (آبادان)

۸

به وزیر نیرو درخصوص توضیح علت عدم تکمیل سد سلولی سد مخزنی منطقه منیخ خرمشهر بر روی روخانه بهمنشیر آبادان تذکر داد.

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۷

عباس پاپی زاده (دزفول)

۶

خطاب به ابتکار؛

بودجه 55 میلیارد تومانی ریزگردها در کدام محل هزینه شده/اعتبار ریزگردها در لایحه 94 حذف نشده است.

-همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

-به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.  

۸

حجت الله درویش پور(ایذه / باغملک)

۱۵

در تذکر شفاهی خطاب به وزیر نیرو: هم‌اکنون وضعیت آبرسانی به شهرهای ایذه و باغملک مناسب نیست‌، از این‌رو وزارت نیرو باید به فکر مردم باشد، زیرا مردم این منطقه در کنار رودخانه زندگی می‌کنند ولی از آب شرب محروم هستند،

-همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۹

شکرخدا موسوی (اهواز)

۲۱

تذکر به رئیس‌جمهور درخصوص ریزگردها گفت: حال سوال ما از رئیس جمهور این است با وجود مشکلات استان خوزستان و ریزگردهای آنها آیا نیاز نیست که جلسه اضطراری در این‌خصوص تشکیل شود؟

-به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۱۰

حبیب آقاجری (امیدیه / بندرماهشهر / هندیجان)

۱۶

خطاب به وزیر نفت در خصوص عدم تعطیلی یکی از واحدهای پتروشیمی بندر امام خمینی که با جیوه کارمی کند و باعث آسیب رسانی جدی به محیط زیست و سلامت مردم منطقه شده است.

-به وزیر نیرو نسبت به تسریع در حل مشکل کمبود شدید آب رودخانه زهره در هندیجان که باعث شوری آّب و نابودی کشاورزی در منطقه شده است تذکر داد.

-در تذکری به وزیر نیرو : آب کشاورزی در هندیجان تقریباً قطع شده و آبی در روخانه زهره این منطقه وجود ندارد، به همین علت محصولات کشاورزان خشک شده است، از وزیر نیرو تقاضا داریم سهم آب این رودخانه را از سد کوثر افزایش دهد.

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۱۱

محمد سادات ابراهیمی (شوشتر / گتوند)

۱۱

خطاب به وزیر نیرو: احداث سد گتوند خسارات جبران‌ناپذیری به مردم منطقه وارد کرده است؛ چرا وزارت نیرو به صورت جلسات و تعهدات خود نسبت به جبران خسارات وارده عمل نمی‌کند؟ چرا شرکت آب‌نیرو نسبت به انتقال نمک از مخزن سد گتوند که باعث شوره‌زار شدن اراضی شده، اقدامی نمی‌کند؟

-خطاب به وزیر نیرو عدم اجرای انتقال نمک از مخزن گتوند به جنوب علی رغم اهمیت و ضروری بودن این پروژه تذکر داد.

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۱۲

حسین دهدشتی (آبادان)

۱۶

خطاب به وزیر نیرو نسبت به بی تفاوتی نسبت به معضلات پروژه های آب و فاضلاب استان خوزستان تذکرداد.

-به وزیر نیرو درخصوص توضیح علت عدم تکمیل سد سلولی سد مخزنی منطقه منیخ خرمشهر بر روی روخانه بهمنشیر آبادان تذکر داد.

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۱۳

سید شریف حسینی (اهواز)

۶

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۱۴

شمس الله بهمئی (رامشیر / رامهرمز)

۷

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شد.

۱۵

اسماعیل جلیلی (لالی / هفتگل / مسجد سلیمان)

۱۸

خطاب به رئیس جمهور با اشاره به صدور مجوز محور جدید مسجد سلیمان به اهواز گفت: متأسفانه علی رغم اینکه 5 سال است که برای صدور مجوز محیط زیست، معطل مانده تا کنون اقدامی صورت نگرفته که توجه رئیس جمهور و تأکید سازمان محیط زیست موجب حل این مشکل شود.

- به وزیر نیرو  تذکر داد و خواستار توضیح علت عدم واگذاری طرح انتقال آب به اراضی کشاورزی شهرستان لالی شد.

به وزیر کشاورزی در خصوص لزوم صیانت از عرصه‌‌های طبیعی و جنگل‌ها با توجه به حجم آتش‌سوزی‌های اخیر تذکر داد.

۱۶

سید عیسی دارابی (اندیمشک)

۲

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شدند.

۱۷

محمد باقر شریعتی (بهبهان)

۴

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شدند.

۱۸

جواد سعدون زاده (آبادان)

۷

همراه با مجمع نمایندگان استان در تذکری به رئیس‌ جمهور خواستار توضیح علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت از محیط زیست در پیگیری حل مشکل ریزگردها و آلاینده‌ها در استان خوزستان با وجود وعده‌های داده شده و لزوم کمیته اضطرار و تعیین نماینده تام‌الاختیار شدند.

همه نمایندگان خوزستانی در یک سال تعیین شده تذکرات شفاهی و کتبی داشته اند که هر کدام از این ۱۸نفر حداقل یک تذکر زیست محیطی نیز داشته اند. البته یکی از این تذکرات درباره گرد و خاک خوزستان و در بهمن ۹۳ بود. 

استان آذربایجان شرقی

ردیف

نام نماینده

تعداد تذکرات شفاهی و کتبی

تذکرات محیط زیستی

۱

مهدی دواتگری (عجب شیر / مراغه)

۱۱

-

۲

محمد اسماعیل سعیدی (آذر شهر / اسکو / تبریز)

۲

-

۳

عباس فلاحی باباجان (اهر / هریس)

۳۴

با بیان اینکه کمبود آب در برخی روستاهای حوزه انتخابیه وی به بحران تبدیل شده است از وزیر نیرو خواست تا توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشد.

-خطاب به وزیر جهاد کشاورزی نسبت به لزوم جلوگیری از نابودی جنگل های ارسباران تذکر داد.

-تذکر به رئیس جمهور درخصوص توضیح علت مخالفت غیرقانونی و غیرعلمی مسئولان سازمان محیط‌زیست کشور درباره احداث سد ایثار اهر.

۴

مهنازبهمنی (سراب / مهربان)

۲۴

خطاب به وزیر جهاد کشاورزی در خصوص لزوم توجه جدی به الگوی صحیح کشت در داخل کشور

-تذکر به وزیر نیرو در خصوص لزوم تأمین اعتبار برای آب شرب 20 روستای شهرستان سراب

-به وزیر نیرو جهت حل مشکل آبرسانی روستاهای منطقه سراب.

-حل مشکلات فاضلاب شهری را در شهرستانها‌ی سراب، مهرگان را از وزیر نیرو خواستار شد.

۵

غلامحسین شیری علی آباد (هشترود / چاراویماق)

۱

-

۶

محمد علی مددی (میانه)

۹

-

۷

محمد حسین فرهنگی (آذر شهر / اسکو / تبریز)

۴

-

۸

محمد حسن نژاد (جلفا / مرند)

۵

-

۹

سید بهلول حسینی (میانه)

۶

-

۱۰ محمد باقری(بناب) ۴ -

از میان ۲۰نماینده آذربایجان شرقی ۱۰نفر آنها به تذکر بسنده کرده اند که از میان این ۱۰نفر تنها دو نفر تذکرات زیست محیطی داشته اند. این درحالی است که استان آذربایجان شرقی با بحران خشکی دریاچه ارومیه و تهدید طوفان های نمکی، تلخ و شور شدن آب کشاورزی و ... مواجه است.

استان آذربایجان غربی 

ردیف

نام نماینده

تعداد تذکرات شفاهی و کتبی

تذکرات محیط زیستی

۱

نادر قاضی پور(ارومیه)

۱۲۳

خطاب به رئیس جمهور با بیان اینکه دریاچه ارومیه را خشک کردید گفت: 6 سال است در مجلس شورای اسلامی روزی نیست که احیای دریاچه ارومیه را پیگیری نکنیم و در این زمینه هر چه در توان داشتیم انجام دادیم.

- در تذکری به رئیس‌ جمهور، 90 درصد دریاچه ارومیه خشک شده، لزوم توجه به احیا و نجات آن

-با بیان اینکه استیضاح وزیر نیرو برای رفع مشکلات آب شرب و کم آبی استان های مختلف کشور است

- در تذکر به وزیر نیرو و رییس جمهوری پیگیر اجرای فاز دوم طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه از زرینه رود شد.

-به رئیس جمهور درباره روز 20 خرداد، روز وعده احیای دریاچه ارومیه.

-خطاب به رییس‌جمهور: صدور دستور استمرار پلمپ کارگاه‌های آلوده‌ساز سربی. 

-به رئیس جمهور در خصوص تسریع در رسیدگی به مشکل گرد و غبار اهواز

-در تذکری به رییس جمهور خواستار جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه شد.

-با بیان اینکه استیضاح وزیر نیرو برای رفع مشکلات آب شرب و کم آبی استان های مختلف کشور است گفت: نمایندگان باید بتوانند حرف دل مردم را در صحن علنی مجلس به وزرای دولت بزنند.

- در تذکر به رییس جمهوری که در عرض یک سال گذشته هیچ اقدام عملیاتی برای نجات ارومیه صورت نگرفته بلکه تنها برخی مسئولین جلسه گذاشته و حق مأموریت دریافت کردند اما دریاچه ارومیه هر روز خشک تر می شود.

-به رئیس‌ جمهور و وزیر نیرو درباره جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه و اقدام فوری با وجود خشک شدن 90 درصد از این دریاچه.

-تذکر به رئیس‌ جمهور ضرورت جلوگیری از هزینه کرد مبالغ مربوط به نجات دریاچه ارومیه در موضوعات غیرمرتبط به ویژه شائبه فعالیت‌های سیاسی خانه کشاورز در پوشش کارهای دولتی را متذکر شدند.

-729 میلیارد تومان پول به اسم احیای تالاب‌ها و دریاچه ارومیه دارد در جای دیگر هزینه می‌شود.

-کشاورزی در خصوص لزوم صیانت از عرصه‌‌های طبیعی و جنگل‌ها با توجه به حجم آتش‌سوزی‌های اخیر تذکر دادند.

-به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

۲

محمد علیپور (ماکو / چالدران)

۱۲

-

۳

جواد جهانگیرزاده (ارومیه)

۶

در تذکر شفاهی گفت: با توجه به حساسیت ریاست مجلس و نمایندگان استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و اقداماتی که دولت اظهار می کند در خصوص دریاچه ارومیه انجام خواهد داد، از رئیس مجلس تقاضا داریم کمیته پایش اقدامات دولت در خصوص دریاچه ارومیه در معاونت نظارت مجلس تشکیل شود.

۴

عابد فتاحی (ارومیه)

۱۳

به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص علت عدم پرداخت شرکت‌های پیمانکاری شرکت ملی صنایع مس ایران و عدم پرداخت این بدهی و جلوگیری از آلودگی آب و هوا در مراتع و باغات پسته شهر بابک که توسط کارخانه ذوب مس خاتون‌آباد ایجاد می‌شود، تذکر داد.

-به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص نابودی سفره‌های آبی زیرزمینی شهرستان شهربابک توسط شرکت ملی صنایع مس ایران.

-به رئیس‌جمهور درباره توقف جاده علی‌آباد‌کتول (ابر) شاهرود از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تذکر دادند.

۵ رسول خضری (سردشت / پیرانشهر) ۹ -
۶ مهدی عیسی زاده (تکاب / شاهین دژ / میاندوآب) ۷ در تذکری به رییس جمهور خواستار جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه شد.
-درتذکری به وزیر جهاد کشاورزی خواستار برنامه ریزی برای ساماندهی وضعیت آب کشاورزی و برخورد با غارتگران منابع طبیعی در آذربایجان شد.
-به وزیر نیروجلوگیری از ادامه خواهان انتقال آب به زرینه و
- متأسفانه دریاچه ارومیه وضعیت نامطلوبی دارد و تاکنون هیچ اقدامی جز کارهای نمایشی و تبلیغاتی برای این دریاچه صورت نگرفته. از طرف دیگر آقای کلانتری بودجه تخصیصی باید در اختیار استانداری آذربایجان غربی قرار گیرد، نه برای هزینه انتخابات رفقای خود، از این رو از دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور انتظار ورود به این مسئله را داریم، تا مشخص شود که این اعتبارات به کجا رفته است.

از میان ۱۲نماینده آذربایجان غربی تنها نیمی از آنها تذکرات کتبی و شفاهی به مسوولان اجرایی کشور داشته اند که از میان این ۶نفر تنها ۲نفر تذکرات زیست محیطی نداشته اند. استان آذربایجان غربی هم مانند استان آذربایجان شرقی، بحران خشک شدن دریاچه ارومیه پیش رو دارد. تلخ و شور شدن آب کشاورزی هم از بحران های دیگر این استان است.

نکته: اطلاعات تذکرات نمایندگان که در جداول بالا آمده است، از اطلاعاتی است که خبرگزاری خانه ملت در روزهای جلسات علنی مجلس درباره تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان از تاریخ ۳اسفند ۹۲ تا ۳اسفند ۹۳ منتشر کرده است.

۴۷۲۳۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۲
    28 4
    آقا نماینده رفته مجلس که خودشو به خاطر گردوخاک شهر من و گردو خاک خوردن زن وبچه من در پیش بزرگان آدم بده کنه ؟نه .یعداز 4 سال هم اینقد امکانات هست که دوباره انتخاب شدو باز رفت رو صندلی و داستان همچنان ادامه داردودست این افراد کانلا معلوم شده و امیدی به خیرشان نیست .خدا کنه شر نرسانند.آمین یا رب
بلیط هواپیما
‍‍‍