«فاندو و لیز»؛ وصف حالی از این‌روزهای مردم

در نمایش «فاندو و لیز» اثر کمتر شناخته شده فرناندو آرابال با ترجمه ایرج انور یک گروه پنج نفره را می‌بینیم که به سوی مقصدی نامعلوم در حرکت‌اند، اما پیش نمی‌روند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، احمد طالبی‌نژاد منتقد درباره نمایش «فاندو و لیز» به کارگردانی هوشمند هنرکار که در تالار چهار سوی مجموعه تئاترشهر روی صحنه می‌رود، نوشت: «همزمان با نمایش‌های پرزرق و برق و به اصطلاح لاکچریِ این روزها، در سالن چهارسوی تاترشهر که برای نسل ما خاطره‌ساز و خاطره‌انگیز است، نمایش «فاندو و لیز» نوشته فرناندو آرابال به کارگردانی هوشمند هنرکار روی صحنه است؛ اثری طنزآلود که وصف حال امروز مردم است.

فرناندو آرابال برای دوستداران سینما و تاتر در ایران نامی آشنا است، به ویژه با دو اثر برجسته‌اش «دو جلاد» و «پیک‌نیک در میدان جنگ». این شاعر، نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، فیمنامه‌نویس و کارگردان اسپانیایی از همان جایی برخاسته که بونوئل و سالوادور دالی.

نگاه آرابال به جهان معاصر نگرشی ابزورد و گروتسک‌وار است. شوخ‌طبعی توام با وحشت.

در نمایش «فاندو و لیز» اثر کمتر شناخته شده او با ترجمه ایرج انور یک گروه پنج نفره را می‌بینیم که به سوی مقصدی نامعلوم در حرکت‌اند، اما پیش نمی‌روند. این همان گروتسک است. انسان امروز بیش از حد گرفتار جفنگیات شده است.

از دیدن نمایش «فاندو و لیز» پشیمان نخواهید شد.»

۲۴۱۲۴۳

کد خبر 1214171

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =