افشای نام گروه تروریستی جدید برای بی‌ثباتی در عراق

دفاع پرس نوشت: یک رسانه عرب زبان از تحرکات گروه موسوم به حراس‌الدین که هدفش بی‌ثباتی در استانهای آزاد شده از لوث داعش است، پرده برداشت.

شبکه العربیه در گزارشی اعلام کرد: عراق طی ماه‌های گذشته شاهد شکل‌گیری گروه موسوم به حراس‌الدین پس از اینکه این گروه افرادی از جبهه النصره و تحریر الشام که از سوریه بازگشته‌اند، را جذب کرده است.

بر اساس این گزارش، این گروه در برخی استانهای عراق فعال شده است و ناظران امور عراق آنرا خطری برای ثبات استانهایی که تروریست‌های این گروه در آن قرار دارند، می‌دانند.العربیه گزارش داد: حراس‌الدین اخیرا به گروه موسوم به جیش النقشبندی که در شمال استان صلاح‌الدین متمرکز است، ملحق شده است و فعالیت‌هایی در طوزخورماتو، شرقاط و مناطق دیگری در استانهای صلاح‌الدین، نینوا، کرکوک و دیالی دارد.

بر اساس این گزارش، حراس‌الدین ادلب را به عنوان مرکز فعالیت‌های خود قرار داده است و از مهمترین مخالفان توافق روسها و ترکها درباره ادلب و منطقه عاری از سلاح در آن است. این گروه تروریستی دست به تحرکات گسترده برای جذب اعضای القاعده زده و  از حمایت طرفهایی در عراق برخوردار است تا خشونت را به مناطق سنی نشین عراق بازگرداند و هدف اعلام شده آنها اقلیم سنی است که بر منابع تسلط پیدا کند.

حراس‌الدین ازنزاع‌های سنی-سنی برای بسط نفوذ خود و انجام عملیات استفاده می‌کند. برخی گروه‌های سیاسی در استانهای صلاح‌الدین، نینوا و کرکوک از این گروه به شکل پنهانی حمایت می کنند و نشست‌های محرمانه با آنها دارد تا آنها را در جریان اوضاع امنیتی، اقتصادی و سیاسی قرار دهند.

«هشام‌ الهاشمی» کارشناس امور گروه‌های مسلح گفت: این گروه‌ها برای مردم عراق ناشناخته هستند اما به دنبال نشان دادن خود هستند تا حمایت سنی‌های عراق را پس از اینکه در سوریه کاری از پیش نبردند به دست آورند. این گروه‌ها در عراق خیلی سریع شکست خواهند خورد زیرا بستر و پایگاه مناسبی برای آنها وجود ندارد به ویژه که توان نیروهای عراقی پس از نبرد با داعش افزایش پیدا کرده است.

2323

کد خبر 1218990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =