ترامپ جدول زمانی خروج آمریکا از سوریه را تغییر داد

موافقت ترامپ با مهلت چهار ماهه نشانه عقب نشینی وی از دستور اولیه اش برای خروج از سوریه طی 30 روز است.

به گزارش ایرنا، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقام های آمریکایی نوشت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا حدود چهار ماه به ارتش فرصت داده است تا 2 هزار نیروی این کشور را از سوریه خارج کند.
ترامپ در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت که خروج از سوریه «به آرامی» خواهد بود اما وی گلایه کرد که «اگر هر فرد دیگری جز دونالد ترامپ کاری را که من درباره سوریه کردم، انجام می داد تبدیل به یک قهرمان ملی می شد. این در حالی است که وقتی من رئیس جمهوری شدم سوریه مملو از هرج و مرج داعش بود. داعش عمدتا از بین رفته است. ما به آرامی نیروهایمان را به خانه بازمی گردانیم تا با خانواده هایشان باشند و در عین حال با بقایای داعش می جنگیم.»
به گفته دو مقام آمریکایی، ترامپ در جریان سفر هفته گذشته به عراق به ژنرال «پال لاکامرا» فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه به طور خصوصی اعلام کرد که ارتش چند ماه فرصت دارد تا خروج امن و منظم [از سوریه] را تکمیل کند. 
به نوشته نیویورک تایمز، ترامپ با تمدید جدول زمانی عقب نشینی از سوریه هم به تعهد خود برای پایان به مداخله های نظامی چندین ساله پایبند بوده و هم به هشدارهای سران نظامی سابق و فعلی در خصوص خطرات خروج سریع توجه کرده است. 
برنامه ریزان نظامی می گویند که برای خروج از سوریه به 120 روز یعنی حدود چهار ماه زمان نیاز است تا طی این مدت تصمیم گیری شود که چه تجهیزاتی به چه نقطه ای از منطقه منتقل شده یا به متحدان واگذار یا غیرفعال شود. 
مقام های نظامی از اعلام زمان مشخص برای خروج از سوریه امتناع کرده اند که بخشی از آن به دلایل امنیتی و بخشی نیز به دلیل قطعی نبودن بسیاری از جزئیات طرح خروج است. اما مقام های آمریکایی این را نیز در نظر می گیرد که هر لحظه امکان دارد ترامپ نظرش را تغییر داده و خروج را سرعت ببخشد.
وقتی ترامپ ابتدا خواستار خروج از سوریه طی 30 روز شد، مواضع وی با واکنش شدیدی مواجه شد؛ از جمله متحدان سیاسی وی مانند سناتور «لیندسی گراهام» اعلام کردند که چنین تصمیمی متحدانی مانند کُردها را در معرض خطر حمله احتمالی ترکیه قرار می دهد. گراهام روز یکشنبه بعد از صرف ناهار با ترامپ اعلام کرد که احساس «بسیار بهتری» درباره طرح های رئیس جمهوری پیدا کرده است.
ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز جمعه در کاخ سفید با «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا دیدار کرد تا اطلاعات بیشتری در خصوص زمان خروج و جزئیات دیگر آن به دست آورد. بولتون قرار است ظرف روزهای آینده به ترکیه و سرزمین های اشغالی رفته و درباره سوریه گفت وگو کند.
دانفورد پس از ملاقات با بولتون، با سناتور گراهام نیز صحبت کرد. برخی مقام های پنتاگون امیدوار بودند که گراهام بتواند نظر ترامپ را تغییر دهد یا دستکم او را متقاعد کند که جدول زمانی خروج از سوریه را تمدید کند.
ژنرال «استنلی مک کریستال» که از سال 2009 تا 2010 فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان بود، آمریکا با خروج از سوریه اهرام خود در جنگ آن کشور را از دست خواهد داد. وی افزود: اگر به نفوذ خود پایان دهید احتمالا با بی ثباتی بیشتری مواجه خواهید شد و البته بسیار سخت خواهد بود که آمریکا بتواند تحولات را در مسیر دلخواهش هدایت کند.
«جیمز متیس» وزیر دفاع و «برت مک گورک» فرستاده آمریکا به ائتلاف ضد داعش در اعتراض به تصمیم ترامپ در مورد خروج از سوریه استعفا دادند. دوشنبه (دیروز) آخرین روز حضور متیس در وزارت دفاع و آخرین روز فعالیت مک گورک در وزارت خارجه آمریکا بود.

235252

کد خبر 1218211

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =