مرمت خانه حشمت اللشکر سرخه تا ۲ ماه آینده نهایی شود

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: مرمت خانه تاریخی حشمت اللشکر سرخه تا دو ماه آینده باید نهایی شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین  استان سمنان، «مهدی جمالی» عصر امروز و در دیدار با فرماندار، شهردار و موثران شهرستان سرخه تاکید کرد: این خانه تاریخی تا دو ماه آینده باید آماده بهره برداری باشد.

وی خواستار مشارکت فرمانداری و شهرداری در مرمت و نگهداری از آثار تاریخی شهرستان سرخه شد و گفت: سنگفرش محوطه بیرونی خانه حشمت اللشکر، مرمت فاز دوم این خانه با همکاری شهرداری سرخه در دستور کار است و باید زیرساختهای لازم برای جذب گردشگر در سرخه فراهم شود.

جمال با اشاره به اینکه  ایجاد اقامتگاههای بوم گردی در روستاهای اطراف سرخه در دست مطالعه است، افزود: رونق صنایع دستی و حمایت از کارگاههای صنایع دستی نیز در دستور کار است.

فرماندار شهرستان سرخه نیز در این دیدار با اشاره به توانمندی­ها و جاذبه­های گردشگری شهرستان سرخه گفت: آبگرم، تلخاب، زایرسراها، امامزاده ها، مناطق بکر کویری و روستاهای شهرستان سرخه دارای قابلیت جذب گردشگر هستند.

«علی محمد مویدی زاده» با اشاره به اینکه جذب سرمایه گذار برای ساخت هتل در این شهرستان در دست اقدام است، افزود: صنعت گردشگری، زمینه ساز افزایش درآمدزایی در استان و شهرستان سرخه است.

وی خواستار توجه ویژه به روستای بیابانک شد و گفت: این روستا، پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد.

در این جلسه موضوع جانمایی برای ایجاد مجتمع گردشگری چند منظوره در شهرستان سرخه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

خانه حشمت اللشکر حدوداً در مرکز شهر سرخه واقع شده و متعلق به دوره قاجاراست. از آنجایی که این بنا خصوصی و مالک اصلی آن حاج حشمت خان پیوندی (حاکم وقت منطقه ) بوده، به همین جهت به خانه حاج حشمت معروف شده است و این بنا نماد معماری مناطق کویری است.

بادگیرهای دوقلوبرفراز این بنا با تزئیناتی ناب، از نمادهای شهر سرخه است.

۴۶

کد خبر 1222758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =