۰ نفر
۲۳ اسفند ۱۳۸۸ - ۰۳:۵۴

سازمان ملی جوانان با دستور مستقیم رئیس جمهور، مامور شده است که ازدواج جوانان کشور را سر و سامان دهد.

الناز محمدی: از همان زمان که وزیر آموزش و پرورش دولت دهم اعلام کرد که مشتاق است دختران دبیرستانی هرچه زودتر ازدواج کنند و پس از حمایت برخی مسئولان از او، حدس زدن این موضوع سخت نبود که دولت دهم قصد دارد به هر نحوی که شده، آمار ازدواج را بالا ببرد. یک روز گفته می شود دختران دبیرستانی ازدواج کنند، بهتر است. یک روز اعلام می شود برای داوطلبان متاهل، سهمیه خاص در کنکور کارشناسی ارشد در نظر گرفته می شود و چند وقت هم همه تمرکزشان را بر ازدواج موقت و لزوم گسترش آن در میان جوانان می گذارند.

اما در این میان، این سازمان ملی جوانان است که با دستور مستقیم رئیس جمهور، مامور شده است که ازدواج جوانان کشور را سر و سامان دهد. پس از آنکه هفته پیش، این سازمان طرحی را مبنی بر لزوم داشتن گواهینامه ازدواج پسران برای رفتن به خواستگاری اراده کرد، حالا و پس از انتقادات بسیاری که از سوی کارشناسان نسبت به این طرح شد، در سرفصل هایی، ویژگی ها و شرایط کسانی را که برای ازدواج مناسب هستند، مشخص کرده است.

سازمان ملی جوانان که قرار بود این هدف را از امروز با معرفی رسمی پایگاه «ساج» http://www.saj.ir فعلا این برنامه را به تعویق انداخته است. اما این سامانه به گفته رییس سازمان ملی جوانان استان تهران «به دنبال آن است تا ضمن پاسخ به نیازهای آموزشی جوانان عزیز برای ورود به عرصه تشکیل خانواده، توانمندی و مهارت ایشان را برای یک انتخاب صحیح، یک ازدواج آگاهانه و در نهایت، یک زندگی مشترک پایدار، افزایش دهد، با راه‌اندازی سامانه الکترونیکی ازدواج، به جوانانی که دوره‌های آموزشی سازمان ملی جوانان در زمینه مهارت های ازدواج را با موفقیت طی کنند، گواهینامه تخصصی «ازدواج» اعطا‌ می‌شود.

رئیس سازمان جوانان استان تهران «نیاز جوانان به آموزش های مربوط به ازدواج را دلیل راه اندازی این سایت و کلاس های اموزشی ازدواج» عنوان کرد و گفت: «جوانان با اطلاعات بسیار اندک ازدواج می‌کنند و آموزش‌های لازم را نمی‌بینند بنابراین رئیس‌جمهور پیشنهاد داد که همه دستگاه‌ها و سازمان ملی جوانان متولی این امر شوند و به این ترتیب جرقه این کار زده شد».

مردان چهارشانه و زنان ظریف ابرو، مناسب برای ازدواج
بررسی دقیق پایگاه «ساج» نشان می‌دهد که سامانه قرار است به داوطلبان اخذ گواهینامه ازدواج راهکارهای افزایش ازدواج‌های به‌هنگام،آگاهانه و پایدار در بین جوانان، ارتقای مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی جوانان و افزایش آگاهی‌های مربوط به ازدواج ، کاهش نرخ رشد سالیانه طلاق به ویژه در بین زوج های جوان و در سال‌های اول زندگی، آموزش و توانمندسازی جوانان در مورد مسائل مربوط به دوران پیش از ازدواج، حین ازدواج، دوران عقد و دوران پس از ازدواج بر اساس آموزه‌های دینی و اصول روانشناختی را آموزش دهد.

این سرفصل ها مردانی را شایسته ازدواج دانسته است که از قدرت، چهارشانگی و توان دفاعی برخوردار باشند و زنانی  را مناسب برای ازدواج تشخیص داده است که از تناسب اندام، ظرافت مو و ابرو و ظرافت صدا برخوردار باشند.

در این سرفصل ها در رابطه با خصوصیات زنانی که شایستگی ازدواج دارند آمده است، زنان شایسته ازدواج باید دارای جمال و زیبایی باشند که این جمال و زیبایی را در تناسب اندام، ظرافت مو و ابرو ، ظرافت صدا،‌حیا، عفت و پاکدامنی معنا کرده است. در این نوشتار زنان با ایمان و خداشناس ، زنان سادات، زنان باکره، زنان کم‌مهریه را برای ازدواج در اولویت قرار داده است و گفته شده زنی شایسته ازدواج است که در مقابل شوهر خود متواضع و فروتن باشد ودر مقابل شوهر، خود را بیاراید وبا مردانی غیر از شوهر خود احساس بیگانگی داشته باشد و در برابر آنها وقار به خرج دهد.

افزایش آمار طلاق و کاهش ازدواج در سالی که گذشت
از سوی دیگر طبق گزارشی که سازمان ثبت احوال به تازگی منتشر کرده است، ازدواج‌های امسال نسبت به سال گذشته 2/5 درصد کاهش،در بخش طلاق 13/2 درصد افزایش داشته‌ است و بیشترین ازدواج‌های اتفاق افتاده مربوط به مردان گروه‌ سنی 20 تا 24 است که با زنان 20 تا 24 ساله ازدواج کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، میانگین سن طلاق در زنان 29 سال و دو ماه است، که این سن در سال گذشته 28 سال و 11 ماه بوده است و میانگین سن مردان 34 سال و 10 ماه است که این سن در سال گذشته 33 سال و 10 ماه بوده است و می‌توان این طور استنباط کرد که همانطور که میزان طلاق 13/2 درصد افزایش داشته است، سن طلاق‌گیران نیز یک سال بزرگتر شده است.

بنابراین با این آمار جدید افزایش طلاق و کاهش ازدواج باید منتظر دیگر طرح های مسئولان دولت دهم برای بالا برون ازدواج و پایین آوردن آمار طلاق باشیم.

مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران بیشترین دلیل افزایش آمار طلاق در کشور را مشکلات اقتصادی می داند و می گوید:  تامین حداقل هزینه های زندگی اولین نکته ضروری برای زندگی مشترک است که متاسفانه در حال حاضر بسیاری از جوانان از داشتن این امکان محروم هستند.

افزایش مدت زندگی مشترک تا 4 سال
پیش از این، رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران از رشد 21 درصدی آمار طلاق در شش ماه اول امسال در تهران خبر داده و گفته بود: یکی از دلایل این مسئله، دوری خانواده‌ها از مسائل اجتماعی و ارتباط مستقیم آنها با مسائل سیاسی است.محسن زنگنه افزوده بود: آمار ازدواج در تهران در 6 ماهه اول سال سه و نیم درصد کاهش پیدا کرده است. رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران خاطرنشان کرد: افزایش کلاسهای مشاوره، فرهنگسازی و توانمند سازی جوانان در مبحث ازدواج سبب شده طول مدت ازدواج از یک سال به چهار سال افزایش یابد.

کد خبر 49345

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ازاده IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۰
    14 2
    یعنی زنان با مردانی که چهارشانه نیستند ازدواج نکنند؟ و مرد یکه بزن و قلدر بهتر از مرد تحصیل کرده که اهل دعوا نیست می تواند زندگی را اداره کند؟ این طرح به طور ضمنی می گوید که زنان باید به جلوه گری بپردازند، جراحی زیبایی کنند و مرتب رژیم بگیرند تا شوهر پیدا کنند! راستی راهی برای عمل حنجره زنانی که صدایش نازک نیست وجود دارد؟