آن چه درباره ازدواج موقت مورد نظر قانون‌گذار است مربوط به افراد مجردی است که همسر ندارند، و امکان ازدواج دائم هم برایشان فراهم نیست.

لایحه جنجالی حمایت از خانواده و به ویژه مبحث ازدواج موقت از آن مواردی است که سرو صدای بسیاری به پا کرده و اظهار نظرهای مختلفی در موافقت و مخالفت با آن شنیده میشود. امین حسین رحیمی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این مورد اظهار میکند: در نظام حقوقی جمهوری اسلامی و کلا در نظام حقوقی اسلام اصل بر ازدواج دائم است که موجب تشکیل خانواده و تحکیم بنیان خانواده و تربیت فرزندان می‌شود، یعنی ازدواج دائم مورد تاکید اسلام است و ازدواج موقت به عنوان یک ضرورت در مواردی که امکان ازدواج دائم فراهم نیست در شرع و قانون آمده است.

او با بیان این که بالاخره در جامعه برای بعضی از افراد چه زن و چه مرد به علت‌های متعدد امکان ازدواج دائم فراهم نیست میگوید: لذا اسلام و نظام حقوقی این اجازه را داده که این افراد بتوانند به طور موقت ازدواج کنند؛ اما این مورد ترویج و تاکید نظام حقوقی ما نیست، بلکه به عنوان یک استثناء در موارد ضروری مطرح است و معمولا برای مردان مجرد است.

 رحیمی همچنین در پاسخ به این سوال که "برخی از کارشناسان حقوق معتقدند برای ماده 22 تبصره‌ای در نظر گرفته شود که ازدواج موقت هم با اجازه همسر اول باشد؟ ایا این امکان دارد؟" بیان میکند: متاسفانه یک اشتباهی صورت گرفته و تصور بر این است که مردهایی که زن دارند هم می‌توانند ازدواج موقت کنند در حالی‌که اصلا چنین چیزی نیست، البته امکان دارد مردان متاهل هم این کار را انجام دهند اما آن چه درباره ازدواج موقت مورد نظر قانون‌گذار است مربوط به افراد مجردی است که همسر ندارند، و امکان ازدواج دائم هم برایشان فراهم نیست، بنابراین موضوعی که کارشناسان مذکور مطرح می‌کنند خودبخود فلسفه اصلی ازدواج موقت را منتفی می‌کند.

 سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس همچنین اینطور ادامه میدهد که: اگر چنین تبصره‌ای در ماده 22 می‌آوردیم انگار به مردهایی که زن دارند مجوز می‌دادیم ازدواج موقت کنند، در حالی‌که اعتقاد ما بر این است که مردهایی که زن دارند اصلا نباید ازدواج موقت کنند، چون همسر دائم دارند، ازدواج موقت برای کسانی است که نمی‌توانند ازدواج دائم داشته باشند.

متن کامل را اینجا بخوانید.

کد خبر 100370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • کارمند IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۷/۲۴
    0 0
    به نظر من ازدواج موقت برای افراد مجرد تبعات منفی بیشتری نسبت به مردان متاهل دارد کمی تامل کنید و آینده جامعه را در نظر بگیرید .