موسی غضنفرابادی

زهرا تالانی :ورود مجلس به بحث ازدواج موقت و الزامات آن از جمله طرح پیشنهادی مبنی بر ثبت این ازدواج در دفاتر اسناد رسمی به درازا کشید و سرانجام در حالیکه موافقان طرح معتقد بودند با این کار ازدواج موقت نظام‌مند خواهد شد اما مخالفان هم دلایل خود را داشتند و ثبت ازدواج موقت را آغاز گرفتاریها برای خانواده ها دانستند که موجب زیانهای بیشماری برای خانواده ها خواهد شد. در همین باره گفت و گویی را با موسی غضنفرابادی نماینده بم و عضو کمیسیون قضایی مجلس انجام دادیم. وی معتقد است که نباید در ثبت ازدواج موقت اجبار و الزامی وجود داشته باشد چون تبعات منفی دارد و با رضایت طرفین این کارباید انجام شود.

 چرا شما از مخالفان طرح ثبت ازدواج موقت هستید؟

به هرحال موضوع ازدواج موقت همیشه انجام می‌شد و برنامه‌اش پیش می‌رفت، اما ثبت ان تبعاتی دارد و جامعه اماده پذیرش این موضوع نیست. متاسفانه در هیچ کجای لایحه حمایت از خانواده به آسیب های اجتماعی، روانی و اقتصادی در رابطه زوج و زوجین پرداخته نشده است، همانطور که بر حفظ بنیان و تحکیم خانواده نیز دراین لایحه پرداخته نشده است و این جای بحث دارد.

از طرفی براساس 4 قانون اساسی تمامی قوانین و مقررات کشور باید براساس موازین اسلامی باشد اما الزامی شدن ثبت ازدواج موقت در هر شرایطی مخالف این اصل قانون اساسی است..

اما طرفداران طرح معتقدند که برا ی جلوگیری از فساد این طرح تصویب می شود و مردم خواهان آن هستند؟

95 درصد افراد جامعه ما به یک چنین قانونی  نیاز ندارد و برای 5 درصد که در اقلیت هستند نباید قانونی تصویب شود که اجباری برای ثبت ازدواج باشد و باید در قانون به طور شفاف ذکر شود که اجباری برای این کار نیست. ببینید مشکل و درد اصلی جامعه ما این است که نهاد و بنیان مستحکم و باشکوه خانواده در حال فروپاشی است، هم‌اکنون آمار طلاق در ایران بسیار بالا و نگران‌کننده است، ما باید به دنبال بررسی این نکته باشیم که چرا ازدواج‌های دائم در کشور با سرنوشت طلاق رقم می‌خورد؛ نه این‌که نکاح موقت را قانونی کنیم و آن را در کتاب قانون و یا در آیین‌نامه و بخش‌نامه‌ها بیاوریم. ازدواج دائم تعهدی طولانی مدت برای زن و شوهر است و ثبت آن ضرورت دارد، این در حالی است که ازدواج موقت برای محرمیت است و قصد تمتع وجود ندارد..

 بنابراین نکاح موقت نمی‌تواند بنیان خانواده را در ایران مستحکم کند، ممکن است نکاح موقت نیاز موقتی مرد یا زنی را برآورده کند اما نمی‌تواند نهاد باشکوه خانواده را مرمت و بازسازی کند و جامعه و فرهنگ ما را نجات دهد..

  اما عدم ثبت ازدواج موقت جنبه‌های مثبتی هم دارد، ازدواج‌های موقت بعضا منجر به تولد کودک می‌شود ،اگر این ازدوج ثبت نشود حقوق کودک هیچ‌گونه ضمانت اجرایی ندارد، به تعبیر بهتر در درجه نخست این کودک هویت ندارد و اثبات هویتش با مشکل مواجه می‌شود، و دیگر این‌که نمی‌توان ارثی که به این فرزند می‌رسد را اثبات کرد؟

عرض کردم نباید اجباری باشد. در مواردی که پای بچه در میان بود و یا خود طرفین می خواستند این کار انجا شود اما برخی زوجهایی که ازدواج موقت می کنند تمایل  ندارند کسی متوجه شود. بنابراین اجبار کردن تبعات منفی خواهد داشت.

به عقیده من آن‌چه که به عنوان یک معضل در حال حاضر در بین افراد جامعه نمود یافته است، عدم آگاهی اغلب افراد جامعه با شرایط شرعی و قانونی صیغه بوده که این امر موجب بروز اختلافات شدید بعدی بین ایشان می‌شود.

بنابراین شما اساسا مخالف ازدواج موقت هستید؟

 خیر چون مسئله ازدواج موقت در قرآن کریم تاکید شده و ما نیز طرفدار اجرای آن هستیم و اگر بتوانیم اجرای صحیح ازدواج موقت را داشته باشیم این بهتر از بی بند و باری و زنا است. همچنین اصل 10 و 22 قانون اساسی می گوید از آنجا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوط باید برای آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.

 اما مسئله این است که چرا سری را که درد نمی کند می خواهیم دستمال ببندیم و آن را شکل قانونی ببخشیم. ..

شما تصور می کنید که با اصلاحیه این ماده از قانون رای بیاورد؟

اگر به طور شفاف عنوان  شود که اجباری در ثبت نیست ممکن است رای بیاورد اما من هیچ پیش بینی ندارم. البته این ازدواج‌ به صورت ازدواج دائم ثبت نمی‌شود؛ به همان صورت ازدواج موقت قید شده و محدودیت زمانی و شرایط ازدواج موقت را خواهد داشت.

اقای غضنفری، موافقان طرح معتقدند که  وقتی زوجه از ازدواج موقت باردار می شود زوج ملزم است ازدواج موقت را ثبت کند و تجربه نشان داده است ما در این وضعیت مشکلی نداریم و ماده 21 را قوه قضائیه پیشنهاد داده و بهتر است به همین شکل به تصویب برسد؟

ما در لایحه حمایت از خانواده بین عقد نکاح دائم و موقت تفاوت قائل شده ایم و مباحث مربوط به عقد نکاح موقت در ماده 22 مورد بررسی مفصلی قرار گرفته است و بهتر است در ماده 21 صحبتی از آن نشود، زیرا بحث ماده 21 عقد نکاح دائم است .

 

کد خبر 88429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =