۷ نفر
۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۷
واکنش ایران به ادعای تازه آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات کریستوفر فورد دستیار وزیر امور خارجه آمریکا واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، قاسمی گفت:ایشان  هم مثل برخی همکاران خود متاسفانه بر اساس آرزوهای خام خود اظهارنظر کرده است و قطعا اگر فقط یک بار دیگر به سخنان خود نگاهی داشته باشند متوجه تناقض ها و ناراستی های سخنان بیهوده و بی اساس خود خواهد شد.

قاسمی افزود: آمریکا بزرگترین ناقض تعهدات بین المللی است و نقض و سرپیچی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نمونه بارز رفتارهای یک دولت ناآرام و سرکش و لجوج است. جامعه بین المللی براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت برجام را توافقی می داند که باید مفاد آن  از سوی همه کشورها و طرف های ذیربط رعایت شود. بویژه  همه طرف های اصلی آن، یعنی کشور های پنج بعلاوه یک باید متعهد و پایبند به تعهدات خودباشند اما این کشور قانون گریز و قانون شکن آمریکا بود که بدون هیچ دلیل و مستندی و با وجود اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به برجام را تایید کرده بود، اقدام به خروج  یکجانبه و غیرقانونی از این توافق کرد و به رویکرد علنی این کشور در اصرار بر عدم اجرای تعهدات بین المللی خود ادامه داد. سرپیچی، سرکشی و کینه توزی دولت فعلی آمریکا در قبال برجام حتی پس از خروج این کشور از برجام با تهدید سایر کشورها به اجرای آن نیز متوقف نشده است و این کشور، بی توجه به تمامی موازین بین المللی و حقوقی در رویکردی نادر و بسیار خطرناک، کشورهایی که پایبند به قطعنامه ۲۲۳۱ مانده اند را یا مجازات می کند و یا به صورت مصرانه با اعزام هیات های مختلف، تهدید به مجازات و تحریم و تحدید می کند.

سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: برجام به حفظ صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی کمک قابل توجهی کرده است و نقض این توافق و قطعنامه شورای امنیت اقدامی بی ثبات کننده و  در جهت تخریب و تهدید صلح و امنیت بین المللی و منطقه ای است و این کشور باید پاسخگوی عواقب تضعیف این توافق باشد. سخنان این مقام آمریکایی و دیگر مقامات آن کشور  پیرامون  برجام و برنامه موشکی ایران که عملا نشان داده اند پایبند به تعهدات خود و هیچ قاعده و عرف بین المللی نیستند و در همه زمینه ها رویکردی مبتنی بر استانداردهای دوگانه دارند، برای ما  کاملا بی ارزش شده است و سخن از مذاکره و توافق مجدد مصداق آزموده را آزمودن است. ما دولت قانون شکن آمریکا را به احترام به حقوق بین الملل و پایبندی به تعهدات بین المللی خود فرا می خوانیم.

49311

کد خبر 1212157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
    8 0
    امریکا امریکا مرگ به نیرنگ تو خون جوانان ما(البته نه اقازاده ها) میپکد از چنگ تو دزد جهان خواره ای دیو ستمکاره ای(البته نه برای اقا زاده هایی که با حقوق کارمندی پدرانشان و یا مثل خانم ابتکار مادرانشان در دل این کشور جهانخوار و ستمگر و دیو منش و غرق در فساد دارن حال میکنن و به ریش این مردم بدبخت مفلوک میخندن و بعد برای اقامت در غرب وحشی سر و دست میشکنن) نتیجه اینه که امریکا اخ و بد هست ولی برای مردم عادی مفلوک و برای اقا زاده ها بهشت موعود