ندای لبیک یا حسین روزعاشورای حسینی در تمام بندهای بزرگترین زندان پایتخت طنین انداز شد.

به گزارش مهر؛ وقتی فریاد «لبیک یا حسین(ع)» را در پشت دیوارهای ۴ متری بزرگترین زندان کشور می شنوی تمام وجودت می لرزد که این عشق چگونه در میان تمامی دل ها جای می گیرد تا عزاداران حسینی نفسی نور حقیقت را درک کنند. و بی اختیار با خود زمزمه می کنی: این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست ...

اینجا ندامتگاه تهران است؛ زندانی بزرگ که هنوز کار ساخت و سازش به اتمام نرسیده و بعنوان بزرگترین زندان کشور محسوب می شود. در این ندامتگاه همانند سایر زندانهای کشور برنامه های آیینی و مذهبی در طول سال برقرار است اما ماه محرم حال و هوای بندها و اندرزگاه ها چیزی از کمتر از هیأت ها و تکیه های مذهبی کوچه و بازار ندارد.

در نگاه اول راهروی طولانی و سرد و بی روح بندها این تصور را به همراه دارد که انگار تمام زندانیان خوابند و باید آرام قدم بردارید اما با ورود به بندها و عبور از چند درب آهنی فریاد «لبیک یا حسین ع » شنیده می شود. تمام فضای اتاق ها و نمازخانه ها با کتیبه و پرچم سیاه پوشانده و شله زردهای نذری روی میز چیده شده است. وارد حیاط بند می شویم ... مداح در حال مداحی است و مددجویان دم گرفته و سینه می زنند. در میان سینه زنان برخی بدن ها را برهنه کرده و میانداری می کنند. هرچند، جای تیغ و تیزی و چند یادگاری از درگیری و نزاع روی بدن این عزاداران نقش بسته اما آنها در این ندامتگاهها بازگشت به جامعه را تمرین می کنند.

برخی از زندانیان تمایلی به حضور در مراسم سینه زنی ندارند و در گوشه ای از حیاط به دیوار تکیه زده و تنها نگاه می کنند. وقتی سوال می کنیم چرا؟ می گویند: دلمان برای هیئت حسین (ع) همراه با خانواده تنگ شده ... گروهی هم می گویند: خجالت می کشیم با باری از گناه برای ارباب سینه بزنیم .... یکی از بی وفایی اش به مرام سید الشهدا می گوید و دیگری سرش را پایین انداخته و آرام اشک می ریزد. به قول معروف اینجا هر فردی خارج از هیئت حال و هوای خودش را دارد و به شیوه خودش برای سید و سالار شهیدان عزاداری می کند. اما وقت نماز ظهر عاشورا همه به صف ایستادند و به امام جماعت اندرزگاه اقتدا کردند. الله اکبر ........... تکبیرت الاحرام نماز ظهر عاشورا .........

سکوت تمام فضای زندان را گرفته بود؛ ... اینجا زندانیان در حال عبادت هستند... قنوت های طولانی نماز و زمزمه دعا و گاهی هم قطره ای اشک ... و سجده آخر هم انگار نمی خواهد تمام شود. بعد از نماز روحانی زندان از فلسفه قیام عاشورا می گوید و بعد همگی به صف ایستاده تا به نوبت نذری بگیرند ...

وکیل بند فریاد می زند: ... همگی داخل اتاق ها ... زندانیان بعد از گرفتن شله زرد داخل اتاق ها می شوند. حضور فرد غریبه ای که به قول خودشان بوی بیرون زندان را می دهد تنها نکته غیر تکراری آن روز بود. سلام علیک های با ادبانه، دعوت به صرف چای، احترام به میهمان از نکات مثبت این برخورد بود. از زندان بان سوال کردیم، گفت: این بند یکی از بندهای نمونه زندان بزرگ است و بیشتر بچه ها نماز خوان هستند. روحانی بند هم گفت: شاید باور نکنید اما یکبار ساعت ۴.۵ صبح سر زده تشریف بیاورید اینجا و به چشم ببینید چند زندانی نماز شب می خوانند.

روحانی می گفت: من ۴ سال است روحانی زندان هستم و می گویم که به چشم خودم تحول آدمهایی را دیدم که پیش از این هیچ نور امیدی در دلشان نبود. الان هم می توانم زندانیانی را به شما نشان دهم که ۱۸۰ درجه تغییر کردند.

در مورد هیأت سوال کردیم که زندان بان گفت: خود زندانیان بند کمک کردند تا امروز غذای نذری امام حسین(ع) طبخ شود. معمولا تمام کارها خودجوش است. در هر حال این بند نمونه است و خودشان گفتند افراد مانند خودمان را در بند راه بدهید!

در مورد صدای خوش مداح پرسیدیم که آنقدر زیبا بود که فکر می کردیم مداح معروفی از بیرون زندان آمده است که زندانبان گفت: همین مداحی که می گوئید یکی از بزرگترین هکرها است و حالا میاندار هیأت شده است!

گرم گفتگو بودیم که غذای نذری روز عاشورا را آوردند. شهرداران اتاق ها یک به یک به صف ایستاده و از وکیل بند بر اساس تعداد نفرات غذا تحویل می گرفتند. و بعد سفره ها پهن شد و اعضای هر اتاق گرد سفره خود نشسته و غذای امام حسین(ع) را میل می کردند.

شاید در مدت زمان یک صبح تا ظهر روزعاشورا که میان زندانیان ندامتگاه بزرگ تهران بودیم اصلا تصور نکردیم که اینجا زندان است گاهی دربهای آهنی به ما نشان می داد که وارد زندان شده ایم اما غیر از آن نشانه ای دیگر نبود.

بر اساس مجوزی که صادر شده بود می توانستیم با زندانیان مصاحبه و گفتگو داشته باشیم اما حال و هوای عزاداران به نحوی بود که ترجیح دادیم خرابش نکنیم. صدای بی سیم زندان بان: اگر خبرنگار گزارشش تمام شده به سمت درب خروجی هدایت شود ... شاید این گزارش کوتاه بود اما تصاویر را با گزارش همراه کنید.

۴۷۴۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  84 17
  چه خوب كاش فقط كمي از روابط جنسي شون كه منجر به اپيدمي شدن ايدز و هپاتيت ميشه جلوگيري كنه
 • بی نام A1 ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  72 1
  یاد فیلم سفیر افتادم. خدا همه کسانی که در بند هستند رو اگر به صلاحشون هست رهایی بده
 • کیومرث IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  42 17
  این که عشق حسین در دل زندانیان هم جای دارد، اصلا عجیب نیست. عجبم از تعجبت برادر نویسنده.
 • بی نام A1 ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  51 36
  در مورد اونايي كه از روي عمد مرتكب كاري شدن كه زندان افتادن اين كار خيلي بهودست
  • حبیب IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
   22 6
   حتی برای اونها هم راه توبه بازه دوست عزیز
  • حسین A1 ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
   6 6
   شما لازم نکرده برای دیگران تایین تکلیف کنی چه بسا که اون فرد زندانی یه تار موش شرف داشته باشه به هزار تو مثل تو دستگاه آقا سیدالشهدا علیه السلام صاحب داره و صاحب این دستگاه خود حضرت هستند و هرکی واقعا عزادار حضرت باشه عزت و احترامش اوجب واجباته و بی شک انسان بزرگ و باشرفی است چه داخل زندان چه بیرون...
 • آیلین IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  35 48
  بسیار زیبا توصیف شده بود بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم
 • بی نام IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  14 12
  با این توصیف آدم هوس زندان میکنه. انگار عزاداری اونجا واقعی تره
 • مهراد A1 ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  63 1
  کاری ب مراسم نداارم من فقط میخوام یک احسنت بگم ب اون کسی که روتختی میکی موز برا زندانیان انتخاب کرده، درود بر سلیقت
 • بی نام IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  28 5
  چرا مانند خارج، هر زنداني نبايد يك سلول كوچك داشته باشد تا زمينه آموزش جرم از ديگر زندانيان كاهش يابد؟
  • بی نام US ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
   9 5
   خارج دقیقا کجا است؟
 • بی نام IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  6 73
  فقط اعدام پول مفت نداره مملكت كه بده اينا تو زندون بخورن و بخوابن
  • سهیلا IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
   19 3
   چقدر شقی و قسی القلب شده ایم.تو چه میدونی که چه خلافی انجام دادن.خلاف مالی یا دیه تصادف و خلافی مثل هک کردن یا خلافهایی که واقعا هیچ زمینه ای نداشته و یک آن اتفاق افتاده.انقدر راحت حکم اعدام میدی آدمیزاد.شمر جلوی امثال شما کم میاره بخدای احد و واحد
 • بی نام A1 ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  15 2
  هکری که جرم نیست. امنیت سیستمها مدیون وجود هکر هاست.
 • مهدی IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  10 1
  من نمیدونم چرا خبرآنلاین کامنتای خوب رو حذف میکنه اون وقت کامنت شماره 1 رو تایید کرده آخه یکی نیست بگه چه ربطی به موضوع خبر داره
 • جاوید IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  10 0
  ایکاش تمام عزاداری هاچه زندان و چه بیرونِ زندان بین مردم واقعی و از ته دل بود.مملکت بهشت میشد .با این وضعیتی که داریم نشون میده عزاداری ها فقط در قشر خاصی اثر گذار بوده که نه در سیاست و نه در اقتصاد رهی ندارن .زیاد به ظواهر پرداختیم و باطن رو رها کردیم .
 • رضا A1 ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  14 2
  خبر آنلاین خواهش میکنم پیغام منو نشون بدید: سال 82 تو همدان داشتم تو باجه تلفن صحبت میکردم ، یه خانومی اومد بغل دستم گفت نمیتونم شماره بگیرم، برام شماره بگیر تا با هم داشتیم صحبت میکردیم 3 نفر مامور شامل یک افسر پلیس و 2 نفر مامور شخصی منو از پشت گرفتن.هر چی التماس کردم ، گفتن نگران نباش هفته امر به معروفه یه تعهد میدی تو کلانتری میای بیرون ، رفتن ما همانا و قاضی دستور داد یه شب بازداشت در زندان، منم دانشجو بودم و کسی رو نداشتم ، یه شب زندان خوابیدم سر هیچ و پوچ.انقدر گریه کردم ، تا دو ماه نمیتونستم سجده کنم سر نماز از سر درد......بگذریم که تو زندان چقدر سخت گذشت. این موضوع برام سابقه شد و دیگه هیچ جا استخدام نشدم .علی رغم اینکه تبرعم رو هم گرفتم ولی زندگیم نابود شد.
 • دختر وطن A1 ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  5 3
  خــــــــــدایا کجایی که ببینی ........ کاش زود در مورد دیگران قضـــــاوت نکنیـــــم.... کاش گذشـــــت کردن را بلـــــد بودیم...... کاش نگذاریم زنان بدون سرپرست شوند .... کاش قبل هر کاری به عواقبـــــش فکر کنیم....
 • بی نام A1 ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  9 0
  تو رو خدا خبر آنلاین به مسئولیمن بگید اونایی که فقط یه شب تو بازداشتگاه بودن و ازشون عکس و انگشت نگاری شده رو بعد یک سال پاک کنن .به خدا من بی گناه فقط و تنها یه شب رفتم زندان و تازه تبرعه شدم .ولی هنوز بعد 12 سال سابقش میاد بالا.به خدا نابود شد زندگیم.به خدا فقط یه شب تو زندان بودم.از اول عمرم تا حالا حتی یه بارم پام به کلانتری نخورده....تو رو خدا خبر آنلاین مردی کنید و بگید سوابق ما بیچاره ها رو پاک کنن.آخه واسه یه شب ..........
 • بی نام A1 ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  13 1
  آدم های بی گناه زیادی هم اونجا هستند که مظلوم واقع شدن.برادر من با موتور خورد به یه بچه که دنبال توپ اومده بود و الان تو زندانه.......چرا فکر میکنید انا همه قاتل و زورگیرن؟
بلیط هواپیما