۱۲ نفر
۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۴

والیبال ارومیه درگیرودار حاشیه و سیاست

شورای شهر و شهرداری مقصر اصلی افول والیبال ارومیه
والیبال ارومیه درگیرودار حاشیه و سیاست

هواداران عاشق والیبال در ارومیه، چشم انتظار پایان این فصل سیاه لیگ و شروع رقابت‌های لیگ ملت‌ها هستند تا غم شکست‌های پیاپی را با یک میزبانی شایسته به فراموشی بسپارند.

سینا پسران‌افشاریان

ده سال قبل، ارومیه آخرین بار با دو تیم در لیگ برتر حضور یافت و بعد از آن، با افول نسبی این رشته دیگر تیم دومی از این شهر در لیگ نبود تا اینکه شهرداری جوان این طلسم را شکست.

بعد از سال‌ها، لیگ امسال می‌توانست برای نخستین‌بار با قهرمانی تیمی از ارومیه همراه باشد اتفاقی که بعد از انصراف بانک سرمایه از تیم‌داری و بحران مالی مدعیانی چون پیکان، کاله و ... و وعده‌های شهردار ارومیه مبنی بر جذب ستارگانی چون شهرام محمودی، محمد موسوی و چند ملی‌پوش ارومیه‌ای تیم ملی و با هدایت بهروز عطایی به واقعیت نزدیک شده بود.

این اتفاق که تیرماه امسال رخ داده بود، هواداران عاشق والیبال ارومیه را امیدوار به کسب عنوان قهرمانی برای این شهر کرده بود و با توجه به حضور یک تیم دیگر از ارومیه، این شهر را به قطب اول والیبال ایران در سال ۹۷ تبدیل می‌کرد ولی شهردار و مسئولین این تیم فکر همه موانع را کرده بودند جز اعضای شورای شهر که با تصویب مصوبه‌ای در مردادماه، تیم‌داری شهرداری را در ورزش حرفه‌ای لغو و به یکباره هر دو نماینده ارومیه از لیگ کنار گذاشته می‌شدند.

در حالی‌که برخی از اعضای شورای شهر با تبلیغ حمایت از تیم والیبال شهرداری چند رایی به آرای خود برای نشستن بر صندلی شورا کسب کرده‌بودند ۷ عضو شورا بشدت با تیم‌داری مخالفت و با توجه به سنگینی آرای مخالفین، رویای قهرمانی برای هواداران والیبال این شهر رخت بست و عطایی به کاله بازگشت و موسوی و شهرام محمودی و ملی‌پوشان ارومیه‌ای هم از بازگشت به این شهر امتناع و با سایر تیم‌ها قرارداد بستند.

بعد از اتفاقات تلخ و ناامیدی محض عاشقان والیبال و در سکوت محض شهردار ارومیه به عنوان متولی اصلی تیم‌داری شهرداری، استاندار آذربایجان‌غربی و سرپرست فرمانداری ارومیه با این مصوبه به مخالفت برخواستند و در شهریورماه قرار بر ادامه تیم‌داری شهرداری ولی با بودجه‌ای محدود شد از سویی تیم دوم والیبال ارومیه هم در سکوت، منحل شد.

هر روز که به آغاز لیگ برتر نزدیک می‌شد، تلاشی برای بستن یک تیم قابل رقابت در لیگ برتر برای شهر ارومیه وجود نداشت تا اینکه یک تیم بومی با استفاده از بازیکنان پابه‌سن گذاشته و چند بازیکن جوان و بی‌تجربه تشکیل و در نهایت ارومیه با یک تیم به نام شهرداری و یک تیم با نام دورنا که توسط یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی و البته بی‌نام و نشان و با استفاده از وایدکارت فدراسیون با حضور بازیکنان تیم‌ملی نوجوانان در لیگ برتر حضور یافت و تیم دوم شهرداری که با نام شهرداری جوان به لیگ برتر راه‌یافت و قرار بود با نام چی‌چست در لیگ حاضر شود درحالیکه می‌توانست با فروش امتیاز به یک استان دیگر با دریافت هزینه‌ قرارداده شود و یک درآمد را به شهرداری گسیل کند به‌راحتی و در سکوت مسئولین عملا منحل شد.

شکست‌های لیگ برتری والیبال ارومیه

اتفاقات عجیب تابستان که در راس آن‌ها شورای‌شهر قرار داشت به فصل پاییز نیز ادامه یافت
ابتدا در زمان ریاست احمد ضیایی در فدراسیون والیبال و با تلاش و رایزنی‌های عبدالله چمن‌گلی مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی و کریم فروزان رییس هیات والیبال استان، سرانجام میزبانی یک هفته از لیگ ملت‌های والیبال جهان به شهر ارومیه سپرده شد و ناظر آلمانی فدراسیون جهانی نیز در سفر به ارومیه گرچه ایراداتی به سالن والیبال ارومیه گرفت ولی میزبانی این شهر را تایید کرد.

بعد از اتفاق خوشایند برای والیبال ارومیه و در اتفاقی عجیب و بعد از مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر کنار رفتن بازنشسته‌ها از مناسب دولتی، کریم فروزان رییس هیات والیبال استان بعد از عملکرد قابل قبول در این سمت و بازگرداندن والیبال ارومیه به جایگاه مطلوبش، کنار گذاشته شد و ناصر خدادادی معاون توسعه منابع و پشتیبانی توسط عبدالله چمن‌گلی مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی به‌عنوان سرپرست انتخاب شد و در اولین برنامه، تغییراتی را در هیات والیبال استان ایجاد کرد.

هیات والیبال استان در زمان کریم فروزان رابطه خوبی با تیم شهرداری ارومیه نداشت و البته این ارتباط بدلیل بدهی سنگین این تیم به هیات ناخوشایند بود زیرا بدهی می‌توانست کمک زیادی به هیات برای پیش‌برد برنامه‌ها و توسعه این رشته داشته باشد هرگز توسط شهرداری پرداخت نشد ولطمات جبران ناپذیری به خطه والیبال خیز کشور زد.

در این شرایط و بعد از عملکرد ضعیف دو تیم والیبال ارومیه در لیگ برتر، محمد حضرت‌پور شهردار ارومیه تصمیم به ایجاد تغییراتی در راس تیم کند و در ابتدا پیمان رضایی مدیرعامل چند سال قبل را دوباره به این سمت بازگرداند و رضایی نیز در اولین برنامه خود، ناصر شهنازی سرمربی ارومیه‌ای و سابق تیم‌های سایپا، کرمان و ... را جایگزین جاوید محسنی‌نیا که عملکرد ضعیفی داشت کرد.

سرانجام نیم‌فصل لیگ برتر والیبال به پایان رسید و هر دو نماینده ارومیه با عملکردی ضعیف و دور از انتظار در انتهای جدول قرار گرفتند.

شهرداری با ۲ برد و ده شکست ۸ امتیاز و دورنا بدون برد و ۱۲ شکست ۳ امتیاز کسب کردند و در رده‌های دوازدهم و سیزدهم قرار گرفتند عملکردی که نه تنها در شان والیبال خطه والیبال‌خیز ارومیه نیست بلکه هواداران را نیز سرخورده کرد بطوریکه در بازی‌های خانگی چیزی کمتر از یک‌هزار تماشاگر به سالن آمدند و خبری از حضور ده‌ها هزار نفری علاقمندان این رشته در سالن و صف‌های ورود نبود.

سالن خالی ارومیه

برکناری ضیایی ضربه سخت به والیبال ارومیه
اتفاق عجیب دیگر در مورد والیبال ارومیه، ۱۸ آذرماه رخ داد و احمد ضیایی رییس ارومیه‌ای فدراسیون والیبال بدلیل مصوبه مجلس درخصوص عدم بکارگیری بازنشستگان در حالیکه ۱۹روز تا یک سالگی حضورش در صندلی ریاست فدراسیون باقی‌مانده بود توسط وزارت ورزش کنار گذاشته شد تا افشین داوری به‌عنوان سرپرست انتخاب شود و ضیایی نیز در یک مصاحبه تند و تیز با اعلام اینکه نه استعفا داده‌ام نه استعفا خواهم داد، ترجیحا برکنار شدنش را تایید کرد.

احمد ضیایی که در یازده ماه و چند روز ریاست‌اش بر فدراسیون والیبال توانست علاوه بر دریافت میزبانی دو هفته از لیگ ملت‌ها برای ایران، نخستین بار شهری غیر از تهران پایتخت را به‌عنوان میزبان برگزید مورد وثوق و حمایت استان‌های مختلف قرار گرفته بود این حمایت علاوه بر توجه ضیایی به شهرستان‌ها، ایجاد تغییر در لیگ برتر برای نزدیکی همه تیم‌ها نیز تاثیر گذار بود.

امضای تایید میزبانی ارومیه از لیگ ملت‌ها
روز دوازده دی‌ماه در سفر افشین داوری سرپرست فدراسیون والیبال، در حضور استاندار و چند مسئول استانی و شهری تفاهم‌نامه میزبانی ارومیه به امضا رسید تا این شهر به‌طور رسمی میزبانی هفته سوم این رقابت‌ها را خردادماه سال آینده در اختیار بگیرد، اتفاقی که می‌تواند شهر ارومیه را دوباره در کانون توجهات جهانیان که یک‌بار لقب شهر عشاق به آن داده شده قراردهد.

میزبانی لیگ‌ ملت‌ها و هوادارانی که برای این رقابت‌ها لحظه‌شماری می‌کنند تا یک بار دیگر عشق و علاقه هواداران این رشته شهر والیبال‌خیز را به جهانیان نشان دهند.

میزبانی ارومیه از لیگ ملت‌های والیبال

آخرین تکه صحبت‌های مسئولین
محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی: استان بهترین میزبانی را از لیگ ملت‌ها خواهدداشت میزبانی‌ای که انگیزه مردم ارومیه و استان آذربایجان‌غربی را دوچندان خواهدکرد.

عبدالله چمن‌گلی مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی: فصل آینده والیبال ارومیه با یک تیم قدرتمند در لیگ برتر حضور خواهدیافت با هدف توجه به قهرمانی.

پیمان رضایی مدیرعامل باشگاه شهرداری ارومیه: وضعیت تیم بهتر خواهد شد و دوباره به جایگاه قدرتمندش بازخواهدگشت. رسول بنایی مشاور اجرایی هیات والیبال آذربایجان‌غربی: هیات والیبال استان برای اولین بار آکادمیک شده و شاهد بهبود و پیشرفت در رشته اول استان خواهیم بود.

با تمام این تفاسیر، بدترین فصل چند سال اخیر والیبال ارومیه با همکاری و همراهی شورای شهر و سکوت شهردار به عنوان متولی اصلی تیم شهرداری و همچنین اقتصاد در هم شکسته استان که امکان حمایت و اسپانسری یک تیم والیبال را هم ندارد رقم خورده و میزبانی لیگ ملت‌ها چندان کمکی به رقم خوردن پیشرفت این رشته در شهر ارومیه را نخواهد داشت گرچه تیم‌ملی ایران که قرار است در این رقابت‌ها با حضور احتمالی ۵ یا ۶ بازیکن اهل ارومیه (نیمی از تیم) ارومیه‌ای محورترین تیم تاریخ خود را شرکت دهد.

به‌هر حال هواداران عاشق والیبال در ارومیه، چشم انتظار پایان این فصل سیاه لیگ و شروع رقابت‌های لیگ ملت‌ها هستند تا غم شکست‌های پیاپی را با یک میزبانی شایسته به فراموشی بسپارند.

46

کد خبر 1219278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =