افراد اظهار نظر می کنند، برخی مسئولان درباره اش آمار می دهند و گفته شده به زودی تحقیقات جامعی که درباره اش انجام داده اند، منتشر می شود، ولی با این حال، اعتیاد همچنان در مدارس قربانی می گیرد.

امید سلیمی بنی: افراد اظهار نظر می کنند، برخی مسئولان درباره اش آمار می دهند و  گفته شده به زودی تحقیقات جامعی که درباره اش انجام داده اند، منتشر می شود، ولی با این حال، اعتیاد همچنان در مدارس قربانی می گیرد.به بهانه اعلام قریب الوقوع آمار رسمی اعتیاد در مدارس کشور، گفتارهای اشخاص مختلف و آمارهای قطره چکانی که بارها مورد اعتراض مسئولان واقع شده، در این گزارش آمده است:

جدول اظهارات افراد درباره اعتیاد دانش آموزان

نام

سمت/عنوان

خلاصه اظهارات

حسن ضیاء‌الدینی

 

مدیرکل سلامت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش

 

ما در حال حاضر به دلیل نبود آمارهای شفافی در رابطه با نبود اعتیاد در مدارس ما مشکلاتی روبرو هستیم که بر این اساس گروهی از کارشناسان با مطالعه روی بیش از 30 استان کشور برای اولین آمار شفاف و روشنی را از میزان اعتیاد در مدارس ارائه می‌دهد که کارهای تحقیقاتی این امر به پایان رسیده و طی ماه‌های آینده اعلام می‌شود.

از نظر ما داشتن آمار در این رابطه راهگشا نیست بلکه ما باید علل اصلی اعتیاد در مدارس را ریشه‌یابی کنیم که در حال حاضر نیز بار اقداماتی همسو با سیاست‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر سعی در حل این معضل در مدارس داریم.

طاها طاهری

جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر

 

براساس بررسی‌های صورت گرفته، در برخی مدارس حاشیه‌ای نقاط آسیب‌پذیر دانش‌آموزان به مصرف‌کننده مواد مخدر تبدیل شده‌اند. باتوجه به شرایط یاد شده، زنگ‌‌های خطر در خصوص رواج مواد مخدر در میان دانش‌آموزان مدارس این مناطق به صدا در آمده است

اکبر اعلمی

نماینده تبریز در مجلس

در قالب سئوال از وزیر وقت آموزش و پرورش: هشدار درباره تغییر الگوی مصرف مواد مخدر در بین دانش‌آموزان از تریاک و هروئین به مواد جدیدی همچون شیشه و کراک. تشریح تدابیر ویژه در این وزارتخانه برای مهار اعتیاد در دانش‌آموزان مدارس

مقام آگاه

از مسئولان وزارت آموزش و پرورش

در گفتگو با خبر آنلاین: تنها برنامه وزارت آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان معتاد، اخراج تدریجی آنها است. در سطح مدارس و آموزش و پرورش، روش رسمی مناسبی برای ترک اعتیاد دانش‌آموزان وجود ندارد هر چند برخی مشاوران با ابتکار عمل شخصی خود، دانش‌آموزان معتاد را به پزشکان متخصص ترک اعتیاد هدایت می‌کنند. متأسفانه در مراکز ترک‌اعتیاد خصوصی و وابسته به وزارت بهداشت، مشاور ویژه دانش‌آموز معتاد کمتر به چشم می‌خورد و محیط این مراکز برای نوجوانان مدارس راهنمایی و دبیرستان، مناسب به نظر نمی‌رسد.

علیرضا سلیمی

عضو کمیسیون آموزش مجلس

 

متأسفانه سن اعتیاد در کشور پایین آمده است. اگر این واقعیت تلخ را پنهان کنیم، مشکل حل نمی‌شود. با پاک کردن صورت مسئله نمی‌توان مانع از گسترش یا تخریب‌های اعتیاد در نسل جوانشد. این در حالی است که مافیای بزرگی در این زمینه فعالیت می‌کند و به صورت تشکیلاتی برای گسترش اعتیاد در بین جوانان ما تلاش می‌کنند.

علیرضا شایان‌مهر

جامعه‌شناس

متأسفانه امروزه کمتر شاهد روابط عاطفی بین معلمان و دانش‌آموزان هستیم. غلبه نگرش اقتصادی در میان دست‌اندرکاران آموزشی، موجب غفلت آنها از مسئولیت‌های تربیتی‌شان شده است. البته این عملکرد معلمان،‌ غیرطبیعی و غیرمسئولانه نیست زیرا آنان به عنوان عضوی از این جامعه با مشکلات فراوانی دست به گریبان هستند. ایران در زمینه اعتیاد به نسبت جمعیت و اعتیاد از نوع تزریقی، رتبه اول را در جهان دارد. این مسئله به گونه‌ای است که امروز شاهد پایین آمدن سن اعتیاد و راهیابی آن به مدارس راهنمایی و دبیرستان هستیم.

هومن نارنجیها

مدیرکل امور فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر

دانش آموزان تهرانی در حوزه اعتیاد نسبت به سایر دانش آموزان کشور در وضع بدتری قرار دارند. هفت دهم معتادان دانش آموز هستند. بارها به ما انتقاد شده است که چرا آمار دقیقی درباره مواد مورد گرایش جوانان نداریم و به ما می گویند که پس شما در ستاد مبارزه با مواد مخدر چه کار می کنید اما باید بگویم که مگر وزارت بهداشت با این همه عظمت آمار دقیقی از شیوع بیماری ها در کشور دارد یا همین وزارتخانه به عنوان متولی سیگار آمار دقیقی از مصرف کنندگان دارد.

علی عباسپور تهرانی فر

 

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

 

در دنیا برای پیشگیری از اعتیاد به ازای هر دانش آموز 20 دلار هزینه می کنند و این رقم در ایران به ازای هر دانش آموز نیم دلار است. انکار وجود اعتیاد در بین دانش آموزان تنها پاک کردن صورت مسئله است و هیچ کمکی به حل وضعیت موجود نمی کند. آماری وجود دارد که نمی‌توان ‌آنها را بیان کرد به هرحال باید واقعیتهای اعتیاد دانش آموزان را پذیرفت و آنها را انکار نکرد. دوهزار وچهارصد دانش آموز معتاد در کشور وجود دارد، از مسئولان بخواهد فکری جدی به حال این مسئله کنند. برای جلوگیری از گرایش دانش آموزان به مواد مخدر دولت باید در لایحه بودجه سال 89 اعتبار مناسبی را برای تامین نیروی انسانی و ارائه آموزش در این زمینه اختصاص دهد. مدارس ما در معرض خطر شدید گرایش دانش آموزان به مواد مخدر که تنوع آنها نیز زیاد است قرار دارند و انجمن اولیا و مربیان باید نقش بی بدیلی را در این باره ایفا کند.

حمید رضا حاجی‌ بابایی

وزیر آموزش و پرورش

 

اعتیاد در واقع یک بیماری است و آموزش و پرورش در صورت برخورد با چنین موارد شیوه‌های قانونی و درمانی را پیش می‌گیرد و به هیچ‌وجه به دنبال اخراج نیست. درباره این موضوع صحبت نکنید، به چیزهای خوب فکر کنید. من اگر آمار دانش‌آموزان معتاد را هم داشته باشم، ارایه نمی‌‌کنم. اگر از رییس یک مجموعه‌‌ای بپرسند که بین شما چند معتاد وجود دارد آیا این رییس اعلام خواهد کرد چند نفر معتاد دارد.من منکر نیستم که عده‌ای دانش‌آموز معتاد داریم اما شما بگویید کجای کشور معتاد وجود ندارد؟مگر معتاد را باید به مدرسه راه داد؟ وی را باید به بیمارستان بفرستیم تا بهبود پیدا کند، چرا که این دانش‌آموز بیمار است و باید پس از بهبود به کلاس درس برگرددفرد معتاد در خارج از مدرسه مبتلا شده و این بیماری را به داخل سرایت داده و برعکس این موضوع ممکن نیست. چه‌طور دانش‌آموزی که آنفلوآنزای خوکی دارد را باید از مدرسه بیرون کرد و همه هم می‌گویند خوب است و نباید به مدرسه برود اما معتاد باید به مدرسه برود. حتی اگر‌ آموزش و پرورش هم بپذیرد که دانش‌آموز معتاد از مدرسه اخراج نشود، والدین نخواهند پذیرفت؟ در عین حال راه‌هایی که برای ترک و بازسازی دانش‌آموز معتاد لازم باشد، انجام خواهد شد. ما برنامه داریم. بنده به دنبال انسجام مدیریت در این باره هستم تا امکان مراقبت از دانش‌آموزان فراهم شود، چرا که وقتی مدیر فرصت مراقبت نداشته باشد این معضل به وجود می‌آید.ما 14 میلیون دانش‌آموز معصوم و یک میلیون معلم برتر داریم که کوچک‌ترین سخن گفتن درباره اعتیاد آنها آثار منفی را در جامعه به جا می‌گذارد. اگر آقایان راست می‌گویند که 30 هزار دانش‌آموز معتاد داریم باید پاسخ بدهند که چه زمانی آمار گرفته‌اند و اسامی آنها را هم عنوان کنند.اصلا چرا دقیقا می‌گویند 30 هزار دانش‌آموز و چرا نمی‌‌گویند مثلا 40هزار نفر؟ متاسفانه عده‌ای مسوولیت خود را فرافکنی کرده و به سمت‌ آموزش و پرورش سوق می‌دهند، این درحالی است که از دانشجویان معتاد و غیره سخنی به میان نمی‌‌آید. آموزش و پرورش با مجامع مبارزه با مواد مخدر و مراکز توان‌بخشی تعاملاتی دارد و دانش‌آموز معتاد را به‌عنوان بیمار می‌شناسد و برای درمان او تلاش می‌کند. آموزش و پرورش نهادی پاک و مقدس است و به اندازه‌ای که در آموزش و پرورش پاکی و صداقت هست به همان اندازه باید مراقبت‌‌ها افزایش یابد، اصلا مگر می‌توان تصور کرد که دانش‌آموزی معتاد باشد؟

اسماعیل احمدی مقدم

فرمانده نیروی انتظامی و دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر

آموزش و پرورش ما هرچه دانش‌آموز معتاد است از مدرسه بیرون می‌کند، بعد می‌گویند هیچ دانش‌آموز معتادی نداریم.‌عمده معتادان ما ترک تحصیلی‌ها هستند، آن‌وقت بعضی‌ها می‌گویند یک بروشور هم بدهیم به دانش‌آموزان که بعد هم آنها بریزند زیر پا و بروند. مسلم است که این‌کار قطعا تاثیری ندارد. اینکه گفته می‌شود حتی یک دانش‌آموز تابه حال لب به مواد مخدر نزده است درست نیست و‌ آموزش و پرورش باید تحقیقات لازم را در این زمینه شروع کند. آمار 30 هزار دانش‌آموز معتاد در برخی مقالات اشاره و عنوان شده بود اما این به معنای تاییدیه ستاد مبارزه با مواد مخدر نیست. البته ما از هر حرکت علمی حمایت می‌کنیم و از‌ آموزش و پرورش هم می‌خواهیم که آنها نیز تحقیق را شروع کنند.

حسن ضیاء الدینی

مدیرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش

آمارهایی که تا پیش از این از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر منتشر می‌شد همچون آمار 30 هزار دانش آموز معتاد چندان دقیق نیست و به تازگی دفتر خودمان تحقیق دقیق و به روزی را در این زمینه انجام داده که نتایج آن را پس از جمع بندی اعلام می‌کنیم. متاسفانه ما تنها حدود چهار میلیارد تومان اعتبار داریم ضمن اینکه فاقد مربیان بهداشت به اندازه کافی هستیم و همین مسائل باعث می شود که نتوانیم در زمینه آسیبهای اجتماعی به خوبی فعالیت کنیم.

حمید صرصامی

مشاور وقت دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر

شمار دانش‌آموزان معتاد در کشور 30 هزار نفر است. از سال 1381 تا 85، بیش از 10 میلیارد تومان از اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر به وزارت آموزش و پرورش تخصیص داده شده بود تا طرح جامع آموزشی و اطلاع‌رسانی پیشگیری از مصرف مواد مخدر و روانگردان‌ها برای دانش‌آموزان اجرا شود.

محمد رضا محسنی ثانی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس

اعتیاد دانش آموزان یک بحث است و روی آوردن این قشر به سوی مواد مخدر صنعتی بحثی دیگر که باید مورد بررسی کامل قرار گیرد. آمار و رقمی در خصوص تعداد دانش آموزان مبتلا به اعتیاد در کشور وجود ندارد.در وزارت آموزش و پرورش مطالبات فراوانی انباشته شده و به همین خاطر تا کنون به اعتیاد دانش آموزان توجه جدی صورت نگرفته است.

علی‌اصغر حسنی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

 

مدیریت ضعیف در مدارس موجب شده است تا اعتیاد میان دانش‌آموزان گسترش یابد و باید تلاش کنیم نظارت کلی در مورد این موضوع داشته باشیم تا بتوانیم با این معضل به شدت برخورد کنیم. برنامه‌ریزی دقیقی برای برخورد با این موضوع وجود ندارد، بنابراین دستگاه‌های ذی‌ربط باید با همکاری یگدیگر اعتیاد را در جامعه از بین ببرند و از ورود این معضل بزرگ میان دانش‌آموزان جلوگیری کنند.

نورالله حیدری دستنایی

عضو کمیسیون‌ آموزش و تحقیقات مجلس

ارایه هرگونه آمار در خصوص دانش‌آموزان معتاد منوط بر تایید وزارت‌ آموزش و پرورش است. در غیر این صورت این آمار از وجاهت قانونی برخوردار نیست. ممکن است که گفته شود آمار دانش‌آموزان در معرض خطر چه‌قدر است اما اینکه 30 هزار دانش‌آموز معتاد در سراسر کشور وجود دارد، صحت ندارد.

مرادعلی منصوری رضی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس

 

آمار دقیقی از دانش‌آموزان معتاد وجود ندارد و آمارهایی که ارایه می‌شود بر اساس یک‌سری استنادهای غیرواقعی شکل گرفته است. هیچ‌گاه 30 هزار دانش‌آموز معتاد در سطح‌ آموزش و پرورش وجود ندارد و نباید به آمارهای غیر واقعی که ارایه می‌شود، استناد کرد. مگر در سطح مدارس تا چه اندازه‌ای دانش‌آموز وجود دارد که از نظر خانوادگی دچار فقر فرهنگی باشند که آنها به سمت اعتیاد روی آورند؟مسوول اصلی مقابله با اعتیاد دانش‌آموزان،‌ آموزش و پرورش است. آموزش و پرورش در این راستا باید در کتاب‌های درسی با یک فرهنگ‌سازی شایسته، پرهیز از گرایش به اعتیاد، ضرر و زیانی که از طریق اعتیاد به دانش‌آموز و خانواده وارد می‌شود را به‌طور دقیق و واضح توضیح دهد تا یک گام مفید در این راستا برداشته باشد.

زکریا یازرلو

 

رییس سازمان‌ آموزش و پرورش شهر تهران

با تدابیری که مدیران و معلمان مدارس‌ آموزش و پرورش شهر تهران اندیشیده‌اند و فضای شادابی که مربیان تربیتی در مدارس فراهم کرده‌اند، محیط مدارس شهر تهران از اعتیاد مصون است.با وجود تشکل‌های دانش‌آموزی اعم از بسیج دانش‌آموزی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، تشکل‌های ورزشی و علمی پژوهشی در مدرسه، مدارس تهران خوشبختانه از ابتلا به آسیب‌های ناشی از اعتیاد مصون و ایمن هستند.با پیشگیری‌های سازمان‌ آموزش و پرورش در خصوص اعتیاد، هوشیاری نهادهای اجتماعی به ویژه خانواده‌های تهرانی و برنامه‌ریزی‌های مطلوبی که مدیران مدارس انجام داده و می‌دهند، محیط مدارس شهر تهران محفوظ از آسیب‌ها است

جلال یحی‌زاده فیروزآبادی

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس

اعتیاد به شکل نگران‌کننده‌ای در سطح مدارس گسترش‌یافته است که اگر به همین رویه پیش رود در آینده نزدیک کمتر دانش‌آموزی را می‌بینیم که به مواد مخدر اعتیاد نداشته باشد. متأسفانه در سال‌های اخیر رشد اعتیاد در دانش‌آموزان پیشرفت داشته و سن اعتیاد به شدت کاهش یافته است و خانواده، مدیران مدارس و مسوولان امر باید با آگاه ساختن دانش‌آموزان در این رابطه و با روش‌های نوین روان‌شناسانه آنها را از عواقب تاریک و نامعلوم گرایش به اعتیاد آگاه سازند. آموزش و پرورش در تمام موفقیت‌ها و ناکامی‌های کشور در تمام عرصه‌ها نقش دارد و از آنجایی که‌ آموزش و پرورش متولی اصلی مقابله با اعتیاد دانش‌آموزان است باید هرچه سریع‌تر با روش‌های نوین از گسترش این معضل خانمان‌سوز در میان دانش‌آموزان جلوگیری کند. این وزارتخانه در سال‌های اخیر شعار احیای معاونت پرورش را داده که در این زمینه ضعیف عمل کرده است که با احیای این معاونت می‌تواند در راستای مقابله با اعتیاد دانش‌آموزان موفق عمل کند.

 

13342

کد خبر 121526

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سعید IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۸
    0
    ای کلک تیتر رادرست کردی ولی کامت را چاپ نکردی بازم خوب جای شکرش باقیه که قبول می کنید