گام بلند منطقه‌ای برای ثبت جهانی هورامان

اولین نشست کارگروه منطقه ای ثبت جهانی هورامان به ریاست پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان در روستای پالنگان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، در اولین نشست کارگروه منطقه ای ثبت جهانی هورامان که به ریاست پویا طالب نیا برگزار شد، بخشداران منطقه هورامان از شهرستان های سنندج( بخشدار بخش سیروان)، سروآباد(بخشدار مرکزی و هورامان) و کامیاران(بخشدار مرکزی و موچش)و مدیران میراث فرهنگی شهرستان های کامیاران و سروآباد حضور داشتند.

پویا طالب نیا مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان در اختتامیه این نشست دو روزه که در دفتر پایگاه در روستای پالنگان برگزار شد، اظهار داشت: ثبت جهانی هورامان نیازمند نگاه جامع و همراهی مدیران ارشد کردستان است و پیشبرد این مسیر نیازمند تداوم جلسات این کارگروه است.

طالب نیا گفت: همراهی بخشداران محترم بخش ها و به طبع آن دهیاران محترم در روستاهای دارای بافت با ارزش در راستای حفاظت از این آثار ارزشمند مهم است.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان افزود: در اولین فرصت دستورالعمل حفاظت از بافت های با ارزش از طریق بخشداری های منطقه هورامان به دهیاران ابلاغ می شود.

وی گفت: مطالعات منطقه هورامان در قالب مطالعات مردم شناسی، باستان شناسی و علوم طبیعی، معماری، اسناد تاریخی، هوار نشینی انجام شده است.

طالب نیا با بیان اینکه جغرافیای فرهنگی منطقه هورامان وسیع است، اظهار داشت: تیم های تحقیقاتی و اجرایی پایگاه هورامان در دو سال اخیر اقدامات ارزشمندی در جهت تکمیل مطالعات مقدماتی پرونده ثبت جهانی انجام داده اند.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان افزود: ثبت جهانی هورامان مزیتی برای توسعه کردستان است و انجام این مهم هورامان را از حمایت های سازمان جهانی یونسکو بهره مند می کند.

وی با اشاره به نقش ثبت جهانی این منطقه در تامین امنیت نوار مرزی کردستان، گفت: دهیاران و بخشداران منطقه در مذاکره با سرمایه گذاران به نگاه جهانی به مناطق ثبت جهانی و حمایت های سازمانهای بین المللی از بافت‌های ثبت جهانی شده اشاره کنند و به آنان اطمینان دهند سرمایه گذاری در هورامان با استقبال گردشگران مواجه می‌شود.

عطا حسینی بخشدار سابق بخش مرکزی سروآباد که به عنوان عضو افتخاری کارگروه در این نشست حضور داشت، با تاکید بر لزوم همراهی همگی در مسیر ثبت جهانی هورامان، دهیاران را بازوی توانمند برای پیشبرد اهداف و برنامه های پایگاه خواند و افزود: هدف گذاری ثبت جهانی با تقسیم کار جامع در سطح بخش ها و نیز در سطح منطقه میسر است.

صباح محمدی بخشدار هورامان نیز در این نشست با تقدیر از فعالیت های مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان، اقدامات میراث فرهنگی کردستان در حفاظت از بناهای تاریخی و بافت های باارزش روستایی را ستودنی دانست.

وی گفت: لازم است در جلسات کارگروه منطقه ای مدیر دفتر امور روستایی استانداری کردستان نیز به عنوان یکی از مدیران تاثیرگذار در این عرصه حضور داشته باشند.

محمدی با بیان سیاست صحیح پایگاه در  برگزاری جلسات به صورت مدون و ماهانه، اظهار داشت: چارت و اهداف کارگروه باید مشخص و مصوبات توسط دبیرخانه(پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان) پیگیری شود.

بخشدار هورامان گفت: حفاظت مهمترین مسئله فعلی در مسیر ثبت جهانی هورامان است و آمادگی داریم در این راستا جلسات توجیهی برگزار نماییم و مردم را به اخذ استعلام از میراث فرهنگی مجاب کنیم.

ایرج فرد بخشدار سیروان نیز فعالیت های پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان را شایسته تقدیر ارزیابی کرد و بیان داشت: شورای مشورتی باید در بدنه کارگروه تشکیل شود تا از تجربیان افراد مختلف و صاحب نظر استفاده کنیم.

فرد با بیان اینکه ثبت جهانی هورامان گامی بزرگ برای توسعه کردستان است، گفت: نگاه به هورامان باید وسیع و فراگیر باشد و مردم روستاهای این منطقه باید برنامه های مدنظر میراث فرهنگی را به بهترین شکل اجرا نمایند.

بخشدار سیروان افزود: مصوبات کارگروه در سطح استانی با ابلاغ میراث فرهنگی و تاکید استاندار محترم برای همه فرمانداری ها لازم الاجراست.

ایرج فرد اظهار داشت: قابلیت های گردشگری تمامی روستاهای منطقه هورامان باید مشخص و در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.
طاهری مسئول میراث فرهنگی شهرستان سروآباد نیز در این نشست گفت: با ثبت جهانی هورامان همه استان کردستان از مزایای آن بهره مند خواهند شد و این ظرفیتی بزرگ برای رشد گردشگری و رونق اقتصادی کردستان است. وی افزود: این روند فرصتی بی نظیر برای افزایش ورود توریست های خارجی به استان است و می تواند سهم کارآفرینی را در این عرصه افزایش دهد.

اسدی مسئول میراث فرهنگی شهرستان کامیاران نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت های گردشگری منطقه، بر لزوم حمایت از برنامه های مدون در راستای ثبت جهانی هورامان تاکید کرد.

وی افزود: در روستای پالنگان به عنوان یکی از روستاهای ثبت ملی شده استان کردستان، گردشگری در چرخه اقتصادی مردم سهم زیادی ایفا می کند و توسعه این روند مورد استقبال مردم است.

همچنین با نظر اعضای کارگروه مصوب شد شب فرهنگی هورامان در راستای گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در شهر سنندج به همت پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان و با حمایت بخشداری های این منطقه برگزار شود. در پایان این نشست توسط پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان از صلواتی و حسینی بخشداران بازنشسته منطقه تقدیر شد.

۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1226081

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =