روایت دروغ هالیوود از اولین زن دریاسالار ایرانی

خسرو معتضد با بررسی و نقد سری دوم فیلم «۳۰۰» با عنوان «ظهور یک امپراطوری» گفت که این فیلم می خواهد بگوید ملت ایران در گذشته نیز چیزی نبوده، تاریخ و فرهنگی نداشته و همه چیز یونان بوده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، خسرو معتضد تاریخ نگار و کارشناس برنامه «تاریخ و سینما» بیان کرد: ابتدای فیلم اینگونه آغاز می شود که در سینه داریوش تیری است که از آن خون می چکد؛ داریوش در سال ۴۸۶ فوت کرده یعنی چهار الی پنج سال بعد از جنگ های مِدی (جنگ با مادها)، چطور پنج سال  تیر در سینه‌اش مانده است؟ در کنار او خشایارشاه جوان ایستاده است. همان خشایارشاهی که در سری اول «۳۰۰ » دیدیم.  یعنی یک آفریقایی با سری تراشیده؛ کنار او نیز زن جوانی به نام آرتمیس ایستاده است.  

او افزود: از اسباب افتخار مردم و تاریخ ایران در این فیلم آرتمیس است؛ یعنی یک زن دریانورد هالیکارناسی. هالیکارناس کجا بوده است؟ ما یک یونانِ آسیا داشتیم که شامل قسمت های غربی ترکیه بود و به آن ایونی می گفتند و یک یونان نیز همان جزایر یونان بود. بنابراین این زن از مردم هالیکارناس در ایونی بوده که زن بسیار شجاعی بوده است.

معتضد ادامه داد: داریوش در این اثر پیرمرد بدبختی است که به پسرش نصیحت می کند به یونان حمله نکند چون آنها خیلی خطرناک هستند. خنده دار است؛ اگر کتاب هرودت، ایران باستان مرحوم پیرنیا  و یا قصص تاریخی را  بخوانید متوجه می شوید که یونان در مقابل ایران چیزی نبوده است، تعدادی جزیره و یک شبه جزیره که جمعا ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع بوده در حالی که وسعت ایران ۵ میلیون کیلومتر مربع بوده است. این دو اصلا با هم تشابهی نداشتند.

این تاریخ نگار خاطرنشان کرد: آرتمیس در این فیلم یک دختر ریز جثه ای است که بعدها شنیدم یکی از هنرپیشه های یهودی هالیوود است، وقتی که داریوش به خشایار شاه نصیحت می کند که به یونان لشکر نکشد آرتمیس تیری را که در سینه داریوش بوده در می آورد و او بلافاصله می میرد. در کدام کتاب چنین چیزی گفته شده؟ آیا هرودت گفته یا در کتاب تواریخ آمده است که آن تیر پنج سال در سینه داریوش مانده بوده است؟ اکنون اگر کسی تیری وارد بدنش بشود عفونی می شود و می میرد، آن زمان با پزشکی سطح پایین چطور توانسته زنده بماند؟ من وقتی این فیلم ها را می بینیم حیرت می کنم  و حالم بد می شود. چقدر باید شخصی وقیح باشد که اینگونه بگوید ملت ایران در گذشته نیز چیزی نبوده است، تاریخ و فرهنگی نداشته و همه چیز یونان بوده است.

مجری « تاریخ و سینما» گفت: در صحنه‌ای، زن یونانی لئونیداس وقایع گذشته را بیان می کند و می گوید که جنگ های داریوش به خاطر آزادی و استقلال بوده در حالی که برای راهزنی دریایی بوده است. یونانی ها جلوی کشتی هایی را که از دریای اژه طلا می آوردند می گرفتند و داریوش هم ناچار به لشکرکشی شد در غیر اینصورت نظری به یونان نداشت، حتی در دوران لشکرکشی تا دانوب می رود و با سیتا، مردم مجارستان و رومانی می جنگد، آنها نیز فرار می کنند و داریوش بر می گردد. 

این نویسنده با اشاره به اینکه یونانی ها در دربار ایران بسیار زیاد بودند بیان کرد: آنها مانند خانواده ای از ایرانی ها بودند و اینطور نبود که همه با هم دشمن باشند اما زیر بار استبداد شرق نمی رفتند و این را مورخان بزرگ نیز گفته اند. 

او ادامه داد: از طریق سیر فیلم متوجه می شویم که آرتمیس دختربچه ای بوده که وقتی یونانیان شهر هالیکارناس را می گیرند، خانواده اش را می کشند و لذا او قصد انتقام گیری دارد، یعنی کینه یونانی ها را در دل دارد. دختری است که چهره زشتی دارد،  چشمانش خون آلود است و مورد مزاحمت و آزار یونانی ها قرا می گیرد. در فیلم بیان شده که او سال ها بردگی را تحمل می کند تا اینکه یک سیاه پوست به عنوان مامور سِری ایران او را استخدام می کند و مورد حمایت قرار می دهد. من نمی دانم چرا سیاه پوست ها در این فیلم بسیارند. کجا ما به این اندازه سیاه پوست داشتیم؟ ما به سیاه پوست ها بی احترامی نمی کنیم اما ایرانی ها اینگونه نبودند. به هر صورت آرتمیس به عنوان یک انسان خونخوار در می آید که مرتب  سران یونانی را سر می برد و به داریوش تقدیم می کند.  

معتضد با طرح این سوال که چرا در این فیلم به آرتمیس توهین می کنند گفت: برای اینکه در تاریخ، این زن به عنوان اولین زن دریا سالار ایرانی معروف شده است. چرا ایرانی؟ برای اینکه در آن زمان هالیکارناس جزو مستعمرات ایران بوده است و تمام تواریخ از این زن تعریف کرده اند کما اینکه ما یک ناو بزرگ ایرانی را نیز به نام او نام گذاری کردیم و آنها می خواستند این مورد را نیز از دست ما بگیرند لذا در این فیلم او را به یک فرد روانی و دراکولا تبدیل کردند.

وی عنوان کرد: یونانی ها علیه خشایار شاه متحد می شوند. شخصی در این فیلم دیده می شود که در واقع بسیار پست است و  بعدها به عنوان خائن در یونان شناخته می شود، به ایران پناه می آورد و در ایران می میرد؛  حال در فیلم او را به یک قهرمان تبدیل کردند. یونانی ها می خواهند با ایرانی ها بجنگند و در عین حال از ایران می ترسند. 

مجری وکارشناس «تاریخ وسینما» اضافه کرد: تعدادی کشتی ایرانی در تنگه ای پناهنده می شوند. افسری به نام بِنداری که نمی دانم این نام را از کجا آورده اند تصمیم می گیرد یونانی ها را نابود کند. نیروی دریایی یونان برای جنگ آماده می شود و پارو زنان کشتی ها را جلو می برند، جالب است که پاروزنانی که کشتی های ایران را جلو می برند شلاق می خورند. طوفانی آغاز می شود. کشتی های ایرانی در قسمت جلو بسیار قوی و در رأس ضعیفند. ناوگان ایرانی به صخره ها می خورند و در هم می شکنند و یونانی ها  همه ایرانی های داخل ناوگان ها را قتل عام می کنند، این فیلم پر از خون است.  

معتضد ادامه داد: جنگ شروع می شود و ملکه رسما تیراندازی می کند، یعنی یک تیرانداز در ارتش ایران نبوده که این زن تیر می اندازد. فرماندهان یونانی را می کشد، نیروی دریایی ایرانی قیر به روی آب می ریزد  و این زن با پرتاب یک تیر که با آتش مشتعل شده کشتی های یونانی را به آتش می کشد. غواصان ایرانی نیز از اعماق دریا به ناوگان یونان حمله می کنند. جالب است که ماهی های آدم خوار نیز به میدان می آیند. در دریای اژه ماهی آدم خوار نداشتیم. 

این مورخ بیان کرد: اسپارتی ها جنگ نمی کنند و می خواهند با ایران صلح کنند زمانی که می خواهند بروند و تسلیم شوند همسر لئونیداس به کمک آنها می آید و در حالی که نا امیدند ناگهان کشتی های یونانی حمله می کنند و از کُشته های ایرانی پُشته ها می سازند و ایرانی های بسیاری را می کشند و فیلم تقریبا نیمه تمام به پایان می رسد.

 او در پایان خاطرنشان کرد: یک شخص دانمارکی در زمان کریم خان زند به ایران آمده و نوشته است که  نوشته های یونانی ها درباره جنگ های ایران و یونان به شعر، افسانه و داستان گویی شبیه تر است تا تاریخ نویسی؛ سارندگان این فیلم نیز این شعر، داستان و افسانه را غلیظ کردند و مدام در این فیلم رنگ پاشیده اند.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1222005

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 34
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  51 11
  سازندگان فیلم 300 و غیره ادعای تاریخ نگاری ندارند که ما با تاریخ جوابشان را می دهیم آنها فیلم سرگرم سازی می سازند و وجهه های دراماتیکش را پر رنگ می کنند. درست بالعکس ما که وجهه دراماتیک را کمرنگ می کنیم.
  • US ۰۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
   9 0
   بابا خانم آرتمیس کی تو عالم واقع مثل این فیلم قر و اطوار می اومد
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  61 15
  تاریخ نگاری بهتر از این پیدا نکردید ایشون که تحلیلهایش همه کذب و خیانت است وبس . وای بر ایران و انقلاب و حال و گذشته که راوی آنها اینه .
  • محمد IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
   38 4
   خسرو چاخان !
  • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
   3 3
   شما با سند و مدرک متقن 5 مورد از چاخان های تاریخی ایشون رو بیان کنید.اون خبره بود درباره باهوش نبودن ایرانیا قطعا شماها میانگین رو پایین میارید احتمالا برای دیدن لوگوی پپسی به بام تهرانم رفته بودید و هشتگ فروش دریای خزر رو زده بودید و عضو کمپین نخریدن خودروی صفرم بودید اشتباه میگم یا نه ؟
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  147 2
  این فیلم را دیده ام و نه تنها درباره آرتمیس بلکه تمام فرهنگ باشکوه ایران باستان را به تمسخر گرفته. داریوش و خشایارشا را چهره هایی خشن و زشت و وحشی نشان داده است. ایرانی های باستان را وحشی و بی فرهنگ نشان داده است. این نتیجه سیاست های داخلی ما است. نمیخواهم از پهلوی دفاع کنم. ولی زمانی آنها تمام سران دنیا را در تخت جمشید جمع میکردند و شکوه ایران باستان را چنین به رخ دنیا میکشند. ...
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  57 7
  آقاي معتضد شما چند بار امتحانتان را پس داديد و البته مردود شديد!
 • US ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  79 6
  خب خودتون عرضه داشته باشید در مورد مفاخر کشور مان هم فیلم بسازید و همه اش در مورد خیانت پهلوی یا شخصیتهای اسلامی،نسازید. اگر نمی توانید با احترام نق هم نزنید.
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
   1 8
   چه ربطی داره ؟
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  10 65
  کاری نداریم یونان عددی بوده یا نه . اما اسکندر 23 ساله از همین کشوری که عددی نبوده میاد و یک امپراطوری رو محو میکنه . این و چطور میخواین توجیح کنین
  • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
   43 0
   اسکندر اهل مقدونیه بود نه یونان
  • آسو IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
   46 2
   اسکندر مال مقدونیه بوده نه یونان پس به یونان ربط نداره اتفاقا یونان رو هم به زور گرفت مصر رو هم به زور گرفت هند رو هم به زور گرفت امپراطوریش هم خیلی زود از هم پاشید چون بر خلاف هخامنشیان اساسش فاشیسم واستعمار بود برو اول دیکته و بعدشم یه ذره تاریخ یاد بگیر
  • US ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
   6 1
   مقدونیه باستان با مقدونیه امروزی یکی نیست.مقدونیه باستان سرزمینی یونانی با فرهنگ و مذهب و آداب و رسوم یونانی بوده.بعضی از دوستان فکر می کنند یونان و یونانی یعنی آتن و آتنی.مقدونیه امروزی در واقع با جعل اسم سعی کرده تاریخ و اعتبار و هویت مقدونی را مال خود کنه و به همین دلیل در اروپا با موانع زیادی روبه رو میشه به دلیل مخالفت یونان با عضویت آن در سازمان های اروپایی.در یک‌کلام کشور مقدونیه همان کاری رو کرده که کشور جمهوری آذربایجان با اسم تاریخی آذربایجان.
  • رهگذر IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
   8 1
   عزیز! اسکندر مال 300 سال بعد از دوران داریوش و خشایارشا هستشا. اولا خشایارشا نیروی دریاییش شکست خورد ولی آتن رو تصرف کرد و برگشت. البته بعد از آتش زدن شهر. در ضمن، کمتر از 30-40 سال بعد از همین نبرد دریایی سالامیس و شکست نیروی دریایی هخامنشی ( والبته پیروزی در نبرد زمینی)، در زمان پسر همین خشایار یعنی اردشیر دراز دست، هم آتن و هم اسپارت خراج گذار ایران شدن، خوب که چی؟ تمدن‌ها اوج و فرود دارن، زمان اسکندر ایران و سلسله هخامنشی دچار هرج و مرج بوده و اسکندر هم میاد و ایران رو تصرف میکنه. حالا چی رو باید توجیه کنیم.
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  70 2
  خب برادر وقتی ما خودمان تاریخمان را انکار می کنیم و برای دوره های قبل از قاجار هیچ فیلمی نمیسازیم دیگران می سازند و وارونه جلوه میدهند
 • منصور IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  80 7
  مگه ایران قبل از اسلام تاریخ داشته؟ مگه یه فیلم یا سریال درمورد اون زمان داریم که بشه با مختار مقایسه بشه؟ خودمون داریم امثال مختار رو میکنیم اسطوره، از غریبه ها چه توقعی داریم؟
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  65 4
  آقای معتضذ شما به کارگردانهای ایرانی وطنی که عرق ایرانی هم دارند مشاوره بدید که فیلمی واقعی و تمیز از ایران باستان و رشادت های زنان و مردانش بسازند . تا چشم باز کردیم سریال سرداران عرب دیدیم و بس . مردم ایران از تاریخ و مردان و زنان دلیرش که برای آزادی ایران جنگیدید هیچ نمیدونند . آقای معتضد نقش شماها دراین عرصه چیه ؟؟؟؟
 • CH ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  28 5
  اقای معتضد زیادی جدی گرفته این فیلمو در حالی که این فیلم طنز و کمدیه
 • IN ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  42 2
  تازمانیکه فیلمی یا سریالی درباره تاریخمون نمیسازیم یا نمیگذارند بسازیم حق اعتراض به این آثار نداریم
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  15 42
  درود بر استاد ایران دوست. الان ضد ایرانی ها و تجزیه طلب ها منفی می زنند.
 • علی IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  49 1
  وقتی خودمون و حکومتمون هیچ اهمیتی به گذشته ایران و داریوش و کوروش نمیده خوب چه انتظاری دارید از اونا؟
 • رضا US ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  41 2
  نظام دوران قبل از اسلام رو قبول نداره و هیچ فیلمی تا حالا نساخته از اون دوران. حالا باز خوبه اینا قبولش دارن میان فیلم میسازن..
 • arad IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  24 1
  میشه به هنرهاتون نقد فیلم رو اضافه نکنید وهمون تاریخ پهلوی رو بگید؟؟؟؟؟ میششششه
 • وطن IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  28 1
  آنها فيلمي كه خودشان دلشان ميخواهد ميسازند وقتي خودمان از تاريخمان فيلم نسازيم ديگران ميسازند انگونه كه دلشان ميخواهد
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  23 1
  وقتی نمیتونید یه فیلم خوب تاریخی بسازین، این میشه که خارجی ها میرن این فیلم هارا میسازن
 • AT ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  6 27
  ایران در طول تاریخ همیشه در حال ستیز با دنیای غرب بوده یک زمان یونان و روم و یک زمان هم آمریکا
 • بهزاد IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  26 0
  وقتی حکومت این تاریخ باشکوه پشیزی براش ارزش نداره، چه انتظاری از بقیه میشه داشت جناب معتضد؟!
 • علی IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  39 0
  سازندگان این فیلم + خسرو معتضد همه از دروغگویانند ...همانقدر که این فیلم ارزش تاریخی دارد ! که حرفهای معتضد ارزش دارد !
 • سعید IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  36 1
  همین که یه فیلم ساختن تازه ملت فهمیدن اصن چنین کسسی هم بوده! یعنی با تمام این موضوعات هم باز باعث شده ملت ایران بدونن آرتیمیسی هم وجود داشه. مگه ما چکار کردیم برای شناسایی این قهرمانان که حالا شاکی هم هستیم؟
 • ناشناس IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  40 1
  وای به حال تاریخ ملتی که مورخ و راوی تاریخش خسرو معتضد ....باشد
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  35 1
  شما که از بام تا شام تاریخ قبل ازاسلام ایران را تخطئه میکنید و به لجن میکشید اصلا حق ندارید مدعی باشید
 • IR ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
  0 14
  کاری به 300 ندارم. ولی این خانم ایرانی نبوده. در ضمن لازم نیست رگ غیرت وطن پرستیتون واسه این چیزا گل کنه اونم با روایت آدم معلوم الحالی مثل معتضد. به عوض برید به درد مردم ایران در سال 97 برسید و دست از سانسور بردارید.
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
  13 4
  وقتی یه دونه فیلم درباره کوروش داریوش یا خشایار شاه نمیسازیم معلومه اونا شیر میشن هر سال ی فیلم میسازن تاریخ رو تحریف میکنن
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
  10 0
  از ماست که برماست