رصدخانه شهری در برج میلاد چکار می‌کند؟

ایرنا نوشت: با شنیدن اسم «رصدخانه» اولین تصویری که به ذهن می رسد، ستاره ها هستند و به محض ورود به رصدخانه معمولا سرها به سمت بالا می روند تا ستاره ها را رصد کنند، اما در رصدخانه شهری نگاه ها به پایین است.

به واقع در رصدخانه شهری واقع در محوطه برج میلاد تهران، توجه ها به ماکتی با نقشه‌های دیجیتال جلب می شود که روی زمین جا خوش کرده است. این مرکز محل تجمیع داده‌هایی است که برای زندگی بهتر شهروندان گردآوری شده اند و قرار است بازوی کمکی مدیریت شهری باشند.
زهرا بهروزآذر مدیر مرکز آمار و رصد شهری که در پنجمین جایزه تهران به عنوان پژوهشگر برتر تقدیر شد، روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا درباره مرکزی که مدیریت آن را برعهده دارد، گفت: زمانی که رصدخانه شهری تهران در شهریور 91 افتتاح شد، در واقع مرکزی بود برای جمع‌آوری و ارائه‌ اطلاعات شهری تهران در حوزه شهرسازی و قرار بود تا محلی برای پایش طرح تفصیلی در تهران باشد. پنج سال بعد، با ابلاغ نظام جامع آماری شهرداری تهران توسط شهردار وقت، اداره آمار و مهندسی اطلاعات و رصدخانه شهری تهران در سازمان فناوری اطلاعات با هم ادغام شدند و مرکز آمار و رصد شهری در ساختار اداری این سازمان آغاز به کار کرد.
بهروز آذر، به هماهنگی و همکاری در مراحل استقرار نظام آمار و اطلاعات شهرداری تهران، هماهنگی و همکاری در تدوین و مراحل استقرار نظام آمار و اطلاعات شهر تهران، برنامه‌ریزی، سازماندهی، نظارت و کنترل بر جمع‌آوری آمار و اطلاعات غیر ثبتی، ساماندهی اطلاعات ثبتی شهرداری تهران، تحلیل و توزیع آمار و اطلاعات، انتشارالکترونیکی و چاپ مکتوبات آماری، برنامه ریزی و استقرار ابزار و نرم افزارهای آمار و اطلاعات را ازجمله وظایف اداره آمار و مهندسی اطلاعات عنوان کرد. 

* اولویت های پیشرفت 
از نظر مرکز اسکان سازمان ملل متحد (UN HABITAT)، رصدخانه شهری، شبکه‌ای از سازمان ها و ارگان هایی است که مسئولیت تهیه، تحلیل، تجزیه و انتشار اطلاعات با استفاده از مجموعه شاخص های تعریف شده را دارند و در عین حال منعکس کننده‌ اولویت های پیشرفت و توسعه پایدار هستند. منابع اطلاعاتی گردآوری شده به وسیله شبکه‌های محلی برای پشتیبانی از تصمیم‌گیری‌ها و شکل‌گیری سیاست های تاثیرگذار بهره‌برداری می‌شوند. بنابراین رصدخانه‌ شهری، نقطه‌ کانونی نظارت شهری در مقیاس شهری یا ملی است.
رصدخانه‌ها بیشتر در یک بخش از شهر و در یک نهاد مدیریتی جای داده می‌شوند. در رصدخانه‌های شهری با هماهنگی سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی و دانشگاه‌ها اطلاعاتی درباره عملکرد شهر، شاخص‌های کلیدی آن و دیگر موضوعات مرتبط با تصمیم‌گیری‌های شهری و نظارت جهانی، تهیه، تولید، مدیریت و تحلیل می‌شود. در واقع رصدخانه‌های شهری، جمع‌آوری اطلاعات در سطح یک شهر را بر عهده دارند و از نتایج به دست آمده برای سیاست‌گذاری‌هایی بر پایه این شواهد بهره می‌گیرند.

* تصمیم‌گیری داده محور به جای تصمیم‌گیری سلیقه‌ای
بهروز آذر گفت: طبق نظام جامع آماری، مدیریت آمار شهرداری تهران به عهده‌ مرکز آمار و رصد شهری قرار گرفته و بر همین اساس کلیه‌ فرایندهای مرتبط با جمع‌آوری، تجزیه، تحلیل، انتشار آمار و اطلاعات در شهرداری تهران توسط این مرکز انجام می شود.
در واقع می توان گفت رصدخانه شهری مرحله آخر این فرآیند است که تلاش دارد با تصویرسازی داده ها روی نقشه و ماکت شهر تهران، تحلیل های تخصصی را برای تصمیم گیری های داده ور در اختیار مدیران بگذارد. به این ترتیب مدیران می توانند قبل از طراحی یا اجرای آن، تصویر دقیقی نسبت به وضع موجود پیدا کنند و با شناخت دقیق تری از مسایل و مشکلات، راه حل های خلاقانه و نوآورانه خود را دنبال کنند. 
مدیر مرکز آمار و رصد شهری افزود: این مرکز تلاش دارد تا پاسخگوی نیازهای آمار و اطلاعاتی همه ذینفعان خود باشد. در فاز اول درصدد تهیه داشبوردهای اطلاعاتی با رویکرد هوش کسب و کار برای مدیران ارشد شهری است و در 9 ماه گذشته دو داشبورد مدیریت شهری و اطلس هوشمند محلات را رونمایی کرده است.
«در بحث شهروندان و پژوهشگران هم در راستای تحقق قانون حق دسترسی آزاد اطلاعات، اقدام به ایجاد سایت داده نمای تهران کرده است تا همه آمارهای شهر و شهرداری که پیشتر به صورت آمارنامه منتشر می شد، به صورت آنلاین در اختیار شهروندان قرار دهد.»

* اهداف رصدخانه
این رصدخانه پیرو اهداف مشخص ساخته شده است، بهروز آذر درباره اهدافی که از ساخت رصدخانه شهری در ذهن مسئولان بوده است، گفت: اهم فعالیت‌های رصدخانه‌ شهری تهران مبتنی بر استانداردهای روز رصدخانه‌های مدیریت شهری است که از جمله آنها می توان به ایجاد سامانه، تالار مانیتورینگ، رصد شاخص‌های مدیریت شهری، ایجاد مرکز هم‌اندیشی نخبگان مدیریت شهری، ایجاد مرکز اسناد و مدارک علمی شهر، ایجاد بستر ارائه اطلاعات شاخص‌های رصد شهر تهران به تفکیک پهنه‌ها و مناطق، ایجاد تعامل با سایر نهادهای درگیر در حوزه مدیریت شهری شهر تهران به منظور هم‌افزایی در تولید شاخص‌ها و اطلاعات اشاره کرد.

5656

کد خبر 1218973

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =