رئیس کنفدراسیون سوئیس، شب گذشته (۸ اسفندماه) در مؤسسه خیریه محک حضور یافت. محک در این دیدار، ظرفیت‌های حمایتی، درمانی و پژوهشی این سازمان مردم‌نهاد، که حاصل ۲۵ سال اعتماد و همراهی مردمان ایران با کودکان مبتلا به سرطان است را در معرض دید «یوهان اشنایدر آمان» رئیس کنفدراسیون سوئیس و هیأت همراه قرار داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در این دیدار که با حضور معاون وزير صنعت، معدن و تجارت، سفیر سوئیس، هیأت بلند پایه‌ سیاسی، اقتصادی و علمی سوئیس، اعضای اتاق بازرگانی ایران و سوئیس، و با حمایت اتاق بازرگانی ایران و سوئیس برگزار شد، یوهان اشنایدر آمان، تنها کنفرانس مطبوعاتی خود در سفر به ایران را در محک به عنوان عضو افتخاری اتاق بازرگانی ایران و سوئیس با حضور رسانه‌های این کشور که او را همراهی کردند، برگزار کرد.

اشنايدر آمان در این مراسم پس از بازديد از محک، تنها کنفرانس مطبوعاتی خود در سفر به ایران را برگزار كرد و سپس برای ايراد سخنانی در سالن آمفی تئاتر محک حضور يافت، با فعاليت‌های مؤسسه خيريه محک آشنا شد و در پايان به نوای موسيقی ايرانی گوش سپرد.

محک وجهه انسانی ايران را به نمايش گذاشت

شریف نظام مافی رئیس هیأت مدیره اتاق ایران و سوییس كه اين برنامه با حمایت و میزبانی اين اتاق برگزار شد، با تاکید بر اینکه مؤسسه خیریه محک عضو افتخاری اتاق بازرگانی ایران و سوییس است از توجه همیشگی محك به مفهوم مسئوليت اجتماعي و پیوند بین حوزه خیریه و فعالان عرصه اقتصادی تقدیر کرد و گفت: محك مؤسسه‌ای مردم نهاد است كه در سال‌هاي گذشته با وجود تحريم‌های اقتصادی در مسير رشد حركت كرده تا اين هدف خود را كه هيچ كودک مبتلا به سرطانی از فقر و عدم تأمين هزينه‌های درمان فوت نكند.

او درباره انتخاب محک برای حضور رئیس جمهور سوئيس گفت: تلاش كرديم با انتخاب اين مؤسسه مردم‌نهاد، وجهه انسانی ايران را در كنار وجهه اقتصادی و سياسی آن به نمايش بگذايم.

رئیس هیات مدیره اتاق بازرگاني ايران و سوئيس در پايان گفت: اميدوارم بتوانيم با فعاليت‌های خود زمينه كسب و كار رقابتی را با سوئیس فراهم كرده و پلی ايجاد كنيم تا تمدن هر دو كشور به هم پيوند يابند.

جواد کرباسی‌زاده، رئيس هيأت مديره محك حضور رئيس جمهور و هيأت بلند پايه سوييسي را خوشامد گفت.

پرداختن به ابعاد سیاسی، اقتصادی، علمی و اجتماعی برای توسعه پایدار در دوران پسا تحريم

آراسب احمدیان مدیر عامل محک با معرفی و ارائه گزارش عملكرد اجمالي از ۲۵ سال فعاليت اين سازمان، با اشاره به اینکه اکنون كشور در حال ورود به فصل جدیدی از مناسبات سیاسی، اقتصادی و علمی در فضای بین‌المللی است، گفت: در کنار ارائه ظرفیت‌های سیاسی، اقتصادی، فنی و علمی کشور که توسط دولت و بخش خصوصی به هیأت‌های خارجی بازدید کننده، سازمان‌های مردم‌نهاد نیز به عنوان بازیگران عرصه جامعه مدنی می‌توانند با نمایش ظرفیت‌های عظیم اجتماعی موجود در ایران به عنوان یکی از الزامات توسعه پایدار و متوازن، بُعد دیگری از توانمندی‌های کشور عزیزمان را با جهانیان به اشتراک بگذارند.

محک سازمان شگفت انگيزی است

رئیس کنفدراسیون سوئیس در این مراسم گفت: شكوفايي ظرفیت اجتماعی برای آنچه در محک دیدم بهترین توصيفی است که می‌توان استفاده کرد. در کمتر از چند دقيقه این ظرفیت را برای کمک‌رسانی به کودکان مبتلا به سرطان دیدم و از اینکه یک سازمان مردم نهاد خود را مسئول این موضوع کرده نشانه این ظرفیت است. این را می‌توان به خوبی دید که در ایران یک فرهنگ برای موضوع انساندوستی حاکم است که این فقط در حوزه مادی نیست.

او با تاکید به اینکه علاقه‌مند است قدردانی و احترام خود را نسبت به ظرفیت اجتماعی کشورمان نشان دهد، ادامه داد: تصور نمی كردم بازدید از چنین ظرفیتی در انتظارم باشد. ايران به سمت پیشرفت حركت مي‌كند و من از سر تجربه می‌توانم بگویم که شانس توسعه برای ایران بسیار زیاد است.

رئيس جمهور سوئیس با قدردانی از اعضای اتاق بازرگانی، اعضای هيأت مديره و امنای محک با بيان اينكه دستاوردها و جوايز بين‌المللی ارزشمند محک نشان فعاليت حرفه‌ای اين سازمان است، گفت: محک سازمان شگفت انگيزی است و فعاليت حرفه‌ای و گسترده محک در زمينه حمايت از كودكان مبتلا به سرطان مرا شگفت‌زده‌ كرده است.

اشنايدر آمان گفت: من وقتی كودكی را ديدم كه در حين بيماری می خنديد و ما را اميدوار می كرد تا او را در مسير مبارزه با بيماری همراهی كنيم، بسيار تحت تأثير قرار گرفتم و از شما برای اين فضای بشردوستانه كه با نوآوری در خدمات حمايتی پديد آمده قدردانی می كنم. محک با وجود تحريم‌های اقتصادی فعاليت خود را استمرار بخشيده و اميدواريم پس از برجام و توافق‌های هسته‌ای روابط دو جانبه ايران و سوئيس در همه زمينه‌ها بهبود يابد.

رئيس جمهور سوئيس در پايان با اشاره به گزارش مديرعامل مؤسسه خيريه محک درخصوص همكاری های بين‌المللی صورت گرفته با جهانيان، از فعاليت‌های بشردوستانه مؤسسه خيريه محک تقدير كرد.

در پايان اين ديدار لوح نقاشی كودكان محک با حضور سعيده قدس بنيانگذار، دكتر محمد رفيعی عضو هيات امنا و مديره محک و محمد رضا فياض معاون توسعه معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان ها وزارت صنعت، معدن و تجارت به رئيس جمهور سوئيس اهدا شد.

اين بازديد فرصتی برای به نمايش گذاشتن این حقیقت است که ایرانیان با اراده و نیک اندیشی آرزوهای بزرگ را با همت‌های بلند به واقعیت بدل می کنند. امروز و با فراهم شدن فرصت تعامل بیشتر با جهانیان پس از پشت سر گذاشتن تحریم‌ها، نشان دادن دستاوردهای اجتماعی و مدنی ایران بزرگ‌ترین پاسداشت محک نسبت به اعتماد 25 ساله ياوران محک است.

دیدار رئیس جمهور و هیأت بلند پایه سوئیسی در حالی انجام شد که مؤسسه محک به تازگی در ارزيابي بین‌المللیNGO Benchmarking که توسط بزرگ‌ترین شرکت بازرسی بین‌المللی سوئیس بر مبنای استانداردهای حاکم بر سازمان‌های کلاس جهانی انجام شده است، در بين ۲۹۹ سازمان غیر دولتی در جهان حائز رتبه چهارم شد.

گفتنی است، این مؤسسه در ممیزی قبلی در سال ۱۳۹۲ در بین ۲۶۳ سازمان در جهان حائز رتبه دهم بوده است.

۴۷۲۳۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۰
  43 0
  با آرزوی سلامتی همه بیماران سرزمینم و دنیا... انشاالله هیچ بیماری نگران هزینه درمانش نباشه
 • سهراب A1 ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۰
  5 0
  خدارو شکر .خداروشکر که این مجموعه محک رو داریم که شاهد درد و بیماری کودکان ایران بخاطر فقر و بی پولی نباشیم.تشکر از تمام دستاندرکاران و هم وطنانی که کمک میکنند.تشکر از رییس جمهور سوییس که در این اقدام خیر پیش قدم بود نسبت به مسوولان کشور خودمون بیاییم همه با هم فارغ از هرگونه عقیده و باور پشتیبان این گونه موسسات و ان جی او ها باشیم.مرسی از تمامی دوستانی که حتی کوچیکترین کمک مادی یا معنوی به اینگونه اقدامات میکنند.
 • بی نام A1 ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
  6 0
  خیلی خوبه که مقامات کشورهای دیگه کمی با مردم و فعالیتهاشون آشنا بشوند، نه اینکه فقط برنامه دیدار با مقامات رسمی براشون تدارک دیده بشه
بلیط هواپیما
‍‍‍