جایگاه ایرج دانایی‌فرد دقیقا کجای تاریخ استقلال است؟

ایرج دانایی فرد روی تخت بیمارستان است و حسن روشن ، همبازی دیرین او از هواداران خواسته تا برایش دعا کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ ایرج دانایی فرد برای نسل امروز هواداران استقلال اصلا نام بزرگی نیست. او را نه در قواره مرحوم حجازی و نه پورحیدری قرار می دهند و نه حتی در کنار برادران مظلومی و بیانی قرار می گیرد ولی او مثل آندرانیک اسکندریان و حسن نظری بخشی پاک نشدنی از تاریخ باشگاه استقلال است. 
یکی از آنهایی که تاریخ باشگاه از ابتدا که دوچرخه سواران بوده تا بعدها که نامش تاج و استقلال بوده است. ایرج پسر خلف علی دانایی فرد است. پسر مردی که برای استقلال نقش پدر را داشته . مردی که بخشی جدا نشدنی از تاریخش بوده. یکی از بازیکنان نسل اول تیم ۱۳۲۴ تا حوالی دهه ۵۰ که رایکوف به این تیم آمد. 
ایرج با استقلال و مکتب آبی تهران بزرگ شد. پایه فوتبالش در این تیم گذاشته شد اما چون دانشگاه افسری نیروی هوایی رفت، سر از عقاب و دوره ای هم پاس در آورد.
مقصد برایش اما باز تاج بود. او از این تیم به جام جهانی ۱۹۷۸ رفت.
نام ایرج تا همیشه در تاریخ ملی ما می ماند. او بازی های ملی زیادی نداشته اما اولین گل تاریخ مان در جام جهانی را زده و ماندگار شده است. 
او البته بعد از این جام راهی آمریکا شد و در اوکلاهاما فوتبال بازی کرد. مثل آندرانیک و حسن نظری که رفتند ام ال اس و در فوتبال مان فراموش شدند.
همه این ها اما از بهترین های عصر خود بودند. ایرج با آن بازی فیزیکی و البته تکنیکی اش در خط حمله ، به گفته ابوالفضل جلالی روزنامه نگار قدیمی، مدیر برنامه های پیشین علی کریمی و از اعضای کادر سرپرستی تیم ملی فوتبال ایران ، یکی از بهترین‌های تاریخ ملی و تاج محسوب می شودکه به دلیل دوری از ایران ، فراموش شد اما هیچ وقت نمی توان ازکنار نامش گذشت:«به هر حال اگر قرار باشد سی تا بازیکن تاپ درجه یک انتخاب کنیم قطعا ایرج در این دسته قرار می گیرد.او در استقلال یک ستاره نشد چون کم در تاج بازی کرد. ولی نمی توان نقش و جایگاهش در فوتبال ایران را کم تلقی کرد.»
ایرج خان این روزها در تهران تحت درمان است درحالی که تازه وارد ۶۵ سالگی می شود و جلالی می‌گوید:«امیدوارم ایرج هرچه زودتر سلامتی اش را بدست بیاورد.»

۴۱۲۵۸

کد خبر 1209122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =