نشست سخنگوی وزارت خارجه؛ از پرتاب ماهواره ایرانی تا دستگیری یک نظامی

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به ادعاهای غربی‌ها درباره فعالیت‌های موشکی و ماهواره‌ای ایران گفت که ایران مستقل است و طبق موازین بین‌المللی حق استفاده از تمامی فناوری‌ها برای پیشرفت را دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه به موضوعات مختلف پرداخت. سخنگوی وزارت خارجه در ابتدا با ابراز تاسف از سقوط هواپیمای بوئینگ 707 که به جان باختن چند تن از هموطنانمان منجر شد، این حادثه به خانواده‌های قربانیان را تسلیت گفت.

ایران مستقل است و طبق موازین بین‌المللی حق استفاده از تمامی فناوری‌ها برای پیشرفت را دارد

قاسمی در ادامه با اشاره به مواضع ضدایرانی مقامات غربی از جمله آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها گفت: اظهارات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و همچنین مقامات فرانسوی درباره فعالیت‌های موشکی ایران مواضعی مغلطه آمیز و نابجایی است. ایران مستقل است و طبق موازین بین‌المللی حق استفاده از تمامی فناوری‌ها برای پیشرفت را دارد، اقدامات ایران در این چارچوب است و در این مسیر معطل نظر کشورهای دیگر نخواهد بود. در سالیان گذشته با یک کشور اروپایی در این زمینه توافق کردیم اما متاسفانه یا خوشبختانه آن کشور اروپایی به تعهداتش عمل نکرد و ایران با استفاده از امکانات و دانشمندان بومی خود در این زمینه به مسیر خود ادامه داد. امروز خوشبختانه به موفقیت‌های زیادی در حوزه فضایی رسیده‌ایم و این بحث هیچ منافاتی با قطعنامه‌های سازمان ملل و خصوصا 2231 ندارد، تلاش دیگران در این زمینه مذبوحانه است. ساختار ماهواره‌هایی که در ایران در این زمینه روی آن کار می‌شود با ساختار فنی موشک‌های نظامی متفاوت است و این یک اقدام کاملا غیرنظامی و در راستای مسائل علمی کشور است، برای رصد اقلیمی، بحث‌های علمی و ارتباطات جهانی است.
 


واکنش به نشست ضدایرانی در لهستان

وی در ادامه با اشاره به نشست ضدایرانی که قرار است ماه آینده در لهستان برگزار شود گفت: وزارت خارجه در قبال اقدام غلط و بی‌جا و شاید خصمانه از جانب از هر کشوری در چارچوب حفظ شئون ملت ایران اقدامات مقتضی را انجام می‌دهد و خواهد داد.

اروپا ساختارهای لازم برای تحقق سازوکار ویژه مالی با ایران را ندارد

سخنگوی وزارت خارجه در  ادامه درباره اقدام احتمالی اروپا درباره SPV (کانال ویژه اتحادیه اروپا برای تسهیل روابط مالی با ایران) و تضاد آن با دیگر اقدامات ضدایرانی کشورهای اروپایی گفت: برداشت ما این است که اروپا علاقه‌مند به نهایی کردن سازوکار است، البته تاخیر زیادی دارد. اروپا نشان داد ساختارهای لازم را به اندازه کافی برای تحقق این ساز و کار جدید ندارد و شدیدا تحت فشار آمریکا است. آمریکا تلاش دارد به هر شکل مانع تحقق این نوع همکاری شود، قطعا ما گله‌مند هستیم و به اتحادیه اروپا تذکر داده‌ایم، ما منتظر آنها نبوده‌ایم و مسیر خود را ادامه‌ داده و می‌دهیم. این ساز و کار آزمونی است تا بتوانیم درباره نوع روابط و سرمایه‌گذاری‌های ایران و اروپا تصمیم لازم را بگیریم. به نظر ما تاخیر آنها زیاد است و ناتوانی آنها را تا حد زیادی احساس می‌کنیم. با این حال هنوز حس می‌کنیم اراده‌ای برای نهایی کردن ساز و کار در اروپایی‌ها وجود دارد، به دلایل مختلفی خیلی از مسائل مرتبط با این ساز و کار را نمی‌توان به صورت علنی بیان‌کرد.

قاسمی همچنین در خصوص ارائه دلیلی از سوی اروپا درباره ساز و کار ویژه مالی گفت: بحث ما با اروپا با توجه به نگاه سیاسی آنها بحث برجام و ساز و کار مالی است. این موضوع تنها مسئله مورد بحث است، هیچ موضوع دیگری نمی‌تواند وارد بحث برجام شود. با اروپا بحث‌های دیگری داشته‌ایم که جای خود دارد، اما برجام و ساز و کار مالی مستقیم و غیرمستقیم به موضوع دیگری مرتبط نیست.

وی در خصوص تحریم‌های جدید اروپا علیه ایران و همچنین احضار چندین سفیر اروپایی به وزارت خارجه در تهران گفت: دیپلمات‌های کشورهای مختلف هر روز به وزارت خارجه آمد و شد می‌کنند و با کشورهای اروپایی هم تعامل داریم و در تماس هستیم. آنچه مد نظر شماست دیدار سه سفیر و سه کاردار اروپایی است که در وزارت خارجه دیداری داشتند و گفتگوهایی درباره تحولات و اتفاقایی که در حوزه اروپا و ایران وجود داشته صورت گرفته و طرف ایرانی هر آنچه که لازم بوده و باید بر اساس منافع و مصالح مطرح می‌کرده، مطرح کرده و نهایتا این ملاقات انجام شده و پایان پذیرفته است.

قاسمی درباره تحریم‌های اروپایی و موضوعات مطرح شده در جلسه فوق گفت: درباره چند موضوع در این دیدار صحبت شده و طرف ایرانی پاسخ لازم را داده و اقدام طرف اروپایی در اعمال این تحریم، اقدامی غلط و غیر قابل قبول بوده و ما این را اعلام کرده‌ایم. حق ایران برای عکس العمل های لازم در قبال این اقدام محفوظ است و قطعا این حرکت را بی پاسخ نخواهیم گذاشت و اقدامات لازم بعمل آمده و بعمل خواهد آمد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفرهای خارجی مقامات سیاسی کشورمان گفت: بیشترین سفرهای ما در منطقه، همسایگان و کشورهای پیرامونی بوده چه در سطح رئیس جمهور و چه وزیر خارجه، اما بسیاری از سفرهای روحانی در حوزه آسیا بود که بالغ بر 20 عدد بود. سفر 4 روزه ظریف به عراق برعکس سفر برخی مقامات خارجی، در شب و مخفیانه انجام نشده و شامل دیدار از مناطق مختلف از شمال تا جنوب عراق است.

وی در ادامه گفت: از نظر ما، سفر ظریف به هند سازنده و همراه با تفاهمات جدید برای همکاری‌های جدید در دوران جدید بود، امیدواریم بتوانیم با هند کار و همکاری بیشتری داشته باشیم.

خبر بازداشت یکی از افسران ناجا در مالزی کذب است

قاسمی همچنین درباره صحت خبر بازداشت یکی از افسران ناجا در مالزی گفت: این خبر کذب است و در ادامه تخریب وجهه نهادها و مقامات ایرانی است. در چارچوب جنگ روانی علیه ایران سردار درویشی رئیس صندوق تعاون ناجا که شایعه درباره ایشان مطرح شده هرگز سفری به مالزی نداشته و این خبر کذب و دروغ است.

دولت افغانستان را از قبل در جریان مذاکره با طالبان گذاشته بودیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره مذاکرات ایران و طالبان گفت: مذاکرات ما با طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده است و روابط خوبی بین دولت ایران و افغانستان وجود دارد. ما علاقمند به صلح و ثبات و امنیت در افغانستان هستیم و بارها با مقامات افغانستانی صحبت کرده و آنها را در جریان مواضع خود قرار داده‌ایم. پس از گفتگو با طالبان، بلافاصله با مقامات دولت افغانستان دیدار کرده و آنها را در جریان این گفتگوها قرار داده‌ایم. در مسیر این روند و مذاکرات افغانی-افغانی، حتما محوریت و اساس کار دولت قانونی افغانستان است و هیچ اقدامی را بدون در نظر داشتن دولت افغانستان نمی‌پذیریم. ولی تصور ما این است که این گفتگوها باید انجام شود. ما دولت افغانستان را از قبل در جریان گذاشته بودیم و اطلاع داشتند و بعدا هم اطلاعات لازم را دریافت کردند. این ایران نیست که تنها با طالبان گفتگو و مذاکره کرده است، امروز کشورهای بسیاری با طالبان گفتگو دارند. ما در مسائل داخلی افغانستان دخالت نداریم، آنچه که بیان کردیم راهکارهایی است که فکر می‌کنیم کمک به کشور دوست و برادر افثغانستان است، اما انتهای کار و سرنوشت اقدامات و گفتگوها به خود برادران افغانستانی مرتبط است، سرنوشت افغانستان را مردم افغانستان و نه طرف دیگری تعیین خواهد کرد.

سیاست آمریکا و اسرائیل تخریب زیرساخت‌های جهان اسلام است

سخنگو درباره آخرین وضعیت سوریه و اظهارات مقامات اسرائیلی علیه ایران در ماجرای سوریه نیز گفت: سیاست آمریکا و اسرائیل تخریب زیرساخت‌های جهان اسلام است. آمریکا در منطقه دچار سرگیجه و ناتوانی شده که به بیان سخنان متناقض منجر شده است. آمدن آمریکا به سوریه بی‌جا و غلط بود و هم‌اکنون به حکم جبر تاریخ و مقاومت مردم از آنجا بیرون انداخته می‌شوند. سخنان اسرائیلی‌ها نیز بی‌اساس و کذب است و نوعی فرافکنی برای جبران شکست‌های پی‌درپی در منطقه و تداوم جبهه مقاومت در برابر این رژیم است. آمار و ارقام هر چند روز یکبار اسرائیل اگر در جدولی جمع شود و ادعاهای آنها تحلیل شود، فکر می‌کنم آنچیزی که در سوریه مدعی به نابودی شده‌اند عدد و رقم آن بیش از همه زرادخانه‌های منطقه و حتی جهان باشد. این یک دروغ و بلوف از سوی اشغالگران قدس است، ایران در سوریه حضور نظامی ندارد، ما پایگاه نظامی نداریم و بنا به درخواست و دعوت رسمی دولت سوریه حضوری مستشاری در آنجا داریم. پیروزی‌های‌ ارتش و نیروهای دفاعی و مقاومت در سوریه موجب عصبانیت این رژیم اشغالگر شده است.

آمریکایی‌ها تلاش دارند منطقه را با آشوب بیشتری مواجه کنند

بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری خود به اقدامات و سیاست‌های دولت آمریکا در قبال منطقه اشاره کرده و در این باره گفت: سیاست دولت ترامپ و وزیر خارجه آن در قبال منطقه و ایران مشخص است، اقدامات آنها از سر خیرخواهی نیست بلکه تلاش دارند منطقه را با آشوب بیشتری مواجه کنند. سیاست‌های آمریکا در منطقه چیزی جز اقدامات مزورانه و شوم‌ نیست که به ضرر منافع کشورهای منطقه است. خیابان‌ گردی‌های منطقه‌ای پمپئو شامل ضدیت با ایران و بیان اتهام‌های بی‌بنیان به کشورمان است، این یک سیاست شکست‌ خورده است. روزی فرا می‌رسد که نه خبری از پمپئو باشد و نه دیگری، اما ایران و ملت آن با اقتدار در منطقه حضور خواهد داشت.

واکنش به شایعات درباره استعفای ظریف

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به شایعات درباره استعفای ظریف گفت: نام و نشانی از منبع شایعات درباره استعفای ظریف ندارم. مشخص است جنگی روانی علیه ایران آغاز شده و هدف تضعیف ایران است. این وضعیت نیازمند هوشیاری بیشتری در فضای رسانه‌ای و مجازی است. چنین خبری دروغ است و ظریف همان هنگام که در هند بود، این بحث مجددا توسط کسانی منتشر و تکذیب شد، اما نهایتا هدف کینه‌توزان برخورد با شخصیت‌های ملی است. در انتهای هفته گذشته شاهد تعدادی از این شایعات بودیم که این تحلیل را به ما می‌داد که حتی برخی از سوداگران اقتصادی با انتشار این شایعات به دنبال اثرگذاری بر اقتصاد کشور در کنار اقدامات ضدایرانی آمریکا علیه وضعیت اقتصادی و معیشت‌ کشور بودند.

هشدار درباره سرمایه‌گذاری در گرجستان

سخنگو درباره سرمایه‌گذاری‌های ایران با گرجستان و ترکیه نیز گفت: من آمار و رقمی ندارم در این زمینه، گرجستان یکی از کشورهای ‌پیرامونی ما است که روابط خوبی با آن داریم، پس از لغو روادید بین دو کشور، و حضور ایرانی‌ها و امکانات برای جذب‌ سرمایه، تعدای از ایرانی‌ها اقدام‌ به خرید خانه و سرمایه‌گذاری‌هایی کرده‌اند که مشخص شده برخی از آنها گرفتار آژانس‌های خلافکار شده‌اند. یک ماه ‌پیش هیئتی از ایران به گرجستان رفت و تفاهماتی انجام شد، امیدواریم ایرانی‌هایی که اجبار به سفر به گرجستان دارند با آگاهی به این کشور بروند.
 

52311

کد خبر 1222324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =