۰ نفر
۱۴ آذر ۱۳۸۹ - ۱۹:۱۳

امیر مرادی دونده 800 متر ایران چهره ماندگار کاروان ایران در بازیهای آسیایی گوانگ ژوشد؛ با این که مدال نگرفت.

اما هیچ کس فداکاری اش را از یاد نمی برد. او در فینال 800 متر با سرعت دادن به دو همه رقبا را دنبال خودش کشاند تا در 200 متر آخر برادرش سجاد پیش افتد و قهرمان شود. برای او مهم طلا یی شدن سجاد بود. به همین خاطر 10 دقیقه قبل از مسابقه پیشنهاد آهو شدن را با برادرش مطرح می کند: «10 دقیقه قبل از مسابقه من به سجاد پیشنهاد دادم تا دو را تند کنم. البته سرخط استارت فکر می کردم بلال منصور دو را تند کند اما وقتی گفت خوب نیستم، فهمیدم 600 متر زیر 19 /1 نمی شود و در حالی که من می خواستم 600 متر زیر 18 /1 شود. من به خاطر طلا دو را تند کردم و فداکاری هم نکردم.»

کار او همه را تحت تاثیر گذاشت، حتی رئیس جمهور. به همین خاطر امیر مرادی هم پاداش نفر سوم را گرفت. هرچند خودش در سالن نبود. اما بارها اسمش برده شد. او که از این قضیه خیلی خوشحال است می گوید: «این تقدیرها خوب است. چرا که انگیزه ورزشکاران را بالا می برد و آنها را ترغیب می کند که روحیه همکاری را فراموش نکنند.» دونده بروجنی معتقداست برای این کار تنها به برادرش فکر می کرده: «من به خاطر سجاد و مدال طلا این کار را کردم، نه خودم. اصلا فکر نکردم که معروف می شوم. چرا که این طلا به درد دوومیدانی می خورد و شاید با این کار باشگاهها برای سرمایه گذاری در دوومیدانی ترغیب شوند.»

او با این که ایمان داشت کارش تاثیرگذاراست اما نمی دانست تا این حد: «می دانستم کارم تاثیر دارد اما فکر نمی کردم اثرش این قدرسرو صدا کند. این اولین بار نیست که در دوومیدانی این اتفاق می افتد. آفریقایی ها در مسابقه های جهانی خیلی از این حربه استفاده می کنند. البته در المپیک هم برادر بکله برای موفقیت او همین کار را کرد.» شاید دویدن سجاد درفینال 1500 متر دو روز قبل از فینال 800 این جرقه را در ذهن امیر مرادی زد: «سجاد 1500 متر دویده بود و بدنش در استقامت بود و نمی توانست در 800 متر سرعت داشته باشد. این کار لازم بود.»

دونده 20 ساله ایران حتی یک لحظه هم احتمال نمی داد که شاید نقشه اش نگیرد: «اگر بقیه هم دنبال من نمی آمدند، سجاد که می آمد و باز به هدفم می رسیدم. اگر این کار را نمی کردم با شناختی که از رقبا داشتم به طور حتم جای نفر پنجم، ششم وهفتم با دوم، سوم و چهارم تغییر می کرد. اگر این اتفاق نمی افتاد و دو می خوابید محمد صالحی که سرعت بالایی دارد سه نفر اول را می گرفت. حتی دونده های عراقی و قطری هم از من تشکر کردند.» امیر مرادی که در 20 سالگی اولین بازیهای آسیایی اش را پر فروغ پشت سر گذاشته حالا به فکر مدال آوری در 2014 کره است: «من در بازیهای 2014 کره، خیلی خوب می دوم. با تجربه ای که از گوانگ ژو دارم باید در اینچه اون مدال بگیرم. سجاد اگر در دوحه در 800 مترمی دوید مدال می گرفت اما در گوانگ ژو با تجربه اش دو مدال گرفت. البته من به اوگفته بودم مدال می گیرد.»

کد خبر 113769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۵
    2 0
    دمش گرم