خوابیدن کج و کوله چه بلایی سر بدن شما می‎آورد؟

باشگاه خبرنگاران نوشت: فیزیوتراپیست درباره تاثیر مدل خوابیدن افراد بر سلامت ستون فقرات و انتخاب بهترین روش قرارگیری بدن هنگام خواب توضیح داد.

پرهام پارسانژاد فیزیوتراپیست درباره شیوه‌های نامناسب خواب و عوارض ناشی از آن تشریح کرد: یکی از مهم‌ترین علل ایجاد آسیب‌ها و مشکلات مفاصل نحوه خوابیدن افراد است؛ بیماران  زیادی با درد در ناحیه کمر و گردن به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و نتیجه لازم را از درمان دریافت نم‌کنند؛ در اغلب موارد بررسی‌های بیشتر در این افراد از شیوه‌های غلط رفتاری، به خصوص در خوابیدن حکایت می‌کند پس هر چقدر سعی کنیم با اقدامات درمانی مشکلات آن‌ها را برطرف کنیم، نحوه خوابیدن غلط و فشار مداومی که روی ستون فقرات است منجر به تشدید آسیب دیدگی و کاهش تاثیرات درمان در آن‌ها می‌شود.

دردسرهای ناشی از خواب کج‌وکوله

وی ادامه داد: برای مثال افراد زیادی تمایل دارند در هنگام خواب ستون فقرات را در حالت چرخیده قرار بدهند، به طوری که یک زانو خم باشد و دست بالای سر قرار بگیرد؛ طبیعتا این حالت چرخش باعث می‌شود عضلات در حالت غیر قرینه باشند و لیگامان‌ها و تاندون‌های مفاصل در حالت غیر قرینه و در حالت کوتاه شده یا کشیده قرار بگیرند که ناهنجاری‌ها و بد شکلی هایی را در مفاصل ایجاد می‌کند؛ این امر باعث می‌شود فرد تعادل بین عضلانی لازم را برای انجام فعالیت‌های روزانه نداشته باشد که آسیب‌های مفاصل را به همراه دارد.


پارسانژاد تشریح کرد: بهترین نحوه خوابیدن حالتیست که بدن شما به حالت قرینه باشد؛ متخصصان توصیه می‌کنند به پهلو بخوابید و بالشی بین‌ زانوها قرار دهید تا تقارن عضلانی برقرار باشد؛ بهتر است کمی زانوها را داخل شکم خم کنید که اصطلاحا حالت جنینی نامیده می‌شود و بهتر است دست‌ها در حالت کنار بدن قرار بگیرد.

چند نکته برای داشتن بالش مناسب

این فیزیوتراپیست درباره بالش مناسب برای استراحت بیان کرد: بالشی که برای خواب انتخاب می‌کنید باید ارتفاعی نسبتا بیشتر از سطح تشک داشته باشد تا سر، هنگام خوابیدن  پایین نیفتد؛ سر و گردن باید شبیه حالت ایستاده هم سطح تنه قرار بگیرد؛ برخی افراد به دلیل مشکلات تنفسی یا رفلاکس معده عادت به استفاده از بالش‌های بلند دارند تا راه تنفسی آن‌ها را باز نگه دارد یا محتویات معده بیرون نیاید؛ این امر به مرور زمان باعث از بین رفتن قوس گردنی در آن‌ها می‌شود و مشکلات گردنی، خواب رفتن دست‌ها و آسیب به ریشه های عصبی در ناحیه گردن را به دنبال دارد.

وی افزود: به این دسته از افراد توصیه می‌کنیم تا به جای بلند کردن بالش، قسمت بالایی تخت را کمی شیب دار تعبیه کنند تا قوس‌های  گردنی هم حمایت شود.

//

پارسانژاد گفت: افرادی که عادت به قرار دادن دست در زیر سر یا زیر بالش دارند، در معرض آسیب‌های شانه قرار دارند؛ حتی ممکن است اگر مچ دست زیر سر قرار دهند در معرض ابتلا به تونل کارپ قرار بگیرند که اعصاب ناحیه مچ دست را دچار التهاب و آسیب می‌کند؛ ممکن است به دلیل حالت خمیده‌ای که آرنج آن‌ها به خود می‌گیرد به التهاب تاندون‌های عضلات ناحیه ارنج  مبتلا شوند.

این فیزیوتراپیست افزود: روش مناسب بعدی برای خواب حالت تاق باز است؛ بهتر در این نوع خواب بالشی زیر زانوها قرار دهید تا گودی کمر نسبتا صاف شود، دست ها کنار بدن باشند و بالشی با ارتفاع حدود ۴ سانت به طوری که قوس سر و گردن حمایت شود قرار بگیرد.


//
وی درباره عوارض دمر خوابیدن اظهار کرد: دمر خوابیدن در کل روش‌ خوبی برای استراحت نیست؛ اما اگر در زمان کوتاه باشد مشکی ایجاد نمی‌کند چرا که تغییر وضعیت  در طول خواب به افراد کمک می‌کند تا خستگی را از تن به در کنند اما برای مدت طولانی خیر؛ در این حالت  فرد مجبور است سر را به یک طرف بچرخاند که باعث افزایش فشار وارده  به ناحیه گردن و افزایش قوس کمرخواهد شد.

پارسانژاد افزود: در کسانی که سابقه آرتروز زانو و درد زیر کشگک دارند این نوع خواب بسیار مضر است؛ در این نوع خواب  فشار بیشتری به زانوها وارد می‌شود که  التهاب زانو را در پی دارد؛ در مجموع بهتر است در طول شب شانه‌ای که روی ان خوابیده اید یا حالت خوابتان را تغعیر دهید تا تاندون‌های شانه و قسمت‌های بالایی عضلات شانه دچار التهاب و ناراحتی نشوند.

64231
کد خبر 1223472

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =