نهادهای رسمی برای ترور دکتر مجید شهریاری اطلاعیه هایی را صادر و بر ادامه راه علمی آن شهید تاکید کرده اند.

ترور دکتر مجید شهریاری باعث واکنشهای رسمی از سوی نهادهای علمی و سیاسی و همچنین چهره های مختلف شد. نهاد ریاست جمهوری، این ترور را به شاخه خارجی سرویس اطلاعات برتانیا (MI6)، "صهیونیستها" و "عوامل استکباری" مرتبط دانست و کانون دانشگاهیان ایران آن به نیروهای ضدانقلاب نسبت داد. وزارت علوم نیز با انتشار بیانیه ای "ایادی استکبار جهانی" را در حوادث تروریستی روز دوشنبه تهران داخل کرد و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از روشهای "صهیونیستی" برای ترورها نام برد. این در حالی است که رئیس پلیس تهران گفت تاکنون مظنونی در این حوادث دستگیر نشده و گروهی، مسئولیت انفجارها را بر عهده نگرفته است. سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استان تهران نیز از بررسی تیم گروه استانداری در این حادثه خبر داد و حاضر به اعلام جزئیات بیشتر نشد. گفته می شود دکتر شهریاری مشاور یکی از پروژه های علمی بین المللی است که در آن ایران با برخی از کشورهای منطقه از جمله رژیم اشغالگر قدس، همکاری دارد. آمریکا و انگلیس نیز از اعضای ناظر این برنامه علمی موسوم به "سزامی" هستند.

در جدول زیر، قسمتی از بیانیه ها و اظهارات افراد و نهادهای مختلف که روز دوشنبه منتشر شد، آمده است:

نهاد/شخص

سمت/عنوان

قسمتی از اظهارنظر/بیانیه

نهاد ریاست جمهوری

 

 

پیام تسلیت مسئول ارتباط با رسانه های نهاد ریاست جمهوری

رژیم صهیونیستی این بار دکتر مجید شهریاری استادیار دانشگاه را به خاک و خون کشید، تا به خیال باطل خود از پیشرفت ملت مستقل و متقدر ایران اسلامی در حوزه های علمی و فناوری جلوگیری نماید. اکنون که خون بهترین فرزندان این آب و خاک طی عملیات تروریستی به زمین ریخته می شود، تحلیل گران سیاسی و امنیتی را به واکاوی درباره ارتباط این حوادث ضدانسانی با اظهارات اخیر رییس سازمان اطلاعات انگلیس (M.I.6) مبنی بر استخدام جاسوس و فعالیت علیه جمهوری اسلامی ایران و نیز اعلان موضع جدید پارلمان اورپا درباره لزوم خارج شدن نام گروههای تروریستی ضد ایرانی از فهرست سیاه آمریکا وا می دارد.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 

اطلاعیه روابط عمومی وزارت علوم

متأسفانه دونفر از اساتید فیزیک دانشگاه شهید بهشتی به یک شیوه مشابه و در  محل های جداگانه بین ساعت 7 تا 8 صبح امروز مورد سوء قصد ایادی استکبار جهانی قرار گرفتند. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیدگی سریع و قاطع مراجع امنیتی، انتظامی و قضایی برای شناسایی و مجازات این اقدام  جنایتکارانه عوامل وابسته به استکبار جهانی را خواستار شده است.

سازمان انرژی اتمی

اعلامیه علی اکبر صالحی رئیس این سازمان

جنایتکاران...گمان می‌برند با دستمایه قراردادن ترور و خشونت عریان می‌توانند مانعی در برابر رشد و بالندگی فرهیختگان و نخبگان این سرزمین خدایی ایجاد نمایند. دشمنان باید بدانند که با حذف یکی از ثمرات شجره طیبه انقلاب اسلامی نخواهند توانست مانع رشد و بالندگی فرزندان این مرز و بوم گردند چرا که رویش و زایش این گلستان را پایانی نیست و به فضل الهی ده‌ها و هزاران گل دیگر از این بوستان خواهد رویید و اهریمنان شیطان صفت به اهداف شوم خود دست نخواهند یافت.

سازمان بسیج مستضعفان 

بیانیه سازمان بسیج مستضعفان

استکبار جهانی، صهیونیسم بین‌الملل و ایادی جیره خوارشان نیز باید بدانند که با این اقدامات کور نه تنها فعالیت‌های علمی متوقف نمی‌گردد بلکه خیل عظیم شاگردان آن اساتید شهید، با انگیزه‌ای قویتر وارد عرصه و میدان جهاد علمی گردیده و شگفتی‌های خارق العاده‌ای را خلق خواهند نمود. دشمنان این ملت باید بدانند هرگز نمی‌توانند با اقدامات تروریستی، مسیر پرافتخار جهاد علمی پژوهشی ایران عزیز را متوقف کنند.

کانون دانشگاهیان ایران

اطلاعیه این کانون

شکست در عرصه سیاسی دیپلماتیک و ناامیدی از جذب نخبگان و فعالان علمی از سویی و سرعت گرفتن موتور پیشرفت علمی در دانشگاه‌های ایران اسلامی از سوی دیگر سبب شده است تا دشمنان ایران اسلامی پس از ناکامی در درگیرکردن دانشگاه‌ها به مسائل حاشیه‌ای و سیاسی، به ترور اساتید دانشگاه‌ها روی بیاورند، همانگونه که سال گذشته در چنین ایامی دکتر علی‌محمدی، از اساتید متعهد دانشگاه تهران، هدف ترور کور عناصر تروریست ضدانقلاب قرار گرفت و به شهادت رسید. 

اسماعیل کوثری

 

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

در این ترورها از روش‌های صهیونیستی استفاده شده است که طی آن به شکل ناجوانمردانه‌ای بمب‌ها را به اتومبیل افراد متصل می‌کنند تا از این طریق بتوانند اهداف تروریستی خود را دنبال کنند.

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

مایندگان مجلس از وزیر کشور خواستند که این واقعه را پیگیری کند
 و امیدواریم که مسئولان امنیتی و اطلاعاتی کشور نیز به دنبال
پیگیری عوامل این ترورها باشند. از وزیر امور خارجه نیز
خواستیم تا در این زمینه پیگیری کند و عوامل خارجی که در این
موضوع دست دارند نیز شناسایی شوند.

/133

کد خبر 112115

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =