در روزهای اخیر، فیزیک‌دانان به کشفیات جالبی دست پیدا کرده‌اند. این‌که زمین از همان ابتدای تشکیل دارای آب بوده؛ نانوساختارهای شفاف برای تبدیل نور خورشید به جریان الکتریکی و راز درخشش گیاهان پاندورا.

ماجرای آب در زمین یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی است که بشر به‌دنبال پاسخ به آن است. آب، مایه حیات است و اگر بتوان چرخه پیدایش آب را در سطح زمین کشف کرد، می‌توان بهتر به جستجوی سیارات زمین‌مانند مستعد حیات پرداخت و هم‌چنین شرایط زندگی را در دیگر نقاط مستعد منظومه شمسی فراهم کرد.

دانشمندان از پیش حدس می‌زدند که بمباران دنباله‌دارها و شهاب‌سنگ‌ها در بیش از 4 میلیارد سال پیش، آب را به زمین آورده؛ اما کشفیات جدید نشان می‌دهد غبار کیهانی از همان بدو تشکیل زمین در 4.5 میلیارد سال پیش، آب فراوانی را در زمین ایجاد کرده است. برای توضیحات بیشتر، خبر غبار کیهانی، منشاء اقیانوس‌های روی زمین است را کلیک کنید.

و اما تولید سلول‌های خورشیدی شفاف، یکی دیگر از دستاوردهای مهم فیزیک‌دانان طی روزهای اخیر است. استفاده از انرژی‌های پاک در دهه گذشته فراگیر شده و بهترین و پاک‌ترین آنها هم استفاده از انرژی خورشیدی است. اما انرژی خورشیدی نیازمند سطح وسیعی است تا بتواند جوابگوی مصرف روزافزون خانگی باشد. به‌همین دلیل، دانشمندان به‌دنبال راه‌حل‌هایی بودند که بتوانند بدون تاثیر منفی در چشم‌انداز خانه از سطح‌های قابل‌توجهی مانند دیوارها، سقف، پنجره و حتی کف خانه برای تولید جریان الکتریکی استفاده کنند. تولید سلول‌های خورشیدی شفاف دستاورد بزرگی در این زمینه است. برای کسب اطلاعات بیشتر، خبر ماده‌ای نامرئی که نور را جذب می‌کند را کلیک کنید.

و خبر سوم هم بازآفرینی گیاهان درخشان سیاره پاندورا است که صحنه‌های زیبایی را در فیلم آواتار ایجاد کرده بود. اکنون فیزیک‌دانان موفق شده‌اند با تزریق نانوذرات طلا به گیاهان آبزی، ویژگی فلورسانس را در آنها ایجاد کنند تا با تاباندن پرتوهای فرابنفش، لایه‌های الکترونی مولکول‌های موجود در کلروفیل گیاهان برانگیخته شوند و از خود نور منتشر کنند.

بدین‌ترتیب، می‌توان در آینده نه‌چندان دور، گیاهان درخشانی تولید کرد که حتی بتوان از آنها برای مصارف روشنایی هم استفاده کرد. برای مطالعه بیشتر، خبر گیاهان درخشان پاندورا به زمین پا می‌گذارند!  را کلیک کنید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 106651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =