استقرار ۳۲۰ هزار نفر در شهر جدید بهارستان پیش‌بینی شده است

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان گفت: استقرار ۳۲۰ هزار نفر در شهر جدید بهارستان پیش بینی شده است که تاکنون اسکان ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از این هدف تحقق یافته است.

به گزارش خبرآنلاین استان اصفهان به نقل از روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید بهارستان، محمدرضا احمدی در جلسه بررسی مسائل شهرهای جدید که با حضور اسلامی وزیر راه و شهرسازی و طاهرخانی مدیرعامل شرکت مادرتخصصی شهرهای جدید برگزار شد، اظهار داشت: در طرح جامع منطقه اصفهان به عنوان نخستین طرح در سطح کشور که در سال ۶۵ اجرایی شد، ایجاد سه شهر جدید برای اطراف شهر اصفهان برنامه ریزی شد.

وی افزود: بدین ترتیب پس از مکان‌یابی‌های لازم، عملیات اجرایی استقرار شهر جدید بهارستان در  ۱۵ کیلومتری جنوب شهر اصفهان آغاز و از سال ۶۸ استقرار جمعیت در این شهر  شروع شد.

اسکان ۱۰۰ هزار نفر از  جمعیت هدف بهارستان تحقق یافته است

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان  با بیان اینکه از سال ۷۱ این استقرار جمعیت شکل رسمی‌تری به خود گرفت، ابراز داشت: بر اساس مطالعات طرح، استقرار ۳۲۰ هزار نفر در شهر جدید بهارستان پیش بینی شده است که تاکنون اسکان ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از این هدف تحقق یافته است.

وی با بیان اینکه کالبد شهر بهارستان مطابق طرح سه هزار هکتار خواهد بود که اکنون به یک هزار و ۸۰۰ کیلومتر رسیده است، ابراز داشت: مساکن مهر در بهارستان به شکل محله محور ایجاد شده است و از سهم ۱۲ هزار واحد مسکونی تخصیص یافته به این شهر جدید  تاکنون ۱۱ هزار و ۸۰۰ با درنظر گرفتن زیرساخت‌های فرهنگی، تفریحی و آموزشی و غیره به اتمام رسیده و بهره‌برداری شده است.

احمدی با تاکید بر اینکه ۲۰۰ واحد باقیمانده سهم بهارستان از مسکن مهر با تغییر پیمانکار و انبوه ساز در حال اجراست، گفت: احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید در دستور کار  قرار گرفته است که در این میان  احداث ۲۱ هزار واحد آن  برعهده شرکت عمران بهارستان است.

وی با بیان اینکه  ساخت ۱۸ هزار واحد مسکونی از این تعداد در سال ۹۷ در دستور کار بوده است، ابراز داشت:  یک هزار و ۵۰۰ واحد از این تعداد به صورت مشارکت در ساخت و ۱۶ هزار و ۵۰۰ واحد مشارکت در آماده‌سازی و محله سازی است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان با اشاره به اینکه هم اکنون مشارکت در ساخت و اجرای ۷۲۲ واحد  آغاز شده است، اظهار داشت: در یک ماه اخیر تفاهم‌نامه آغاز عملیات هفت هزار و ۵۰۰ واحد در قالب محله‌سازی با انجمن انبوه سازان مسکن استا اصفهان را به امضا رسید و یک توافق هزار واحدی نیز با بنیاد مسکن استان اصفهان را داشته ایم.

وی در ارتباط با پروژه متروی بهارستان نیز بیان داشت: این خط از ترمینال صفه تا بهارستان به طول ۱۴.۵ کیلومتر است که ۸۰ درصد عملیات زیرساختی و ۱۵ درصد روساختی به انجام رسیده و احداث ایستگاه مترو بهارستان نیز  از دو ماه گذشته آغاز شده است.

متروی بهارستان تا ۲ سال دیگر بهره برداری می شود

احمدی با اشاره به توافق با معاون مهندسی وزارت دفاع در خصوص مشارکت در تکمیل متروی بهارستان  و بررسی شرایط توسط کنسرسیوم ریلی مجموعه مذکور، گفت: حدود ۳۰۰ میلیون تومان عملیات برق برای اجرای سینگنالینگ و تکمیل روسازی مترو نیاز است و امیدواریم تا دو سال دیگر این پروژه به اتمام برسد.

وی درباره خط آبرسانی آب بهارستان نیز گفت: برای این خط  آبرسان حدود ۲۵۰ لیتر بر ثانیه پیش بینی شده است که این حجم از آب از تصفیه خانه باب شیخ علی تأمین می‌شود.

در این نشست محمد اسلامی نیز اظهار داشت: اجرای طرح‌ها و  برنامه‌های مختلف شرکت‌های عمران شهرهای جدید مورد حمایت وزارت راه و شهرسازی است و با تمام توان از آنها حمایت می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید در راستای اعتمادسازی نسبت به شرکت‌های عمران کار شود که این امر به یقین در رشد و توسعه شهرهای جدید موثر است، ابراز داشت:  باید دقت کنیم که سلامت اداری در شرکت‌های عمران حاکم باشد و قول‌هایی که درباره این طرح‌ها به مردم داده می‌شود با برنامه ریزی دقیق به موقع اجرایی شود.

ساخت ۲۰۰ هزار  واحد مسکونی برعهده شرکت‌های عمران شهرهای جدید است

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ساخت ۲۰۰ هزار  واحد مسکونی از ۴۰۰ هزار مورد تعیین شده توسط رئیس جمهور برعهده شرکت‌های عمران شهرهای جدید  است، بیان داشت: در فعالیت‌های عمرانی در شهرهای جدید باید به ضوابط مهم در ساخت و ساز توجه کنیم و معابر و دسترسی‌های آنها مطابق استاندارد انجام شود به نوعی که کاستی‌های شهرهای دیگر در آنها رفع شده باشد و آیتم‌های خاص نظارتی در آنها رعایت شود.

وی با بیان اینکه وظیفه ما نظارت بر رعایت کیفیت‌ و استاندارد در این ساخت‌وسازها است، بیان داشت: لازم است با الگوهای جدید مسکن مناسب و ارزان به مردم عرضه کنیم و در این راستا هویت بخشی به شهرهای جدید امری ضروری است.

اسلامی با بیان اینکه در راه‌اندازی شهرهای جدید باید به فرهنگ و تمدن ایرانی توجه شود و در مسیر توسعه تمدن باشد، ابراز داشت: در حال حاضر شهرهایی مانند بهارستان در بحث  TOD(توسعه های مبتنی بر حمل و نقل عمومی در شهرهای کشور ) پیشتاز هستند و باید تلاش کنیم در تمامی شهرهای جدید دسترسی‌ها برای مردم آسان شود.

46

کد خبر 1223123

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =