فارس: پس از اعلام دعوت ایران از برخی کشورها به غیر از آمریکا برای بازدید از سایت‌های هسته‌ای رسانه‌های آمریکایی از این اقدام ایران ابراز ناراحتی کردند و آن را برای اختلاف انداختن میان کشورهای مخالف برنامه هسته‌ای ایران پیش از برگزاری دور بعدی مذاکرات عنوان کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که "علی اصغر سلطانیه " نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشنهاد یک تور بازدید از سایت‌های هسته‌ای ایران را برای 15 و 16 ژانویه (25 و 26 دی) ارائه شده است.

یک دیپلمات آگاه از مفاد نامه گفت که این نامه برای روسیه، چین، مصر، گروه کشورهای عدم تعهد در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کوبا، اعضای اتحادیه عرب در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مجارستان که ا کنون ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، ارسال شده است.

آسوشیتدپرس نوشت: نام ایالات متحده آمریکا در میان دعوت شدگان دیده نمی‌شود.

بر اساس اعلام آسوشیتدپرس، نامه فوق به تاریخ 27 دسامبر 2010 و چیز دیگری از دیدار از سایت‌های هسته‌ای ایران در آن نیامده است.

دعوت نشدن از آمریکا در روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز اینگونه بازتاب داشت: به نظر می‌رسد این دعوت برای اختلاف انداختن در میان کشورهای مخالف برنامه هسته‌ای ایران پیش از برگزاری دور بعدی مذاکرات طراحی شده است.

کرولی که سعی داشت این اقدام ایران را که به منظور اعتمادسازی بیشتر در خصوص عدم انحراف در برنامه هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد، کم اهمیت جلوه دهد مدعی شد: این یک تمهید هوشمندانه است، اما جایگزین مسئولیت‌های ایران نیست.

کرولی همچنین گفت: دعوتنامه‌ای برای ما ارسال نشده است.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس همچنین به نقل از یک دیپلمات نزدیک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که نیروگاه بوشهر و تاسیسات نطنز محل‌های بازدید خواهد بود و نشست‌هایی قرار است با علی اکبر صالحی سرپرست وزارت خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران برگزار شود.

آسوشیتدپرس همچنین به نقل از یک دیپلمات دیگر اعلام کرد که گروه غیرمتعهدها و اتحادیه عرب دعوت ایران را پذیرفته‌اند.16146

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 120819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =