استان البرز تا ۲۰ سال آینده قطب اقتصادی کشور خواهد شد

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز گفت: نیروگاه منتظر القائم واقع در استان البرز طی مدت‌زمان سه ساله هیچ‌گونه سوخت مازوتی استفاده نکرده است.

به گزارش خبرآنلاین؛ حسین تقی‌نژاد ظهر امروز در نشست خبری که در سالن جلسات اداره کل گاز استان البرز برگزار شد، با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی همه سازمانها به وظیفه سازمانی خود عمل کرده، گفت: در مقابل خود، دیگران و جامعه احساس تعهد کنند در نتیجه این تعهد، اعتماد ایجاد می‌کند که بزرگترین سرمایه است.

وی اضافه کرد: گاز استان البرز ۳ درصد گاز کشور را تامین می‌کند و ۴ درصد مشترکین کشور در استان البرز وجود دارد، همچنین در سال ۹۷ حدود ۱۴۰ واحد صنعتی جدید دارای گاز شدند.

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز با بیان اینکه تعداد شهرهای دارای گاز در استان البرز ۱۶ و تعداد روستاهای گاز دار شده ۱۴۲ است، اظهار داشت: در استان ۱۵۹ میلیارد تومان از مشترکین طلبکار هستیم  و دستگاه‌های دولتی بیش از ۹ میلیارد تومان به این اداره بدهکار هستند.

تقی نژاد افزود: سهم گاز استان البرز از فروش را ۵.۵ میلیارد و از این میزان ۵۰ درصد آن سهم بخش صنعت و نیروگاهی و مابقی مصرف سایر بخش ها از جمله کشاورزی و خدمات است.

۳ درصد مصرف گاز کشور به استان البرز اختصاص دارد

به گفته وی شبکه توزیع گازرسانی به شهرهای استان ۶ هزار کیلومتر است که بالغ بر ۲۷۰ هزار علمک گاز و ۸۵۰ هزار مشترک گاز در استان البرز دارا وجود دارد که سه درصد مصرف گاز کشور را البرز به خود اختصاص داده و در کنار استان هایی از جمله مرکزی، گیلان، مازندران و یزد قرار داریم.

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز با تاکید بر اینکه ۶۰ میلیون لیتر فراورده سوختی مایع در استان البرز در سال ۹۵ استفاده می‌شد که هر لیتر آن یک دلار هزینه برای دولت داشته است، تصریح کرد: با برنامه ریزی‌های انجام شده ۳۳ میلیون از ۶۰ میلیون لیتر تبدیل به گاز مایع شده است که صرفه‌جویی شده است و باقی آن ظرف امسال و سال آینده به اتمام می‌رسد.

وی ادامه داد: در بحث گازرسانی آسارا این بخش را به ۲ قسمت تقسیم کرده‌ایم که بخش اول ۱۵ روستا پایین و ۴۰ روستا بالای سد مطالعات اولیه آن انجام شده و به محض دریافت مجوز حفاری‌های آن در دستور کار قرار می‌گیرد. کندور (اولین روستای آسارا) در هفته آینده با حضور مسئولین استانی با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان انجام می‌شود و در صورت مجوز لوله گذاری از طرف راهداری، ۱۵ روستا را  گازرسانی خواهد شد.

تقی نژاد عنوان کرد: پروژه گازرسانی به محور گراب به گچسر که حدود ۲۱۸ میلیارد ریال اعتبار در حدود ۵۳ کیلومتر برآورد شده است که پیمانکار آن به دلایل جهش قیمتی و تحریم، انصراف داد که پس از انتخاب پیمانکار جدید گازرسانی عملی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان توضیح داد: گازرسانی برای ۲۸۳ روستای فاقد گاز در سال های اخیر دنبال شده در کل ۱۴۲ روستا گازرسانی شده و این طرح برای ۳۶ روستای دیگر در حال اجرا است.

وی با اشاره به طرحی که برای شهرستان های سبز در البرز دنبال شده است، خاطرنشان کرد: شهرستان های ساوجبلاغ، نظرآباد و اشتهارد با توجه به گازرسانی به روستاهای آنها و لغو استفاده از سوخت مایع تا سال آینده تبدیل به شهرستان سبز در البرز خواهند شد.

در بخش روستایی ۸۴.۶ درصد جمعیت از گاز بهرمند هستند

تقی نژاد یادآور شد: در بخش شهری بیش از ۹۹ درصد جمعیت شهری از گاز بهره مند هستند و از ۱۸ شهر البرز ۱۷ شهر گاز دارند. گازرسانی به آسارا تا دو سال آتی انجام می شود، در بخش روستایی ۸۴.۶ درصد جمعیت از گاز بهرمند هستند.

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز بیان داشت: نیروگاه منتظر القائم واقع در استان البرز طی مدت‌ زمان سه ساله هیچ‌گونه سوخت مازوتی استفاده نکرده است.

وی با تأکید بر اینکه استان البرز از ظرفیت و پتانسیل بالایی برای جذب سرمایه‌گذار در بخش‌های مختلف برخوردار است، گفت: بدون شک این استان ۲۰ سال آینده تحت عنوان قطب اقتصادی کشور مطرح خواهد شد و وظیفه شرکت گاز در این بخش تأمین گاز ایمن برای متقاضیان است.

تقی نژاد تشریح کرد: در راستای تبدیل وضعیت مصرف سوخت مایع استان به گاز طبیعی و کمک به کاهش آلاینده ها و جایگزین نمودن سوخت پاک، طرح گازرسانی به صنایع مصرف کننده سوخت مایع  با بودجه ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال و تعداد ۲۱۳ صنعت تعریف شده است که در بازه زمانی ۱۸ ماه خط اختصاصی این صنایع اجرا خواهد شد که با اجرای این پروژه بیش از ۳۰ میلیون لیتر در مصرف سوخت مایع صرفه جویی خواهد گردید.

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز  در پایان با تاکید بر اینکه ۳۷ هزار واحد ویلای غیرمجاز در البرز ساخته شده است، اظهار کرد: مدیران نظارتی به ما می گویند که به آنها خدمات ارائه ندهید تا این گونه ساخت و سازهای غیرمجاز را نداشته باشیم، اما راه حل مهم در این میان بکارگیری سیستم های پیشرفته کنترلی و نظارتی برای جلوگیری از این موارد است.

۴۶

کد خبر 1223141

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =