عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه با استقبال از پیشنهاد ایران برای برگزاری مذاکرات با غرب در کشور ترکیه گفت که آنکارا این توانمندی را دارد که به عنوان واسطه میان ایران و قدرت های غربی به پیشبرد روند این مذاکرات کمک کند.

پایگاه اطلاع رسانی 'بلومبرگ' با اعلام این خبر، نوشت: رئیس جمهور ترکیه، دیروز (سه شنبه) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی 'بلومبرگ' گفت، ترکیه که همواره از دیپلماسی در مقابل تحریم در محدود کردن برنامه هسته ای ایران حمایت کرده است،‌ می تواند به عنوان واسطه میان جمهوری اسلامی ایران و قدرت های جهان، میزبان این مذاکرات شود.

وی گفت: 'ترکیه انتظار دارد میزبان این مذاکرات 'بسیار مهم' باشد و این توان را دارد که به پیشبرد روند مذاکرات میان غرب و ایران کمک کند.

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی 'بلومبرگ'، عبدالله گل که از سال 2007 تاکنون رئیس جمهور ترکیه است و پیش از آن نیز به مدت چهار سال در سمت وزیر امور خارجه این کشور قرار داشت، به همراه 'رجب طیب اردوغان'، نخست وزیر این کشور تغییراتی را در سیاست خارجی ترکیه بوجود آورده اند که موجب نارضایتی برخی متحدان اروپایی ترکیه و نیز آمریکا و رژیم صهیونیستی شده است. ترکیه از سال 2005 مذاکرات مربوط به عضویت در اتحادیه اروپا را مطرح کرده و در عین حال تلاش کرده است تا مناسبات خود را با برخی کشور های همسایه، از جمله ایران و سوریه تقویت کند. در همین راستا به کرات اسرائیل را که یکی از متحدان امنیتی نزدیک ترکیه به شمار می رفت، مورد انتقاد قرار داده است.

براساس این گزارش ، 'فیلیپ کراولی'، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، دیروز (سه شنبه) گفت، ایران به پیشنهاد 'کاترین اشتون' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای برگزاری مذاکرات پاسخ مثبت داده و برای پیشبرد این مسئله اعلام آمادگی کرده است. وی افزود، آمریکا امیدوار است این مذاکرات تا پایان ماه جاری میلادی انجام شود.

وی در جمع خبرنگاران در واشنگتن گفت:‌ 'ما خواهان از سر گیری مذاکرات سال گذشته هستیم و مایلیم این مذاکرات به صورت مجموعه ای از نشست ها صورت گیرد نه در یک جلسه. زیرا مسائل پیچیده و دشواری وجود دارد و بدیهی است که هیچ یک از این مسائل را نمی توان طی یک جلسه حل و فصل کرد.'

کد خبر 107321

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =