دکتر محمد جواد ظریف و خانم کریستین دوفرین رئیس مجلس سنای بلژیک آخرین راههای گسترش روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و خانم کریستین دوفرین رئیس مجلس سنای بلژیک با همدیگر آخرین راههای گسترش روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت حضور هیئت پارلمانی مجلس سنا بلژیک اظهار داشت : حضور هیئت پارلمانی مجلس سنای بلژیک در تهران ، جایگاه مهمی در گسترش مناسبات دو کشور دارد و نقش پارلمانهای دو کشور در تدوین و وضع قوانین و سیاستهای دو کشور اهمیت فوق العاده ای داشته و دارند.

دکتر محمد جواد ظریف با تشریح آخرین وضعیت توافق برجام خاطرنشان داشت: جمهوری اسلامی ایران تعهدات خویش را بطور جدی اجرا کرده است و از شریکای 1+5 انتظار می رود تا تعهدات و مسئولیتهای خویش را در قبال اجرای دقیق تعهدات خویش بعمل آورند.

دکتر محمدجواد ظریف اظهار داشت: ما در زمینه تروریسم، افراط گرایی، مخاطرات و چالشهای مشترک در سطح جهانـی و منطقه داریم که با بررسی گذرای عمده اعمال تروریستی و مجریـان آن ، بدرستی استنتاج می گردد تماماً این رویکردها از یک منبع و فکر الهام می گیرند و تغییر این چالش نیز در گرو تـوجه بـه تغییر رفتارها و رویکردهای منابع تغذیه کننده افکار افراطی و تـروریستی می باشد.

دکتر محمد جواد ظریف درخصوص ضرورت تحرک بخشیدن به مناسبات اقتصادی و بانکی اظهار داشت : ما امیدواریم شریکای اروپایی بطور ملموس و واقعی در جهت تحرک بخشیدن به فعالیتهای بانکی و مالی اقدام نمایند تا مراودات دو کشور شاهد آثار آن بطور عینی باشند .
وزیرامور خارجه کشورمان درخصوص بحران سوریه گفت : ما در بحران جاری سوریه شاهد رویکردهای خصمانه با کارشکنیهای گروه های النصره و داعش برای نقض آشکار آتش بس با استفاده از تغذیه مالی و تسلیحاتی و راههای تنفسی در منطقه می باشیم و متأسفانه شاهد نقص آشکار آتش بس مورد تأیید گروه بین المللی حمایت از بحران سوریه بطور فاحشی می باشیم.

دکتر ظریف درخصوص راه حل سیاسی بحران سوریه گفت : تنها یافتن راه حل واقعی برای بحران سوریه ، واگذاری امور به مردم سوریه ، اجرای انتخابات با احترام به آرای مردم است ولیکن متأسفانه برخی رویکرد طرفها بر پیچیده سازی بحران منتهی شده و بر سر راه پیدا کردن راه حل صحیح ، با ترک میز مذاکرات ، مانع تراشی می کنند.

دکتر محمد جواد ظریف با تبیین چشم انداز تحولات منطقه و سوریه تصریح کرد : هیچ گونه راه حل ، بجز راه حل سیاسی برای حل بحران های منطقه ، در پرتو تجربیات چندین ساله که همگی از خلال بحرانهای عراق ، افغانستان و یمن کسب کرده ایم ، نداریم و تنها پیوستن به مذاکرات و یافتن راه حل مرضی الطرفین بر اساس اراده مردم و احترام به حق تعیین سرنوشت آنان ، ساز و کارهای معقول بحران های مختلف منطقه است.

وزیر امور خارجه کشورمان به سؤالات متنوع هیئت و اعضای پارلمانی مجلس سنای بلژیک پیرامون راه حل چالشها درخصوص مسائل سوریه و دیگر چالشهای ناشی از چگونگی شکل گیری تروریسم در اروپا و منطقه و مسائل مورد علاقه بحث وتبادل نظر کردند.
خانم کریستین دوفرین رئیس مجلس سنا با اشاره به روابط درحال پیشرفت بویژه همکاریهای سیاسی و اقتصادی پارلمانی دوکشور اظهار داشت : ما رایزنیهای دو کشور را در همه زمینه ها از جمله مراودات پارلمانی برای نیل به توسعه همه جانبه مناسبات دو کشور در زمینه های اقتصادی پارلمانی دو کشور را تعمیق می بخشیم.

رئیس مجلس سنا اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران بعنوان بازیگر مؤثر و عمده در منطقه همواره در برقراری صلح و ثبات نقش محوری ایفا نموده است و ما نیاز داریم تا با افزایش رایزنیها و ظرفیتهای دیپلماتیک دو کشور در جهت یافتن راه حل های مؤثر گام برداریم .
رئیس مجلس سنا با اشاره به نتائج سازنده سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به بروکسل و ضرورت استمرار تبادل نظرها ، خواهان تقویت مناسبات دو کشور در تمامی سطوح گردید.

5252

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =