قوانین مربوط به سازمان نظام مهندسی ساختمان نیاز به بازنگری دارد

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اعلام کرد: قوانین مربوط به سازمان نظام مهندسی ساختمان نیاز به بازنگری دارد که این موضوع در دستورکار کمیسیون عمران مجلس قراردارد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، احمد خرّم رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ارومیه در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود مشکلاتی از قبیل بیمه مهندسین، بحث تعارض منافع و قوانین نیازمند بازنگری این سازمان گفت: یکی از مهم‌ترین نیازهای جامعه مهندسین، نیاز به تغییر قوانین سازمان نظام مهندسی صنعت ساختمان است که این موضوع در هفته‌های آتی در دستورکار مجلس قراردارد و در این خصوص برنامه کمیسیون عمران مجلس برای رسیدگی به این موضوع طی هفته آتی خواهد بود و ما نیز نظرات خود را برای تغییر اعلام خواهیم کدر.

خرّم خاطرنشان کرد:  برای بهبود وضعیت و اعمال تغییرات، اصلاحات اساسی برای قانون نظام مهندسی ساختمان از جمله مواد یک درخصوص نحوه تشکیلات مناسب همکاری تشکل‌های صنفی حرفه‌ای در اجرای قانون نظام مهندسی، بند ۱۰ ماده ۲ درخصوص جلب مشارکت تشکل‌های صنفی حرفه‌ای در تهیه و اجرای طرح های توسعه کشور و دیگر مواد نیاز است، ضمن اینکه باید سلسله مراتب ارکان نظام و همچنین نحوه تامین منابع سازمان و ارکان نظام تعریف دقیقی صورت گیرد. همچنین رفع ابهامات انتخابات سازمان و مشخص شدن اختیارات قانونی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان‌ها تدوین شود.

وی گفت: از وجود چند صد دستور جلسه تدوین شده و ابلاغی که زمان زیادی برای اجرای آنها نیاز است، چند اقدام مهم انجام گرفته که یکی از آنها به نتیجه رسیدن بیمه ۷ درصدی مهندسان به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم این قشر بوده است ضمن اینکه بحث تعارض منافع که نگرانی‌های زیادی برای مهندسین ایجاد کرده در هفته‌های آتی در جلساتی با وزیر راه و شهرسازی به نتیجه خواهدرسید.

وی ادامه داد: در خصوص بحث تعارض منافع، اعتقاد دارم اگر قرار باشد اعضای هیات مدیره‌ها را از استفاده از پروانه اشتغالشان منع کنیم، باید حق محرومیت آنها را پرداخت کنیم. البته در این خصوص جلسات مختلفی برگزار شده است و به دنبال حل این موضوع با گفت و گو و رایزنی هستیم؛ هرچند خودمان را نیز به دلیل کوتاهی در اطلاع‌رسانی به وزارتخانه مقصر می‌دانیم.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اضافه کرد:ارتقای جایگاه و شان مهندسی وابسته به مواردی است که در این خصوص شفاف‌سازی همه اطلاعات ضروری می باشد.

خرّم در خاتمه به موضوع تاثیر کرونا نیز گفت: از ابتدای حضور در شورای مرکزی، بحث سفرهای استانی را برنامه‌ریزی کرده بودیم که بعد از شیوع این بیماری برای مدت زمانی این سفرها کاهش یافت، با این حال از ابتدای امسال به هشت استان کشور سفر کرده ایم و درخصوص، واکسیناسیون اعضای نظام مهندسی ساختمان، تامین واکسن آنها یکی از اقدامات مهم ماست که این موضوع ظرف هفته آتی حل و به عنوان نخستین بخش خصوصی واکسن اعضا را وارد و تزریق خواهیم کرد.

گفتنی است، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در سفری سه روزه به آذربایجان‌غربی و شهر ارومیه ضمن دیدار با استاندار آذربایجان‌غربی و مدیران مرتبط با صنعت ساخت و ساز و ساختمان سازی، با رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان این استان و اعضای هیات مدیره دیدار و گفت و گو کرد .

48

کد خبر 1533849

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =