۰ نفر
۸ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۱۰

حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی

در کشور ما آسیب‌شناسی ازدواج و خانواده بیانگر افزایش آمار طلاق است از این رو قانونی تحت عنوان قانون تسهیل ازدواج  در مجلس تصویب شده است که شامل تمام امور ضروری برای تشکیل و تحکیم بنیاد خانواده اعم از اقدامات فرهنگی و آموزشی، حمایت مالی برای ایجاد مسکن و حتی توسعه خوابگاه‌های متأهلی است و کیسیون فرهنگی مجلس هم با حضور کارشناسان و صاحبنظران راهکارهای ازدواج آسان را بررسی می‌کند. و سعی داریم تا شرایط ازدواج اسان را تسهیل کنیم.

زیرا افزایش پدیده طلاق در کشوری با آموزه‌های دینی و اسلامی، امری پسندیده محسوب نمی‌شود. همچنین با بررسی عوامل مؤثر در پیدایش طلاق، به این نتیجه می‌رسیم که بخشی از این علل به فقدان آموزش‌های قبل از ازدواج، اختلاف فکری بین خانواده‌ها و عوامل اجتماعی و اقتصادی مربوط می‌شود.

تجربه نشان می‌دهد بهترین زمان برای آموزش‌های قبل از ازدواج در آغاز زندگی مشترک است یعنی زمانی که جوانان برای چنین آموزش‌هایی دارای انگیزه‌ می‌شوند البته مشاوران و متخصصان هم این موضوع را تأیید می‌کنند.

از طرفی مشاوره‌های ازدواج می‌تواند موجب کاهش طلاق شود ولی افزایش بدون نظارت این موسسات در مواردی زمینه سوء استفاده را فراهم می‌کند لذا باید راهکارهایی برای ارائه مجوز به بخش‌های غیردولتی بر اساس معیارهای اسلامی ارائه شود.

  البته همه امور مربوط به ازدواج و خانواده ارتباط مستقیم با دولت ندارد اما  دولت حمایت از نهادهای مردم نهاد و تشکل‌های دولتی را می‌تواند پیگیری کند.

 فکر می‌کنم از جمله نهادهای دولتی موثر، سازمان ملی جوانان است که در سال‌های اخیر قدم‌های خوبی برای ازدواج جوانان برداشته است. به نظر بنده ایجاد بانک اطلاعاتی که بتواند جویندگان همسر را در زمینه معرفی و گزینش همسر مناسب راهنمایی کند، به تحکیم بنیاد خانواده کمک می‌کند؛ البته لازمه این امر مجموعه اقدامات هماهنگ است.

با توجه به اینکه کلانشهرها ترکیبی از خرده فرهنگ‌های مختلف بوده که با مهاجرت مردم از روستاها و شهرها شکل گرفته است و معمولاً آشنایی چهره‌به‌چهره وجود ندارد، ضرورت وجود این بانک‌ها مورد توجه صاحبنظران قرار گرفته است.

در امر ازدواج و تشکیل خانواده به هیچ وجه نباید الگوهای غربی‌ را مدنظر قرار داد؛ آموزه‌های ارزشمند مکتب اسلام ما را از تمام آموزه‌های غربی و شرقی بی نیاز می‌کند؛ کما اینکه تجربه آنها تجربه ناموفقی بوده و به فروپاشی نهادهای خانواده منجر شده است.

به طور کلی دو عامل تسهیل کننده ازدواج اسان می تواند باشد:

 راهکارهای فرهنگی آموزشی:

 1. اقدام فرهنگی: خصوصاً از طریق رسانه ها در جهت تغییر نگرش عمومی که مبتنی بر توقعات نابجای اقتصادی است.

وظیفه رسانه ها و انسانهای فکور و شخصیت های دلسوز اجتماعی در این زمان القاء دید واقع گرایانه به قشرهای مختلف اجتماع در زمینه ازدواج است؛ که با توجه به عدم امکان فراهم شدن اموری از قبیل شغل و مسکن مناسب برای اکثر جوانان تا سالیان متمادی، نمی توان توقع حل این مشکل را از راه اقتصادی در کوتاه مدت داشت.

2. سوق دادن نگرش خانواده ها در جهت اهمیت فوق العاده دادن به ازدواج فرزندان

3.اعطاء بینش به جوانان در جهت تلاش برای رفع موانع فرهنگی ازدواج

4.توجه دادن به خانواده ها در مورد صلاحیت تازه جوانها برای ازدواج

5. ممکن نشان دادن ازدواج آسان

6. ترغیب شخصیت ها و متمکنین به انجام ازدواج آسان ( بدون خرج و مراسم سنگین) برای فرزندانشان در جهت فرهنگ شدن ازدواج آسان در جامعه

7. سعی در رفع ترس جوانان از ازدواج

8. توجه دادن به خانواده ها در خصوص آثار منفی مهریه سنگین

9. فعال سازی صاحبان سخن و قلم در جهت تسهیل ازدواج

10. عدم پخش برنامه هایی که جوانان را از ازدواج باز می دارد.

11. آشنا کردن مردم با نظر دین در مورد آسان گیری ازدواج و همچنین ارتقاء سطح ایمان آنان.

در صورت بالا رفتن ایمان، دنیا، تجملات و تشریفات آن برایشان بی ارزش خواهد شد.

12. بررسی سیره اهل بیت علیهم السلام در مورد ازدواج آسان و بیان آن

13. اصلاح فرهنگ شغلی

14. نقد فرهنگ غلط لزوم ازدواج فرزند بزرگ تر قبل از کوچک تر

راهکارهای اقتصادی:

 1. ایجاد فرصتهای شغلی مناسب برای جوانان و محدود شدن اشتغال دختران توسط دولت.

2. حل مشکل مسکن جوانان توسط دولت.

3. کم کردن هزینه های مربوط به مراسم و خریدهای ازدواج با اختصاص سالن و فروشگاه های مخصوص و ...

4. ترغیب خیرین برای کمک به ازدواج جوانان.

نکته مهم: آنچه مسلم است لزوم اقدام دستگاه های ذی ربط برای رفع موانع اقتصادی ازدواج جوانان می باشد تا بتوان مشکل را حل کرد، اما یک نگاه واقع بینانه به ما می گوید وقتی جمعیت جوان در آستانه ازدواج کشور میلیونها نفر است،- با همه تلاشها حتی اگر بتواند مشکل همه را حل کند- سالیان سال از عمر جوانان برای رسیدن به شرایط لازم؛ مانند شغل و مسکن مناسب، در تجرد خواهد گذشت.

بنابراین ناگفته پیداست که راه های اقتصادی، توان حل کامل و به موقع مشکل ازدواج جوانان را ندارد و در نتیجه باید راهکارهای فرهنگی مورد توجه و عنایت ویژه قرار گیرد؛ چون در سایه تغییر فرهنگی، علاوه بر اینکه ازدواج، آسان خواهد شد، از بسیاری خرج های بی مورد نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.

ازدواج و تحصیلات

 1. ساماندهی مشاوره ازدواج و همسریابی در جهت ایجاد امکان یافتن مورد مناسب برای ازدواج.

2. ایجاد سهمیه بیش تر در دانشگاه برای پسران.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس

کد خبر 104323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۸
  1 1
  اگر واقعا راهکارهای بالا رو انجام بدین مشکل حل میشه ولی من که بعید میدونم بتونید ! چون سواد و اراده انجام این کار رو ندارید
 • بدون نام IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۸
  0 0
  گویا تمامی مشگلات جوانان را با گفتمان میتوان حل کرد و صد البته در این مقوله پتانسیل خوبی هم وجود دارد .
 • بدون نام IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
  1 0
  ازدواج کار آسونیه وقتی که پول باشه ، چون یه مثل هست که میگه پول همیشه خوشبختی نمیاره ولی بی پولی حتما بدبختی با خودش میاره در ضمن حرف زدن آسونه مهم انجام عملیشه
 • بدون نام IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
  1 0
  جهت اطلاع شما مسئله اشتغال رو درست کنید جوانان خودشان بلند ازدواج کنند
 • میثم دوربینیان IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  عالی بود باتشکر ان شاالله تحقق پیدا کند.