جمعه 30 شهریور 1397
چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 11:25:48 چاپ

9 دلیل برای سفر به افغانستان

چرا الان بهترین زمان سفر به افغانستان است؟

گردشگری > جهانگردی - خاورمیانه طبیعتی فوق‌العاده دارد و اغلب کشورهایی که در این محدوده واقع شده‌اند از تنوع در محیط زیستشان برخوردارند. کشورهایی مانند ایران، افغانستان یا پاکستان همه دارای کوه‌هایی زیبا، دریاچه‌هایی خیره‌کننده و پوشش گیاهی نابی هستند.

 شاید کمتر به دید مقصدی گردشگری به افغانستان نگاه کرده باشید اما در حقیقت این کشور ظرفیت خوبی برای پیشرفت در این صنعت دارد. فراموش نکنید که دیگر در افغانستان جنگ نیست بلکه این روزها، این کشور سرزمینی زیبا برای گردش و تفریح محسوب می‌شود. اگر هنوز هم شک دارید که این کشور مقصد خوبی برای سفر به شمار می‌آید یا خیر چند دلیل بیان می‌کنیم که نظرتان را تغییر خواهند داد.

1-سرعت بالای پیشرفت در کابل
به نظر شما سرعت پیشرفت در چه شهری از دیگر شهرهای دنیا بیشتر است؟ لندن، نیویورک، دبی؟ در حال حاضر کابل بالاترین نرخ سرعت رشد در دنیا را دارد. تغییراتی که در این شهر به وجود می‌آید به صورت ماهانه قابل مشاهده هستند. نتایج آمارها نشان می‌دهند که 5 میلیون مهاجر افغانی به کابل بازگشته‌اند و دلیل این موضوع سرعت بالای پیشرفت این شهر از زوایای مختلف است.

نمایی از کابل

2-عبور از گذرگاه رویایی سالنگ
سالنگ(the Salang) گذرگاهی بی نظیر در افغانستان است که کابل را به شهرهای شمالی کشور مرتبط می‌کند. این مسیر حدود 4000 متر در رشته کوه هندوکش امتداد می‌یابد. عبور و رانندگی در این گذرگاه یکی از فراموش نشدنی‌ترین تجربه‌هایتان خواهد بود و زیبایی سالنگ غیرقابل توصیف است. جذابیت سالنگ به همین‌ جا ختم نمی‌شود بلکه در این محدوده تونلی وجود دارد که لقب مرتفع‌ترین تونل دنیا را به دست آورده است. تونل سالنگ در ارتفاع 3400 واقع شده و از سال 1973 به عنوان مرتفع‌ترین تونل جهان شناخته می‌شود.

سالنگ کابل

3- وجود قصر دارالامان
دارالامان (Darul Aman Palace) قصری باشکوه در سمت جنوب غربی شهر کابل است. این کاخ زیبا به دستور شاه امان الله خان، پادشاه سلسله‌ی بارکزی ساخته شد. حالا دارالامان یکی از جذاب‌ترین بناهای تاریخی در سراسر افغانستان است. برای بازدید از این قصر باید حدود 16 کیلومتر از کابل، پایتخت افغانستان خارج شوید اما این بنا به‌قدری دوست‌داشتنی‌ست که پشیمان نخواهید شد. داستان‌ها و روایت‌های گوناگونی درباره‌ی کاخ دارالامان گفته می‌شود که شنیدنی هستند و اگر فرصت داشته باشید به پای قصه‌های بومیان بنشینید، حیرت‌زده خواهید شد. قصر زیبای دارالامان در طی درگیری‌های اخیر در کشور افغانستان آسیب‌های زیادی دید اما باز هم توانسته لقب معروفترین قصر جنگ‌زده در دنیا را از آن خود کند.

نام این کاخ به معنای جایی برای آرامش است اما متاسفانه تا به حال در جنگ‌های متعددی حضور داشته و تخریب شده است، با این حال بازدید از دارالامان حس جالبی دارد و به شدت توصیه می‌شود.

قصر دارالامان

4-عبادت در مسجد آبی مزار شریف
آیا می‌توانید افغانستان را پیش از جنگ و بدون خونریزی و جنایت‌ها تصور کنید؟ پیش از آغاز درگیری‌‌ها در افغانستان، گردشگران متعددی از سراسر دنیا به این سرزمین سفر می‌کردند تا از زیبایی‌هایش لذت ببرند. مسجد آبی در مزار شریف از معدود مکان‌هایی در این کشور است که هنوز راوی شکوه و زیبایی افغانستان است. با بازدید از این نیایشگاه تجسم این کشور به صورت آباد و مدرن برایتان آسان خواهد شد.

مسجد آبی مزار شریف آنقدر زیباست که هنوز هم سالانه بیش از هزار زائر از آن دیدن می‌کنند. برخی می‌گویند یکی از اقوام حضرت محمد در این نیایشگاه دفن شده که سند معتبری برای تصدیق این موضوع وجود ندارد.

مسجد آبی مزار شریف

5- نشست و برخاست با مردم محلی
افغانستانی‌ها مردمی میهمان‌نواز هستند و اگر دوست داشته باشید می‌توانید چند ساعتی را در جوارشان سپری کرده و به داستان‌هایشان گوش فرا بدهید. برخی از گردشگران خارجی که به افغانستان می‌روند و کسی را در آنجا نمی‌شناسند از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده و با افغان‌ها ارتباط می‌گیرند. نوشیدن جرعه‌ای چای و نشستن کنار آتش از جالبترین تجربیات گردشگران خارجی در طول سفرهایشان به افغانستان است.

برای ما ایرانی‌ها میهمان‌نوازی مردم افغانستان امری عادی‌ست و از دعوت شدن به خانه‌هایشان تعجب نمی‌کنیم اما این موضوع برای گردشگران اروپایی باورنکردنی‌ست.

مرد افغان

6-شنیدن قصه های شیرین
در 30 سال گذشته همواره افغانستانی‌ها بالاترین نرخ پناهندگان را در سراسر دنیا داشته‌اند و می‌توان گفت در هر خانواده‌ای یک یا چند تن به کشورهای دیگر رفته‌اند. با موقعیتی که کشور افغانستان در آن قرار دارد موضوع پناهندگی و مهاجرت دور از ذهن نیست. در طول سفرتان به افغانستان حتما با افرادی مواجه خواهید شد که از سفرهایشان به کشورهای دیگر تعریف می‌کنند. ماجراهایی که افغان‌ها می‌گویند همگی هیجان‌انگیز و جذاب و در عین حال غم‌انگیز هستند.

اگر با دقت به صحبت‌های مردم افغانستان گوش بدهید، متوجه خواهید شد که گوشه‌ی ذهن همه‌ی آنها جرقه‌ای از امید و آینده‌ی روشن وجود دارد.

افغانستان

7-خرید از بازار کابل
قلب افغانستان و مرکز شهر کابل، بهترین مکان برای خرید است. با کمی کندوکاو کالاهایی با قیمت‌های بسیار خوب خواهید یافت و سوغاتی‌های نابی در دسترستان خواهند بود. همه‌چیز در این بازار پیدا خواهد شد از انواع جاندارانی چون بز، گاو، مرغ، سایر پرندگان گرفته تا غذاها و خوراکی‌های خوش طعم محلی.

این بازار جوی زنده و پویا دارد و گردش در آن تجربه‌ای هیجان‌انگیز است. به صورت کلی خرید از بازار کابل را پیشنهاد می‌کنیم زیرا خاطره‌ای فراموش نشدنی را برایتان رقم خواهد زد. با گشت و گذار در این بازار متوجه خواهید شد که پرنده‌ها چقدر در زندگی افغانستانی‌ها نقش مهمی دارند. بی‌تردید خرید پرنده به عنوان سوغات انتخاب خوبی نیست اما تماشای آنها جالب خواهد بود.

بازار کابل

8-کشف تنوع قومی
اگر به مباحث مردم‌شناسی علاقه‌مند باشید افغانستان مقصد مناسبی برایتان خواهد بود زیرا در این سرزمین مردمان پشتون، تاجیک، ازبک، عرب، ترکمن، گوجر و... را خواهید یافت که هرکدام فرهنگشان را با خود به افغانستان آورده‌اند. همچنین نباید نادیده گرفت که افغانستانی‌ها از مردم کشورهای همجوار چون تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران نیز تاثیر گرفته‌اند به همین خاطر حین صحبت کردن با آنها متوجه خواهید شد که گویش‌های مختلفی دارند.

مردم افغان

9-زیبایی طبیعی در افغانستان
هلند سرزمین گل و پنیر، آلمان کشور نوشیدنی و برزیل سرزمین جنگل‌های انبوه است. اگر کمی دقت کنید متوجه خواهید شد که هر جایی به یکی از ویژگی‌هایش شناخته می‌شود. افغانستان را هم با کوهستان‌ها و زیبایی‌های طبیعی آن می‌شناسند. افغانستان طبیعتی دارد که گاهی شک می‌کنیم پای انسانی به آن رسیده باشد. دریاچه‌های پنهان شده در ورای کوه‌ها و تپه‌های کوتاه و بلند تنها بخشی از زیبایی‌های طبیعی این سرزمین هستند.

طبیعت افغانستان

منبع: لست سكند

2121

9 دیدگاه
 • بی نام
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 12:02:09
  پاسخ
  4 1

  خبر آنلاین واقعاً با این خبری که منتشر کردی داری مردمو مسخره میکنی؟ کدوم از اینایی که نوشتی جذابه؟ عکسا کدومش زیباست؟ غیر از خرابه و بیابان هیچی نیست.

 • عباس
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 12:39:04
  پاسخ
  2 1

  نمیدونم رو چه حساب کتابی این مطالبو گفتین..افغانستانی که در هر روزش افراد بی گناه به فعجی ترین قتل عام میشن وبیکاری وعدم امنیت رتبه اول و میزنه ...برم برای گردشگری افغانستان...؟صد رحمت به کویر لوت ........جزایر جنوب...

 • بی نام
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 12:44:33
  پاسخ
  2 1

  عامو ولمون کن

 • بی نام
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 12:49:13
  پاسخ
  2 0

  بنويسيد وضعيت امنيتي آنجا چطور است؟

 • بی نام
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 12:55:59
  پاسخ
  3 1

  افغانستان اگر جای درست درمون بود خود اهلش از اونجا متواری نبودن

 • بانام
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 14:01:04
  پاسخ
  3 0

  به هیچ وجه خدای نکرده قصد بی احترامی به خواهران و برادران محترم افعان ندارم و امیدوارم که روزی کشور اون ها به صلح و ثبات و امنیت برسه تا همه بتوانند از جاذبه های گردشگری اونجا استفاده کنند. اما آیا واقعا با وجود حملات گسترده و روزافزون طالبان، امکان دزدیده شدن گردشگران، مشکلات زیر ساخت های توریستی و ... صلاح است سفر توریستی به کشور افغانستان. درست که بلیط هواپیما گران شده، ارزش ریال کم شده و مقاصد گردشگری قبلی تا حدودی داره دستنیافتنی میشه اما درست نیست که شما شرکت های بی مسئولیت برای سود خودتان مردم را ترغیب به چنین گردشگری پرمخاطره ای کنیدو

 • ناشناس
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 15:34:57
  پاسخ
  1 1

  آیا برای یک ایرانی این امکان وجود دارد که برای همیشه ساکن افغانستان شود؟ لطفا هموطنانی که دراین خصوص اطلاعاتي دارند وهمچنین از شهرهای نسبتا" امن این کشور همسایه وهم زبان اطلاعاتی دراختیار بنده بگذارند

 • میلاد حمیدی
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 15:59:09
  پاسخ
  1 2

  از همه مهمتر پول افغان که در ایران ارزشمند است.

 • بی نام
  شنبه 24 شهریور 1397 - 13:09:08
  پاسخ
  3 0

  یک دلیل دهم هم داره تربیت فضانورد. با مرغوبترین موادی که از تولید به مصرف هست میتونید بهترین سفر فضایی رو داشته باشید حتی ممکنه رئیس ناسا هم بشید

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700