نوسانات ارزی در گرانی مسکن نقش ویژه‌ای دارد / ساخت و ساز مهندسی، خسارت کمتری در زلزله دارد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان‌غربی با اشاره به تاثیر و نقش ساخت و ساز مهندسی در کاهش خسارت به ساختمان‌ها در زلزله گفت: باید به عنوان یک فرهنگ، نگاه به ساختمان به شکل یک سرمایه ملی باشد .

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، این روزها زلزله و افزایش قیمت مسکن حسابی خبرساز شده بطوریکه نقش پررنگ رعایت مقررات و استانداردها در ساخت و ساز از طرفی کاهش تلفات و خسارات را در پی داشته که این اتفاق در دو زلزله نسبتا شدید خوی و زلزله شدید ترکیه و سوریه نمود زیادی داشت و از سوی دیگر افزایش قیمت مسکن در کشور و ورود دولت با طرح نهضت ملی از لحاظ اقتصادی بسیار خبرساز شده است.

خبرآنلاین آذربایجان‌غربی در گفت و گویی اختصاصی در خصوص این دو مبحث و همچنین سایر مباحث مربوط به صنعت ساختمان و جامعه مهندسی با رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان این استان مصاحبه‌ای انجام داده است که در زیر می‌خوانید:

سیمان کالای استراتژیک صنعت ساختمان است و قطع گاز در تامین آن تاثیرگذار است
یزدانشیر آذری‌کیا رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان‌غربی در خصوص مشکلات گاز در ارتباط با تولیدات کارخانه‌های سیمان گفت: کارخانه‌های سیمان به عنوان تولیدکننده، کالای استراتژیک صنعت ساختمان محسوب می‌شوند و طبیعی است اگر مشکلی در تامین سوخت این واحدها ایجاد شوند، در تولید و عرضه سیمان تاثیرگذار باشد انتظار داریم که این کارخانه‌ها روندعادی خود را طی و مشکلی در تامین این کالای استراتژیک صنعت ساختمان بوجود نیاید.

جدی نگرفتن مباحث مقررات ملی بخصوص مبحث ۱۹ دلیل مهم مصرف بالای گاز در ساختمان‌ها
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان‌غربی در خصوص چرایی مصرف بالای انرژی و گاز در ساختمان‌ها اظهار کرد: مباحث ۲۳ گانه مقررات ملی تنظیم شده که متاسفانه به دلایل مختلف، مراجع ذی‌ربط از جمله سازمان نتوانسته‌ایم بطور کامل و اساسی این مباحث بخصوص مبحث ۱۹ "صرفه جویی در مصرف انرژی" را اجرایی کنیم.

آذری‌کیا ادامه داد: هرچند اجرایی شدن مباحث سال به سال بهتر شده است، ولی تاثیر ضعف در اجرا در بالا رفتن انرژی در مورد مبحث ۱۹ نمود یافته است و ساختمان‌های ما در مقابل سرما و گرما به خوبی عایق نشده و شاهد مصرف بالای سوخت هستیم.

وی افزود: در این خصوص، با مصوبه هیات دولت محترم و صدور پایان کار پروانه‌ها منوط به رعایت کامل مبحث ۱۹ خواهدبود که این مورد از یک سو و از طرف دیگر فرهنگ‌سازی برای ایزوله کردن مناسب ساختمان در مقابل گرما و سرما هرچند با صرف هزینه‌ای در ابتدای ساخت اما در دراز مدت بصورت کاهش مصرف سوخت و انرژی و کاهش هزینه‌های ناشی از آن و همینطور مشکلات مربوط به قطع گاز بدلیل ازدیاد مصرف شاهد کاهش ضرر به شهروندان و جامعه خواهیم بود.

***بر اساس تصویب‌نامه هیات وزیران، ارائه گواهینامه پایان‌کار ساختمان‌های جدید از ابتدای سال ۱۴۰۲ منوط به رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان است.***

نوسانات ارزی تاثیر زیادی در گرانی مسکن دارد

آذری‌کیا درخصوص گرانی این روزهای مسکن و افزایش قیمت در این بازار و ارتباط آن با نوسانات ارزی گفت: صنعت ساختمان به عنوان یک صنعت مهم و متاثر از بازار ارز و نوسانات آن بوده و بدون شک تاثیر آن در قیمت مصالح و در نهایت قیمت تمام شده وجود دارد و متاسفانه در نهایت جامعه از این نوسانات دچار ضرر می‌گردد.

وی گفت: گزارش‌ها و بررسی‌ها نمایانگر آنست که از سال ۹۶ تاکنون قیمت هر مترمربع ساختمان حدود ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده که نوسانات ارزی یکی از دلایل آن بوده است با این حال امیدواریم با تسهیلات و برنامه‌ریزی‌ها این نوسانات مهار شود و باعث رونق بیشتر در حوزه مسکن گردد.

در طرح نهضت ملی مسکن، طرح ویژه‌ای برای سهمیه مهندسان در نظر گرفته‌ایم

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان‌غربی درخصوص نهضت ملی مسکن اظهار کرد: اقدام و نهضت ملی مسکن که دولت محترم بانی این موضوع است و ما در سازمان نظام مهندسی مسیری را برای جامعه مهندسین قرارداده‌ایم که بر مبنای توافق با راه و شهرسازی، این پروژه‌ها ۵۰ درصد تعرفه مربوط به هر گروه برای پروژه لحاظ و ۵۰ درصد نیز در سهمیه مهندسی لحاظ خواهدشد که هم در هزینه ساخت‌وساز و هم در سهمیه مهندسان برای کار و ظرفیت کمکی صورت گرفته باشد.

وی خاطر نشان کرد: انتظار داریم این پروژه‌ها بتواند رونق جدیدی به بازار ساخت و ساز داده و شاهد نتیجه قابل توجهی برای جامعه مهندسین و هموطنان و اهداف مدنظر باشیم.

بالارفتن تورم و نوسانات بازار هم زمینه ساز رکود استآذری‌کیا در خصوص رکود ساخت و ساز بخصوص در شهر ارومیه به عنوان مرکز استان آذربایجان‌غربی اظهار داشت: رکود در این حوزه عوامل متعددی دارد و اصولا هر کار و اقدامی برای اجرای درست باید برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مشخص و مدونی از طرف همه نهادها و مراجع ذی‌ربط برای آن صورت گرفته باشد.
وی گفت: با بالا رفتن تورم و نوسانات بازار، صنعت ساختمان نیز به طبع آن دچار چالش می‌شود و این وضعیت، رغبت برای احداث و ساخت و ساز کاهش می‌یابد و این اتفاق باعث رکود می‌شود با این حال با نگاهی به چند سال گذشته ، شاهد هستیم هر چند سال رکودی در حوزه ساخت و ساز ایجاد می‌شود و بعد از پایان رکود شاهد رونق و رشد چند ساله می‌شویم و امیدواریم این رکود در سریع‌ترین زمان پایان یابد.

ساخت و ساز مهندسی، خسارت کمتری در زلزله دارد

وی در خصوص زلزله اخیر خوی گفت: این زمین‌لرزه، متاسفانه دومین زلزله یک ماه اخیر و سومین زلزله در پنج ماه اخیر بوده که قدرت آن نسبت به زلزله‌های قبلی بیشتر بود.

وی ادامه داد: بعد از زمین‌لرزه قبلی، بازدیدی از مناطق زلزله‌زده داشتیم که شاهد خسارتی بخصوص به روستاها و تخریب‌ها در این منطقه بودیم که بر مبنای گزارش تهیه شده، بیش از ۹۵ درصد ساختمان‌های مهندسی ساز که حداقل شناژ و پی‌سازی اصولی و بتنی در آن اجرا شده بود، مشکل و خسارت شدیدی به آنها وارد نشده بود که این اتفاق نشان از نقش بسیار مهم و تاثیرگذار سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه ساخت و ساز بوده است.
وی اضافه کرد: زلزله ۵.۹ ریشتری اخیر متاسفانه شاهد جان باختن تنی چند از عزیزان و مصدومیت صدها نفر و همچنین خسارت‌هایی بودیم که سبب اندوه همه ما بابت این مصیبت‌ها بوده است با این حال جامعه مهندسی و سازمان آماده همکاری و کمک در همه زمینه‌ها برای کمک به هموطنان آسیب دیده و ایجاد شرایط مناسب برای آنان هستیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان‌غربی با اظهار تاسف بابت خسارت وارد شده به هموطنان افزود: نقش سازمان در ساخت و ساز اصولی ساختمان‌ها بسیار پررنگ بوده که کمترین آسیب در زلزله‌ها نیز در این بناها رخ داده و طبق آخرین گزارش‌ها و بررسی‌های دریافتی از آسیب‌ها و خسارات زلزله اخیر ۵.۹ ریشتری، شاهد بیشترین آسیب در عدم اجرای "وال‌پست‌ها" بوده‌ایم بطوریکه سازه کمترین آسیب را دیده است.
آذری‌کیا اظهار کرد: بحث اتصال قطعات غیرسازه‌ای به سازه بیشترین خسارت را داشته که انتظار داریم با نظارت و اجرای بهتر در صورت وقوع زمین‌لرزه‌های بیشتر شاهد خسارت کمتری باشیم.
آذری‌کیا افزود: منطقه سلماس و خوی از نظر پهنه زلزله‌بندی در آیین‌نامه ۲۸۰۰ جزو مناطق پرخطر است و متاسفانه بطوریکه گفته می شود زمین‌لرزه‌های اخیر بدلیل فعال شدن گسل سیه‌چشمه بوده است که باید بر این مبنا ساخت و سازهای ما طراحی و اجرا شود.وی اضافه کرد: باید به عنوان یک فرهنگ، نگاه به ساختمان به شکل یک سرمایه ملی باشد بطوریکه احداث ساختمان مهندسی ساز و با رعایت مقررات ملی بعنوان امنیت روانی، آسایش فکری و حفظ سرمایه ملی تلقی گردد و همانطور که نگاه بیشتر جامعه به هزینه زیاد برای نما و طراحی داخلی است، باید هزینه مناسبی نیز برای اجرای درست و مهندسی‌ساز و توجه به استحکام بنا داشت که در صورت وقوع حوادثی از قبیل زلزله، شاهد کمترین آسیب باشیم.
آذری‌کیا همچنین خاطر نشان کرد: در زلزله هدف این نیست که ساختمان هیچ آسیبی نبیند بلکه هدف اصلی اینست که جان مردم حفظ شود و شاهد کمترین تلفات انسانی باشیم بطوریکه شاید شاهد ترک در ساختمان بعد از زلزله باشیم ولی سازه سالم باشد و ساختمان همگام با آهنگ زلزله همنواخت شده و شاهد کمترین آسیب باشد.

مصاحبه: سینا افشاریان

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1730307

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =