۱ نفر
۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷
خانه‌ای که به خانه خدا شباهت دارد

سیدجمشید اوشال: یادداشتی برای جایگاه پدران و مادران و تبریک روز پرستار

آن چه درباره پدر و مادر توصیه شده است را درباره هیچ کسی نداریم. خداوند در این باره به صراحت در بخشی از آیه ۲۳ سوره اسراء می فرماید: "وَ قَضی‌ رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِیَّاهُ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً". "پروردگارت مقرر داشت که جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید". بنابراین بعد از توجه به خدا توجه به پدر و مادر  مهم است. اگر فرزند در برابر پدر و مادر -هر چه که باشند ولو مسلمان نباشند- کوچکی کند خدا او را بزرگ می کند، چه بسا افرادی که در برابر پدر و مادر گردنکشی کردند و ذلیل شدند و در عین حال نیز  فرزندانی بودند که به پدر و مادر محبت کردند، در برابر پدر و مادر التماس کردند، به پای پدر و مادر افتادند و اگر ذلیل هم بودند، خدا از ذلت نجاتشان داده است.  

اما درباره خانه پدر و مادر، این خانه بعد از خانه خدا، تنها خانه‌ای است که: روزی ده‌ها بار می‌توانی بروی بدون دعوت، و هر بار صاحب‌خانه از دیدنت خوشحال و خوشحال‌تر می‌شود. خانه‌ای که برای رفتن نیازی به دعوت ندارد، خانه‌ای که حتی خودت می‌توانی کلید بیندازی و وارد شوی، خانه‌ای که همیشه چشمانی مهربان به در دوخته تا تو را ببینند، خانه‌ای که یادآور آرامش کودکانه توست، خانه‌ای که حضورت و نگاهت به پدر و مادر عبادت محسوب می‌شود و گفت‌وگویت با آن‌ها ذکر الهی است، خانه‌ای که اگر نروی دل صاحب‌خانه می‌گیرد و غمگین می‌شود، خانه‌ای که قهر با آن، قهر با خداست! خانه‌ای که دو تا شمع سوخته‌اند تا روشنی به ما بدهند و تا وقتی سوسو می‌زنند، شادی و حیات در وجودت جریان دارد، خانه‌ای که سفره‌هایش خالص و بی‌ریاست، خانه‌ای که وقتی خوردنی آوردند اگر نخوری ناراحت و دلشکسته می‌شوند، خانه‌ای که همه بهترین‌هایش با خنده و شادمانی تقدیم تو می‌شود، خانه ای که ...چقدر خانه والدین به خانه خدا شباهت دارد. "قدر این خانه ها را بدانیم"، "قدر این فرشته‌های آسمانی را بدانیم"، شاید خیلی زودتر از آن که فکر کنیم دیر می‌شود.

با این مقدمه زیبا و ارزشمند می‌خواهم میلاد حضرت زینب سلام الله علیها که برای فرزندان و بازماندگان حسین علیه‌السلام و اصحاب عاشورایی حسین در مصائب کربلا و درمسیر بعد از کربلا هم پدر بود و هم مادر را بر تمامی شیعیان و مسلمانان جهان تبرییک بگویم . می‌خواهم این روز را که به نام روز پرستار است به‌خصوص به خواهران و برادران پرستار عزیز و ارجمند ایرانیم که مثل پدر و مادر برای فرزندشان و مثل فرزند برای پدرو مادرشان و خلاصه مثل پروانه برای انسانیت و با تمام لطف و مهربانی از بیماران مواظبت می‌کنند تبریک بگویم.

و ان تعدوا نعمت الله لا تحصوها

یکی دیگر از نعمت‌های خوب خداوند وجود پرستاران مهربان و تلاشگر در ایران اسلامی است. برای این عزیزان ارجمند و محترم دعا کنیم که همیشه سلامت و با عزت و در موفقیت باشند.

آمین - والحمدلله

کد خبر 1221695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =