ایسنا نوشت: شرکت اپل در روز جمعه یکم آوریل 40 ساله شد. این شرکت طی این مدت راهی طولانی را پیموده و متفاوت از شرکت نوپایی شده که استیو جابز و استیو وازنیک در سال ۱۹۷۶ پایه‌گذاری کرده‌اند.

در وب‌سایت گاردین به مناسبت 40 سالگی اپل نوشته شده است که امروز، سازنده آیفون و کامپیوتر‌های مک‌اینتاش با 100 هزار کارمند و درآمدی میلیارد دلاری، باارزش‌ترین شرکت جهان است و در حالی وارد پنجمین دهه از زندگی خود می‌شود که ارزشی معادل ۶۲۱.۸ میلیارد دلار دارد.

با این وجود قدرتمندترین شرکت فعال در حوزه تکنولوژی، در آستانه میانسالی با چالش‌هایی روبه‌روست، از جمله نیاز به ارتقای بخش نرم‌افزاری به دلیل مشکلات موجود با ارائه نسخه iOS 9.3 و یا نسخه دسکتاپی نرم‌افزار iTunes.

همچنین درباره مشکلات حقوقی میان اپل و FBI سخنان زیادی نوشته شده و در شرایطی که دولت آمریکا به دنبال راهی برای پشت سر گذاشتن فناوری رمزگذاری داده‌هاست، برخی معتقد بودند که اپل باید آیفون تروریستی که در حمله شهر سان برناردینو دست داشته را رمزگشایی کند و برخی دیگر مانند استیو وازنیک در این درگیری حقوقی، طرف اپل را می‌گیرد.

در آینده نیز اپل درگیر مسائل مرتبط با رمزگذاری، امنیت و حریم خصوصی خواهد بود و باید تلاش کند از اطلاعات کاربران خود حفاظت کند.

با توجه به ثروت و محبوبیت اپل که به نوعی تاثیرگذارترین شرکت دنیای فناوری است، این شرکت در سال‌های اخیر تلاش کرده تا پیگر مواردی از جمله حقوق کارگران کارخانه‌هایی که به شکل قراردادی با او کار می‌کنند، فعالیت‌های زیست‌محیطی و تلاش برای حقوق برابر زنان و مردان باشد که سایر شرکت های بزرگ، کمتر به آنها اهمیت می‌دهند.

در حال حاضر روزنامه‌نگاران و کاربران اپل سوالاتی را از خود می‌پرسند؛ اینکه تجهیزات به کار رفته در گوشی‌های هوشمند چگونه بازیافت می‌شوند؟ با کارگران خطوط تولید چطور رفتار می‌شود؟ کارخانه‌های تولید‌کننده ابزارهای اپل تا چه حد سبز و مطابق با مسائل محیط زیستی هستند؟ چرا اغلب اعضای تیم ارشد مدیریتی اپل مرد و سفید پوست هستند؟ و اینها سوالاتی است که شرکت اپل نیز به آنها فکر می‌کند.

گاردین همچنین 40 سال عمر اپل را در قالب تصویر به نمایش گذاشته است.


5656

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =