توقف کامل معاملات مسکن؛ خانه در سراشیب ارزانی

تسنیم نوشت: بررسی جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی حاکی از آن است که متوسط قیمت هر مترمربع مسکن طی دیماه امسال نسبت ماه پیش از آن ۱.۵ درصد افزایش یافته،در برخی مناطق متوسط قیمت نسبت به آذرماه کاهش یافته که نشان از آغاز دوره رکود غیرتورمی بازار مسکن دارد.

بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی طی دیماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مقایسه با ماه پیش از آن (آذرماه ۹۷) بالغ بر ۱.۵ درصد افزایش یافته است. در آذرماه امسال قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه تهران ۹ میلیون و ۶۳۱ هزار تومان بود که در دیماه به ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان افزایش یافته است.

مقایسه متوسط قیمت در دیماه امسال با ماه مشابه سال گذشته و دیماه ۹۲ به ترتیب حکایت از افزایش ۸۹.۹ درصدی و ۱۶۱ درصد دارد. تعداد معاملات انجام شده در دیماه امسال نیز ۵۸۰۰ فقره بوده که نسبت به دیماه سال قبل ۶۵.۶ درصد و در مقایسه با دیماه سال ۹۲ بالغ بر ۳۲.۹ درصد کاهش یافته است.

بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی که بانک مرکزی طی هفته پیش رو آنرا دوباره منتشر می‌کند متوسط قیمت واحد مسکونی در منطقه یک از ۲۲ میلیون و ۲۵۵ هزار تومان با ۳.۲ درصد رشد به ۲۲ میلیون و ۹۷۴ هزار تومان افزایش یافته است. در مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷ و ۸ نیز متوسط قیمت به ۱۴ میلیون و ۹۱۳ هزار تومان، ۱۷ میلیون و ۲۳۴ هزار تومان، ۹ میلیون و ۷۳۲ هزار تومان، ۱۲ میلیون و ۶۶ هزار تومان، ۱۳ میلیون و ۲۹۸ هزار تومان، ۸ میلیون و ۷۹۹ هزار تومان و ۹ میلیون و ۱۳۸ هزار تومان افزایش یافته است.

در منطقه ۹ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به ۶ میلیون و ۳۷۴ هزار تومان، در منطقه ۱۰ متعوسط قیمت با رشد منفی ۲۳ صدم درصد به ۶ میلیون و ۳۲۴ هزار تومان و در منطقه ۱۱ متوسط قیمت هر مترمربع ۶ میلیون و ۴۷۵ هزار تومان برای اولین ماه زمستان ثبت شده است.

در منطقه ۱۲ که تا پیش از این روند افزایش قیمت طی ماه‌های سپری شده از سال ۹۷ تکرار شده در دیماه با رشد منفی ۸.۱ درصدی به ۴ میلیون و ۸۵۲ هزار تومان کاهش یافته است. در آذرماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه ۵ میلیون و ۲۸۲ هزار تومان بود.

در منطقه ۱۳ نیز قیمت‌ها نزولی بوده؛ در این منطق متوسط قیمت با رشد منفی ۱.۲ درصدی به ۸ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان کاهش یافته است. همچنین در منطقه ۱۶ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی از ۴ میلیون و ۸۱۵ هزار تومان با رشد منفی ۲ درصدی به ۴ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان کاهش یافته است. در منطقه ۲۰ متوسط قیمت هر مترمربع با رشد منفی ۳ درصدی به ۴ میلیون و ۴۹۴ هزار تومان کاهش یافته است.

در منطقه ۲۲ نیز متوسط قیمت با رشد منفی بیش از ۸.۵ درصدی از ۹ میلیون و ۳۰ هزار تومان به ۸ میلیون و ۲۵۷ هزار تومان کاهش یافته است.

بازار مسکن پس از افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها طی ماه‌های گذشته وارد دوره رکود خود شده است. البته این رکود برخلاف پیش بینی برخی فعالان و دست‌اندرکاران بازار مسکن از نوع تورمی نیست. کاهش قیمت در برخی مناطق ۲۲ گانه پایتخت بیانگر پیش بینی اشتباه این افراد از آینده نزدیک بازار مسکن است.

۶۴۲۳۱
کد خبر 1225831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  10 2
  یک مدت است دنبال خانه می گردیم و مایوس شدیم این همه خانه خالی هست چرا مالیات سنگین برای خانه ی خالی وضع نمی کنند تا قیمت ها بشکند..... خوب معلومست ت ت .... خود مسئولین ثروتمندان صاحب ملک هستند همش میگن وام و بیشتر کنیم مردم خونه بخرند یکبار نگفتند برای خانه خالی مالیات سنگین بزاریم که قیمت ها بشکند
  • ناشناس US ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
   0 0
   هر چقدر هم که خونه ساخته بشه اگر بعضی از بانکها مجددا خرید عمده کل آپارتمانهای موجود محله ها را بدون گذاشتن هرگونه ردپایی از خود در دستورکار قرار دهند بر خلاف مالکین شخصی که هیچوقت راضی نمیشوند آپارتمانهای متعلق به خود را خالی نگه دارند بازهم بعد از خرید خالی نگه خواهند داشت و فقط تعداد خونه های خالی اضافه خواهد شد و هیچ دردی از مردم دوا نخواهد شد بنابراین ساخت خانه جدید بجز اتلاف سرمایه ملی هیچ سودی نخواهد داشت و مردم نخواهند توانست با قیمت منطقی مسکن خود را تهیه کنند و بهترین کار استفاده از مالیاتهای تنظیمی مثل سایر کشورها میباشد .
 • مصطفی RO ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  9 3
  کارشناس محترم لطفا جوک نگید. یه سری به بازار موبایل و ... بزنید ببینید چه رکودی هست! آیا موبایل هم ارزون میشه؟ این رکودی که می فرمائید بخاطر عدم وجود توان خرید هست نه ارزش غیرواقعی و حباب.
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  0 0
  فقط حراج خانه هاي خالي و احتكاري نشد تصرف