مطالعات ایرانی، اسلامی و شرق‌شناسی در انتخاب ۱۰ کتاب از بین ۲ هزار اثر بررسی‌شده در جایزه جهانی کتاب سال

دبیر جایزه جهانی کتاب سال گفت: ۱۰ اثر با محور مطالعات ایرانی، اسلامی و شرق‌شناسی در بیست و ششمین جایزه جهانی کتاب برگزیده شدند.

به گزارش خبرآنلاین دبیر جایزه جهانی کتاب امروز (سه شنبه ۹ بهمن) در نشست خبری سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال و بیست و ششمین دوره جایزه جهانی کتاب سال گفت: طبق روال معمول در طی سال از مراجع مختلف که داریم آثار را احصا کردیم، دو هزار عنوان کتاب در این دوره از جایزه جهانی کتاب سال مورد بررسی قرار گرفت. از مراکز مختلف این آثار تهیه شد و برخی نیز خریداری شد. از طریق نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارجی همچنین از طریق نمایشگاه های خارج از کشور و از طریق آمار کتابخانه های ملی کشورهای مختلف آثار را مورد بررسی قرار دادیم.

«احمدعلی حیدری» افزود: از دو هزار عنوان کتابی که مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت ۲۰۰ اثر به مرحله بعدی ارتقا یافتند و نهایتا ۱۰ اثر به عنوان برگزیده شناخته شدند که در مراسم اختتامیه که در ۱۶ بهمن برگزار می شود،‌ معرفی خواهند شد.

وی ادامه داد: آثاری که در جایزه جهانی کتاب سال مورد بررسی قرار می گیرد، مربوط به مطالعات ایرانی یا موضوعات اسلامی است. به دلیل سنت موجود در شرق شناسی بخشی از آثار ناظر به علوم قرآنی و علوم اسلامی، بعضی آثار ناظر بر کلام و فلسفه و برخی دیگر نیز در حیطه تحقیق قرار می گیرند.

دبیر جایزه جهانی کتاب تاکید کرد: تعداد و تنوع آثار حاکی از این است که تفکر اسلامی به عنوان کانون فرهنگی جایگزین در مطالعات شرق شناسی یکی از کانون ها و محورهای اصلی و مهم است. این توجه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد که  در مورد جایزه جهانی کتاب سال به رغم همه مسایل در حوزه اقتصادی کشور حتی المقدور چیزی در این زمینه فروگذار نشود. برخی از آثار از نمایشگاه تهران و بخشی از نمایشگاه فرانکفورت خریداری شدند و با همکاری نمایندگان فرهنگی ایران در خارج از کشور بر اساس توصیه های های برگزارکنندگان جایزه جهانی کتاب سال، کتاب هایی نیز از خارج از کشور خریداری شد.

/۶۲۶۲

کد خبر 1226947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =