۰ نفر
۱۱ آبان ۱۳۸۹ - ۰۶:۱۶

سرویس جدید گوگل به کاربران امکان می‌دهد موقعیت مکانی را نیز به محدودیت‌های جستجوی خود بیافزایند و به نتایج محلی دست پیدا کنند. کارشناسان، درآمد ناشی از این امکان جدید را قابل‌توجه ارزیابی کرده‌اند.

ابوالفضل کریمی: گوگل امکان جدیدی به نام جستجوی مکان‌ (place search) را راه‌اندازی کرده‌ که نتایج را فقط بر اساس موقعیت مکانی ارائه می‌دهد و به این ترتیب جستجو محلی‌تر می‌شود.

به گزارش تلگراف، از این پس، کاربران گوگل می‌تواند به دنبال یک فعالیت خاص در مکانی خاص باشند. برای مثال می‌توانند نام یک رستوران چینی را در لندن جستجو کنند و فهرستی از نتایج بر اساس معیار معین شده برای آن‌ها به نمایش درآید.

علاوه بر فهرست خطی نتایج، صفحه‌ای از گوگل‌مپ (سرویس نقشه گوگل) نیز ظاهر می‌شود که در آن، یک سری نقطه‌های قرمز مشخص شده و مکان‌های پیشنهادی را روی نقشه به کاربر نشان می‌دهد. کاربر می‌تواند روی فهرستی از سایت‌های بازبینی کلیک کند و با خواندن نظرات کارشناسان و دیگر افراد، بهترین گزینه را برای خود انتخاب کند.

جکی باوارو مدیر محصول جستجوی مکان در این باره در بلاگ گوگل گفت:« امروز ما Place search را معرفی کردیم. این فناوری نتایج جستجو را بر اساس محل مشخص شده ارائه می‌دهد. به این ترتیب شما بهتر می‌توانید به هدف خود دست پیدا کنید، نتایج را با هم جستجو کنید و تصمیم بهتری بگیرید. زمانی که ما پیش‌بینی کنیم شما به دنبال اطلاعات محلی هستید، نتایج جستجوی محلی به طور خودکار برای شما نمایش داده می‌شود. علاوه بر آن لینکی به نام Places در پنل سمت چپ صفحه نتایج جستجو ظاهر می‌شود که شما با کلیک کردن به آن می‌توانید نتایج را به طور محلی دریافت کنید. برای مثال زمانی که من در نیویورک هستم، شاید بخواهم بیلیارد بازی کنم. در صورتی که این عبارت را در گوگل جستجو کنم نتایج جستجو به طور خودکار برای آن مکان خاص ظاهر نمی‌شود. اما زمانی که من Places را کلیک کنم این نتایج برای من ظاهر خواهد شد.»

«با Place search ما به طور پویا صدها میلیون وب‌سایت را با بیش از 50 میلیون مکان مختلف در دنیا مرتبط می‌کنیم. ما حتی می‌توانیم به طور خودکار مشخص کنیم کدام سایت‌ها درباره مکان‌های واقعی صحبت می‌کنند و حتی اگر نشانی آنها اعلام نشده باشد و یا چند نام مختلف برای یک مکان معین شده باشد، نتایج جستجو را برای شما به نمایش می‌گذاریم».

در طول چند روز آینده این امکان به 40 زبان مختلف به نمایش گذاشته می‌شود. برای دیدن یک نمونه از شیوه کار این محصول جدید اینجا را کلیک کنید.

گوگل اهمیت ویژه‌ای برای سرویس‌های مبتنی بر مکان قائل است و به همین دلیل به تازگی ماریسا میر رئیس بلندپرواز بخش جستجو را به سمت جدیدی منصوب کرده تا تمرکز بیشتری روی توسعه محصولات جستجوی محلی داشته باشد.یکی از اهداف گوگل کسب سود بیش‌تر از این طریق است.

کد خبر 105056

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =